04 Aralık 2020, 13:54 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

2 YIL ÖNCE, 2 YIL SONRA...

2 YIL ÖNCE, 2 YIL SONRA...

Cemal İNCESOYLUER

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

5 Kasım 2018 tarihinde Tokat'ta göreve başladı. Sıradan bir gün, onlarca kez gördüğümüz bir törendi. Bilemezdik, bilemedik bir yöneticinin zıpkın gibi bir il'i dönüştüreceğini. Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı, genç bir vali kanaatinden başka bir intiba vermiyordu. Ondan önce, bu şehirde 3-4 vali görmüş, kimisiyle yakın bir çalışma içerisinde olmuştum. Mesela bunlardan birisi Cevdet Can'dı. Mütevazi, gayretli ve Tokat'a bir şeyler yapmak isteyen bir insandı. Dosttu, samimiydi ve güvenilirdi. Dedeman Otel onun eseridir. Bu konuda verdiği mücadeleyi yakinen biliyorum.

Ondan önce ve ondan sonra valiler bir ünsiyetim olmadı. Zaten, Tokat ve hinterlandına bir çivi eserleri de yoktur. Sultani bir tavırla konakları ile makamları arasında araçlarında bayrak sağlayarak gidip gelmeleri dışında bir icraatları olmadı. Öyle bir vizyonları yoktu.

Sonra, takvimler 5 Kasım 2018'i gösterirken, Tokat Valisi olarak atanan Dr. Ozan Balcı göreve başladı. Mübalağa etmiyorum, hepi topu 90 gün içerisinde ilmizin MR'sını çıkardı. 6. Ayında Hedef 2023 Proje Çarkını oluşturdu. Herkese heyecanla anlatıyordu. Bunca proje, hemen hepimize ütopik geliyordu. Çünkü, alt başlıklarıyla birlikte yüze yakın proje öngörülüyordu. Üstelik, Tokat'ın üretim ve istihdamını yakından ilgilendiren, eğitim, sağlık, tarım, turizm ve hayvancılık gibi anaartel konular projelendirilmişti. Sosyal hizmetler alanında yakın dijital takip sistemi kurulmuş, halka yakın idare anlayışı ikame ediliyordu.

İki yıl oldu. Vali Ozan Balcının bir çok projesi esin kaynağı oldu ve Türkiye'nin birçok ilinde Tokat örnek alınarak hayata geçirilmeye başlandı. Hayvancılık Alanında 100 koyun projesi, başlı başına patenti Vali Balcıya ait bir projedir. Bir çok ilde bu projeyi kendi illerinde uygulamaya başladı.
 
Milli Eğitim alanında bir destan yazıldı. Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer ile Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, bu şehre kazandırdıkları katma değerle, bu alanda önemli yatırımlara imza attı. Değerli hemşehrimiz Bakan Yardımcısı Mahmut Özer, tipik bir Tokatlı ve Tokat Sevdalısı olarak gönüllere taht kurdu. Vali Balcı, bu imkanı en iyi şekilde değerlendirerek, önce EBA gibi weptv kurarak, burayı ders üretim merkezi haline getirdi.

Yetmedi, şimdi de bölgenin en modern ofset matbaasını kurarak, sınıf oluşturuluyor. Hem gazetecilik, hem radyo TV, hem de matbaacılık dınıflarıyla ve pratik öğrenim için alt yapı oluşturuldu. Elbette, kurulacak bu matbaayla piyasaya da hizmet verecektir.

2 yıl önce 2 yıl sonra dedim yazının başlığına. Tokat'ta iki yıl önce olanlarla iki yıl sonra arasında derin farklar var. Bunun anlaşılabilir ve somut verilere dayalı olması için, tek tek envanter verileri hatırlamamız gerekir.

İnanın bunu yapmaya kalksam, bu köşeyi en az bu konulara ayırmam gerekir. Vali Ozan Balcı, Tokat'ta öyle bir çığır açtı ki, kendisinden sonra gelecek hiçbir vali bunun önünde duramaz.


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

Kuruluş: 1 Mayıs 2008 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 234 10 60
Bu site 0.070 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]