16 Ekim 2020, 09:12 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

31 MİLYONU AŞAN İCRA DOSYASI...

31 MİLYONU AŞAN İCRA DOSYASI...

Hüseyin ALPAY

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Türkiye’nin son yıllarda her alanda yaşadığı değişimi olumlu karşılamamak mümkün değil. Elbette caddelerdeki son model araçları, peynir ekmek gibi satılan konutları ve sayıları artan milyonerleri iyimserlikle karşılıyor, “toplumun zenginleşmesi” olarak değerlendiriyoruz.

 

Ancak bardağın boş tarafını da görmekte fayda var.

 

Sayıları 10 milyonu aşan işsizler, 26,1 milyonu bulan mahkemelerde bekleyen icra dosyaları, adeta zirve yapan döviz, açıklanan rakamların çok üzerindeki enflasyon oranları ve gelir adaletindeki eşitsizlik can yakıyor. Türkiye’de hızla zenginleşen bir kesimle, aynı hızla yoksullaşan başka bir kesimi arasındaki derin farkı görmemek mümkün değil.

 

Geçtiğimiz günlerde bir siyasi parti tarafından açıklanan raporda, sadece 15-19 Haziran tarihleri arasında UYAP üzerinden toplam 244 bin 662 icra başvurusu yapıldığı bilgisi var. Yine raporda “İcra dairelerine geçen yıldan toplam 23 milyon 644 bin dosya devretti. Yılbaşından 19 Haziran tarihine kadar ise UYAP üzerinden açılan icra dosyalarının sayısı 2 milyon 510 bin oldu. Böylece adliyelerdeki icra davaları dosya sayısı 26 milyon 154 bine ulaştı.” ifadeleri yer aldı.

 

CHP grubunun hazırladığı ekonomi raporunda icra dosyalarındaki artışa dikkat çekilerek, dosya sayısının 31 milyonu aştığı kaydedildi. Raporda icra dairelerine geçen yıl 10 milyona yakın yeni dosya eklenirken, önceki yıldan devredenlerle birlikte toplam dosya sayısının 31 milyonu aştığı öne sürüldü. Ayrıca rapora göre, 2018'de sonuçlanmamış toplam 21 milyon 659 icra dosyası devralan icra dairelerine, 2019'da 9 milyon 826 bin dosya eklendi. Böylece yıl içerisinde icra dairelerinde işlem gören dosya sayısı 31 milyon 485 bine kadar yükseldi.

 

Öte yandan icra daireleri bir süre önce “yeni nesil” adı altında modernizasyon projesine geçti. İcra takiplerinin tek merkezden ve elektronik ortamda gerçekleştirilmesi amaçlandı. Yeni icra dairelerinde satış bürosu, haciz bürosu, arşiv birimi ve kalite yönetim büroları yer alıyor. Elektronik ortamda doğrudan haciz işlemi de yapılabiliyor. Borçlunun araç, taşınmaz ve maaş gibi elektronik ortamda kaydı olan mal varlığı değerlerinin tespiti ve bunlara haciz konulabiliyor.

 

Yani sayısı 31 milyonu aşan icra dosyalarını tahsil etmek adına işler kolaylaştırıldı. Ama Anadolu deyimiyle “yer demir-gök bakır” olunca tahsil edilecek bir şey de bulunamıyor çoğu zaman. İnsanların alım gücünün azalması ile birlikte bir de azalan kazançlarını icra yoluyla tahsil etmek bir işe yaramıyor. Ekonominin bu denli alarm verdiği dönemde yeni icra daireleri açmak yerine iyileştirmeler yapmak gerekiyor. Faizsiz kredilerle ve başta esnaflar olmak üzere genel bir sicil affıyla duran çarklar harekete geçirilebilir.

 

Özetle; zenginin daha zengin, yoksulun daha yoksul olduğu bir dönemden daha geçerken, siyasi iktidarın yeni ekonomik tedbirleri vakit geçirmeksizin alması, öncelikli işlerin başında geliyor.


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2020 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Bu site 0.168 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]