26 Eylül 2017, 22:26 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

DSP'de Alpay dönemi…

DSP'de Alpay dönemi…

CEMAL İNCESOYLUER

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Yok hayır, Demokratik Sol Parti ‘DSP) de bir kurultay yapılmış değil. Yapılamıyor, yapamıyorlar. DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, şu kadarlık parti liderliği döneminde hedefsiz, amaçsız, siyasi organizasyonsuz bir yönetimle bugünlere kadar geldi.

 

DSP Tokat İl Başkanı Hüseyin Alpay’ın koordine ettiği bir program dahilinde, Tokat Gazeteciler Cemiyetini ziyaret etmesiyle yakinen tanıdım, DSP Genel Başkanı sayın Önder Aksakal’ı. Beyefendi bir adam. Belki, bir çok iyi özellikleri de bulunuyor.

 

Lakin, bunların Türkiye siyasetinde yetmediğini gördük. Bundan önceki DSP Kurultayları, ulusal gazetelerin birinci sayfalarında kibrit kutusu kadar yer alması, elbette sayın Aksakal’ın suçu değil. Ancak, DSP’nin varlığı ile yokluğu arasında bir fark olmayışı, sayın genel başkanı elbette ilgilendiriyor/ilgilendirilmelidir.

 

DSP Tokat İl Başkanı Hüseyin Yaşar Alpay’ın Mayıs sonlarında “Genel Başkan” adaylığıyla ilgili ortaya çıkışıyla başlayan süreçte, hemen hemen bütün açıklamalarının yerel ve ulusal gazete ile haber portallarında çıkmasının da elbette bir anlamı var. DSP’nin büyük kurultayına ilişkin önce Temmuz ayı işaret edildi, ardından Ağustos ayı muhakkak denildi. Şimdi ise, bir belirsizlik ve fetret dönemi öngörülüyor. Sebebi tek: Hüseyin Yaşar Alpay’ın genel başkanlığa adaylığı…

 

Gazeteci yazar arkadaşımız Hüseyin Alpay’ı, iki eski genel başkan, DSP’nin efsane lideri merhum Bülent Ecevit’in eşi Rahşan Ecevit ve DSP’nin omurgası sayılan bir çok siyaset adamı isimler, destekliyor. En azından takip ettiğim kadarıyla, benim izlenimim bu yönde. DSP’nin yeniden küllerinden doğuşu için “uzun ince bir yola” koyulan Alpay, sol jargonun bütün argümanlarını da hatırlatırcasına gündeme taşıyor. Hedefler veriyor, DSP tabanına heyecan aşılıyor. Alpay’ın hem siyasi birikimi, hem de sosyo-kültürel donanımı, Türkiye gerçeğini de önceleyen açıklamalarında kendini gösteriyor. Üstelik bunu yaparken, mevcut genel başkan ve yönetimine karşı da çok temiz bir üslup kullanarak, siyasette özlenen rekabetin nasıl olması gerektiğini de örnekliyor.

 

İki kadim siyasi harekete çok üzülüyorum. Birisi, merhum Necmettin Erbakan’ın 40 yıl emek verdiği Milli Görüş hareketi, diğeri de merhum Bülent Ecevit’in demokratik sol merkezli hareketi. Bu iki siyasi yelpazede, Türkiye’ye çok önemli katkılarda bulundu. Ne yazık ki, her iki hareketin siyasal oluşumları, bugün Türkiye’de mirasyedi konumuna düştüler. Erbakan ve Ecevit’in misyonuna, vizyonuna ve siyasi kültüne yakışır bir duruş sergileyemiyorlar.

 

Başlığa bakıpta, nasıl oluyor da “DSP’de Alpay dönemi” oluyor diyebilirsiniz… Evet bir kurultay olmadı, olmadığı içinde Hüseyin Alpay henüz bir genel başkan değil. Lakin, öyle bir giriş yaptı ki, DSP’nin değerlerini öyle bir ortaya koydu ki, merhum Ecevit’in unutulmuş söylemleri ve ilkelerini öyle bir ortaya koydu ki, adeta DSP’de bir Alpay dönemi doğal olarak başladı. Alpay, DSP genel başkanlığına seçilir-seçilmez bilemem. Bildiğim şudur ki; artık DSP’ye genel başkan olan kişi, sırça köşküne çekilip, sessiz sedasız particilik yapamaz.

 

Merhum Ecevit’in bu büyük siyasi mirası yeniden Türkiye’de var olmak üzere, siyasi aktörlerden bir aktör olmak zorunda kalır. Bunun müsebbibi de Yaşar Hüseyin Alpay’dır. Köklerinden aldığı güçle, Türkiye’de inanç ve milliyetçilik değerlerine sahip çıkılacağını göstermesi bakımından, Alpay’ın bu çıkışını çok önemsiyorum. Salt Hüseyin Alpay Tokatlı olduğu için değil, sadece mesleki dayanışmaya yaslanan bir anlayış için değil, ilkeler ve değerler düzleminde bu siyasi çıkışı doğru okumaya çalıştığım için bu hareketi değerli buluyorum.

 

Hüseyin Yaşar Alpay, belki Türkiye’yi değiştiremezsin, belki DSP’deki tükenişi, kendi içine kapanışı ve siyasi üretim kabızlığını gideremeyebilirsin ama, bu yürüyüşün var ya, merhum Ecevit’in zeytin ekmek yiyerek başlattığı kutlu yürüyüşten hiç farkı yok.

 

Allah yolunu açık etsin kardeşim…


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : G.O.P. Bulvarı Emniyet Müd. Karşısı Mehmet Coşkun İş Merkezi Kat: 4 Tokat (Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz: arayisgazetesi2008@hotmail.com)
Tel: 0 542 622 01 00
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]