25 Aralık 2020, 12:09 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

YENİ SANAYİ SİTESİ NEDEN TARIM ARAZİSİNE YAPILMIYOR?..

YENİ SANAYİ SİTESİ NEDEN TARIM ARAZİSİNE YAPILMIYOR?..

Cemal İNCESOYLUER

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat Yeşil Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Altan Çelik'in görselli sunumunu izleyince aklıma CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz geldi. Değerli vekilimiz Komeç Köyündeki bu alan için tarım arazisi diyordu. Görsel video ve fotoğrafları görünce, "Yeni Tokat Sanayinin"yapılacağı alanın kum deryası çorak bir arazi olduğunu hayretle müşahade ettim.

Peki nasıl oluyor da bu alana tarım arazisi deniliyor. Vekilimiz Kadim Durmaz için iki sorun var. Birincisi bu araziye gidip yerinde görmemiş. İki görmediği bu arazi hakkında yanlış bilgiler derlemiş. Her iki durumda da, sayın vekilimiz müthiş ters köşe olmuş ve ciddi paradoks yaşamış.

Yeni Tokat Küçük Sanayi Sitesi Başkanı güzel bir sunum da bulunarak, afaki bilgilerimizi reel bilgiye dönüştürdü. Başkan Altan Çelik, 2017 yılında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü tarafından kamuoyuna duyurulan Üretim Reformu Paketi kapsamında bazı sanayi sitelerinin şehir dışına taşınması uygulaması çerçevesinde hali hazırda 284 bin metrekare (24 hektar) alanda konuşlanan küçük sanayi sitesinin artık şehir merkezi içinde kalmasından dolayı oluşturulan Tokat Yeşil Küçük Sanayi Sitesi, Türkiye genelinde 11ilde sanayi sitesinin kapsama alındığını ve bunlardan birinin de Tokat Küçük Sanayi Sitesi olmasının sağlandığını hatırlattı.

PROJENİN MİLATI 2017

2017 yılında başlanılan ve 2018 yılında temeli atılıp 2020 yılında taşınması öngörülen projenin bilhassa ekonomik sorunlar nedeniyle sarktığını ifade eden Başkan Altan Çelik, ,Tokat özelinde kooperatifin Milli Emlak Genel Müdürlüğünden 545 hektar (545.500 metrekare) alanın tapusunu 6 milyon 274 bin TL’ye satın aldığını söyledi. Bu durumda 11 il içerisinde tapu sorununu çözen tek ilin de Tokat olduğunu anlattı. Proje etüdü, jeoloji ve harita etütlerinin de tamamlandığı projede artık tamamen Bakanlığın yüzde 100 kredili, yüzde 1 faizli, iki yıl ödemesiz 13 yılda ödenecek kredisinin kullanımını beklediklerini, Bakanlık Yetkililerinin 2021 yılında Tokat Sanayi Sitesi’nin yeni yerinde temelini atacak noktaya gelineceğine dair sözlerinin olduğunu dile getirdi. 6 Mart 2019 yılında tapusu alınan arazinin dönümünün 12 bin 500 liraya gelmesiyle hak sahiplerinin en büyük kazanımlarından birinin sağlandığını vurguladı. Bu zamana dek kamuoyunu ve üyelerini bilgilendirmede Bakan ve Bakanlık yetkililerinin verdiği bilgilere göre söylemlerde bulunduklarını kaydetti.

Başkan Altan Çelik, "Tokatta güzel bir birliktelik oluştu. 10 ilden biri olduk ve tapu sorununu halleden tek il biziz. 17.07.2017 tarihinde Bakan Faruk Özlü paketi açıkladı. 2018’de başlayıp 2020’de bitecek dedi. 595 üyemiz Bakanlık kredisinden faydalanacak. 2019 yılı içinde üyelerden 1,5 milyon lira alacaklıyız, 74 üyemiz ödememiş durumda. Hurdacılar, kendileri yerlerini yapacaklar. 11 hurdacı kendi imkanlarıyla diledikleri vakit inşaata başlayabilirler lakin onlar da mali konulardaki sıkıntıdan ötürü beklemedeler. Üyelerimiz Bakanlık kredisi ile yapılmasından yana oldular. Bu zamana dek inşaata başlanılmamasının sebebi ekonomik koşullardır. Bizler Bakanlık ne dedi ise onları üyelerimizle, kamuoyuyla paylaştık. 2021 yılı için Bakanlığın tüm projeler için ayırdığı bütçe 1 milyar 124 milyon liradır, buradan payımıza düşen en fazla rakamı almak istiyoruz. Strateji Daire Başkanımız Tokatlı İbrahim Şenel beyi ve Genel Müdürü ziyaretimizde, genel müdürümüz burası benim için namus sözü, dedi. İnşaatın temeli 2021 yılında at mahkeme kararı, yahut idari karar yoktur. Bölgede, Emirseyit ve Büyükyıldız Kasabası güzergahında imara açılması sonrasında TEMA’nın bu uygulamanın reddi yönünde açtığı davada çıkan sonucun bizim alanımızla alakası yoktur. Şuana dek TEMA’nın yahut başkaca bir kişinin bizim alanımıza dair bir itirazı, mahkeme başvurusu olmamıştır. Tamamen kumluk bir alandır. Kucivarında. Ekonomik sebeplerden ötürü ödenmiyor, deniyor. Giderlerimizi bununla ödüyoruz.” dedi.

Başkan Çelik'in sunum ve açıklamaları daha uzundu. Ayrıntıları yerel gazetelerimiz de okuyabilirsiniz. Lakin, merhum Uğur Mumcu'nun"Bilgisi olmadan fikri olanlar" sözü, tam da burada lazım. Tarım arazisi ml güzellemesi yapanlar, bizahmet Tokat Yeni Küçük Sanayi Sitesinin yapılacağı alana gitsinlerde kumda oynasınlar...


 Tokat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Tokat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

Kuruluş: 1 Mayıs 2008 © Tokat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 234 10 60
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]