27 Eylül 2020, 21:18 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

'YÜREKLERE DOKUNACAĞIZ' DEDİ, DEDİĞİNİ DE YAPTI...

'YÜREKLERE DOKUNACAĞIZ' DEDİ, DEDİĞİNİ DE YAPTI...

Hüseyin ALPAY

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat sahipsizler mezarlığına defnedilen 63 yaşındaki Sakine Teyze’yi son yolculuğuna devlet uğurladı. Tıpkı 2 ay önce vefat eden ‘sahipsiz’ Cüneyt gibi, devlet uğurladı Sakine Teyze’yi de. “Kimsesizlerin kimsesi” olan kadim devletin Valisi, Belediye Başkanı ve kurum amirleri son görevlerini yaptılar.
 
Anadolu insanının mayasındaki asaleti bütün hücrelerinde taşıyan devlet yapımızın eseridir bu yaşanan. İnsanına her koşulda sahip çıkan, çaresizliğini hissettiğinde derhal göreve koşarak gereğini yapan bir devlet anlayışıdır bu. Şeyh Edebali’nin Osman Gazi'ye verdiği, “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” nasihatinin, ete-kemiğe bürünmüş halidir.
 
“Amacımız insanların gönlüne dokunmaktır; samimi, yürekten, masum ve saf olarak yüreklere dokunacağız” diyerek Sosyal Destek Hızır Projesi’ni başlatan Vali Ozan Balcı’nın bu şehre kazandırdıklarından sadece biridir aynı zamanda bu yaşanan. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mahmut Özdemir ve kurum ekibinin müthiş özverileriyle başarıya ulaşan bu projenin mimarı Vali Ozan Balcı’ya ne kadar teşekkür etsek azdır.
 
Tokat’ta Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu eliyle yıllardır sürdürülen sosyal destek yardımlarının son birkaç yıldır Vali Ozan Balcı’nın projeleriyle zirveye tırmanması neticesinde, bugün devletin ulaşamadığı hiçbir yurttaşı kalmamış, Ozan Balcı’nın deyimiyle      “tencerenin kaynamadığı, bacasının tütmediği ev bırakılmamış”, başlar yastığa huzurla bırakılmıştır. Vicdanı, merhameti ve adaleti ilke edinerek görevlerinin başında olanların bıraktığı izlerdir bunlar.
 
Ozan Balcı, göreve başladığı günlerde “Tokat'taki öğrencilere, çocuklara, gençlere, garip-gurebaya, dezavantajlı gruplara ve çiftçilerin yüreklerine dokunacağız.” demişti… 
 
Ve Ozan Balcı, “Cumhuriyetimizin 100. yılı, ülkemizin 2023 hedefleri doğrultusunda, 2023 Tokat projeleri” başlığıyla birçok projeyi başlatarak, eğitimden sağlığa, tarımdan sosyal desteklere varana değin, bu coğrafyanın ihtiyacı olan her konuyu masaya yatırarak sonuç odaklı projeler üretti. Bugün bu coğrafyada sessiz çoğunluğun sesini duyabilen bir Vali ve bunun sonucu olarak da “kimsesizlerin kimsesi” olan Aziz Devletin verdiği güveni iliklerine kadar hisseden vatandaşlar var.
 
Çok şey yazdık yapılanlarla ilgili. Daha çok şeyler de yazacağımızı biliyorum. Ama ne yazarsak yazalım, Vali Ozan Balcı’nın hızına ve enerjisine yetişemeyeceğimizi de biliyorum. Gönül isterdi ki Tokat’ta gittiği her yerde, bıraktığı her izde tanıklık edelim. Ama olmadı. Çoğu zaman il dışında olduk, kimi zaman sağlık problemleri yaşadık ve birçok çalışmayı yakından göremedik. Ama uzaktan izlediğimizde de heyecanımız tavan yaptı, umudumuz arttı, inancımız pekişti.
 
İnsanız, bugün varız, yarın da yok olacağız… 
 
Tarih şahidimizdir ki Tokat; Ozan Balcı eliyle yaşadığı altın çağını hiçbir zaman unutmayacak. Bir hakkı teslim etmek adına söylüyorum bunu. Çünkü teslim edilmeyen her hakkın bir vebali, dile getirilemeyen bir derdin ağırlığı kadardır. O vebale ortak olmayacağız elbette. 
 
Allah, millet ve tarih huzurundaki şahitliğimiz bakidir:
 
“Yüreklere dokunacağız” dedi, dediğini de yaptı…
 
Sağ olsun.
 
Var olsun…


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2020 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]