20 Kasım 2020, 08:54 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

VİRÜSÜN ÖTEKİ YÜZÜ

VİRÜSÜN ÖTEKİ YÜZÜ

Hüseyin ALPAY

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Salgınla mücadelede yeni bir evreye geçtik. 4 binin üzerine çıkan vaka sayısı ve yoğun bakım üniteleri başta olmak üzere, hastanelerdeki doluluk oranlarının yüzde 70’leri geçmesi “alarm zillerinin” çaldığını gösteriyor.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz gün açıklanan yeni tedbirler, vaka sayılarının düşürülmesini sağlayacak mı, bunu henüz bilmiyoruz. Aralık ayı içerisinde “aşı” ihtimalini de düşünürsek, “temkinli bir iyimserlik” taşımamız gerekir. Ama ne olursa olsun şimdilik, “maske + mesafe ve temizlik” kuralına sıkı sıkıya uymamız şart.

 

Virüsle ilgili “uçuk” komplo teorilerini bir kenara koyarsak, yine de akla takılan soruların varlığıyla karşı karşıyayız. Bunlardan en önemlisini ve hatta bana göre “en çok kafa kurcalayanını” Sabah Gazetesi’nden Mehmet Barlas kaleme aldı. Benim gibi birçoğumuzun aklını kemiren “Çin’de çıkan virüs orada şimdi görünmezken, dünyayı kasıp kavurması ne anlama geliyor?” sorusuna yanıt arıyor Barlas da…

 

Usta gazeteci-yazar Mehmet Barlas dünkü yazısında, yeni zamanların en çarpıcı olaylarından birinin koronavirüs salgını olduğuna dikkat çektikten sonra, şu görüşü savundu:

 

“Düşünün bir kez... Çin'deki çok sermayeli bir laboratuvarda bir virüs üretiliyor. Salgına dönüşen bu virüs en fazla Amerika'da etkili oluyor ve Başkan Trump'ın yeniden seçilmemesinde ağırlıklı etken rolü oynuyor. Virüsün üretildiği Çin'de hayat ve ekonomi normale dönerken, Avrupa Birliği ülkeleri de krizden krize atlıyorlar. Bu arada bilgi sermayesini ellerinde tutanlar servetlerini katlarken, yoksullar daha da yoksullaşmaktadır.”

 

Virüsün laboratuvarda üretilip üretilmediğini kesin olarak bilmiyoruz elbette. Ama Mehmet Barlas’ın “Bilgi sermayesini ellerinde tutanlar servetlerini katlarken, yoksullar daha da yoksullaşmaktadır” saptaması yüzde yüz doğrudur. Bu gerçek doğrultusunda hareket edersek, esas şimdi ne yapılması gerektiğine dair ipuçlarını aramak ve bulmak zorundayız.

 

Mehmet Barlas ayrıca, krizin Türkiye yansımasını da “Bu virüs salgınının Türkiye'deki yansımaları da çarpıcı değil mi? Sanki bir el Türk ekonomisini işsizliğe ve bunalıma iterken, yönetim de yasakçılıkla sanki salgın yok olacakmış gibi davranıyor. İşin en garip yanı ise, muhalefetin de yasakçılığa hiç eleştiri yöneltmemesidir.” ifadeleriyle değerlendiriyor.

 

Meseleyi ciddiye almak ve enine boyuna değerlendirmek zorunda olduğumuz gerçeğiyle karşı karşıyayız. Uluslararası emperyalizmin sağlık alanındaki bir saldırısı olma ihtimalini de göz ardı etmeden, bilimin ve gerçeklerin doğrultusunda virüsle olan savaşımızı en kısa sürede kazanmak zorundayız.


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2020 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]