23 Temmuz 2020, 14:45 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

'TAŞI-TOPRAĞI ALTIN' TOKAT...

'TAŞI-TOPRAĞI ALTIN' TOKAT...

Hüseyin ALPAY

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

50’li yıllardan itibaren Anadolu’dan İstanbul’a başlayan insan göçü, “İstanbul’un taşı toprağı altın” sözüyle taçlanıyordu. İş imkânlarının çokluğu hayalleri süslüyordu. Akın akın İstanbul’a gidenler için şehir, taşıyla-toprağıyla altın fırsatların yer aldığı bir yerdi.
 
Şimdilerde ise İstanbul’dan Anadolu’ya göçten bahsediliyor. Nüfusu 15 milyonun üzerine çıkan, ekonomik gerçekler doğrultusunda daralan piyasasıyla iş imkânları azalan ve artık geçimin zorlaştığı bir kent olan İstanbul’dan Anadolu’ya bir göç hareketinin başlayacağı tahmin ediliyor. Belki uzak bir ihtimal bu; ama konuşulmaya başlandıysa, bilin ki gerçekleşme payı da var.

Bizim için ise “Taşı toprağı altın İstanbul”dan “Taşı toprağı altın Tokat”a geldi süreç… Bereketli ovaları, ürün fışkıran toprakları ve şimdi de altın değerindeki taşlarıyla memleketimiz, yeni bir sürece başarıyla adımını attı. Tokat’ın ekonomisi için de bir can suyu olacak bu adımın atılmasıyla, şehrimiz adına büyük umutlar beslemeye ve hayaller kurmaya aralıksız devam etmeliyiz!

Önce Zile’de başlayan ve Jasper, kalsedon, ametist, agat, colla wood (ağaç opal) taşları için kurulan atölyede işlenerek ekonomiye kazandırılan taşlar, şimdi de Artova, Yeşilyurt ve Almus’ta işlenerek Tokat’ı bu konuda iddia sahibi yapacak. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülen “Yarı Değerli Taşlar ve Kuyum Atölyesi” projesi ile Tokat’ın taşlarını ekonomiye kazandıran başta Vali Ozan Balcı ve İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali olmak üzere, emeği geçen herkese minnettarız.

Yaklaşık 30 milyon yıllık colla wood (ağaç opal) taşının dünyada sadece Zile’de çıktığını bilmek bile insanı heyecanlandırıyor. Bu çok değerli taş işlenerek yurt içine ve yurt dışına satılıyor. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü döneminde Zile’de çıkarılan yarı değerli taşların yurt dışına kaçırıldığını öğrenen Murat Küçükali’nin gayreti ve azmiyle bir “taş mucizesi” yaşayan Tokat, bundan sonraki süreçte de kapsamını genişleterek yarı değerli taşlarını ekonomiye kazandırmaya devam edecek.

Zile’de başladığı yarı değerli taşların Tokat’a kazandırılması mücadelesinde başarıdan başarıya koşan İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali’nin girişimleriyle ilçede açılan “Zelve” mağazasının benzerlerini, yakında Tokat merkez ve diğer ilçelerde de görebiliriz. Bu aynı zamanda, kadınların ve dezavantajlı grupların istihdamının da öncülüğünü yapan projelerle insanımıza yeni iş kapılarının da açılması anlamına geliyor.

Vali Dr. Ozan Balcı geçtiğimiz yıl Eylül ayında Zelve’yi ziyaret ettiğinde, “Tokat’ımızın çok kıymetli el sanatları ve aynı zamanda kıymetli orijinal taşları var. Bunlar moda, renk, dizayn anlamında çağın koşullarına uygun olarak geliştirilecek, Tokat’ın kültürüne turizmine katkı sağlayacağız. Saygıdeğer hanımefendilerin el emeğiyle ortaya çıkardığı bu taşları Tokat’ın turizmine kazandıracağız. Hem Zile’de hem Tokat’ta destek vereceğiz. El sanatı taşların ve yöresel yiyeceklerin kültüre ve turizme kazandırılmasında kadınlarımız istihdam edilecek, kadınlarımıza özel destek verilecek.” demişti.

İşte şimdi o destek sözünün yerine getirilme vaktinin geldiğini anlıyoruz. Murat Küçükali ve ekibinin bir hayalle başladığı “yarı değerli taşların ekonomiye kazandırılması” hedefinde yeni başarıların arifesindeyiz.
 
“Taşı-toprağı altın Tokat”ı, ete kemiğe büründüren idealin kahramanlarına saygıyla…


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2020 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]