24 Eylül 2017, 22:00 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

ŞEHRİ İMAR EDERKEN...

ŞEHRİ İMAR EDERKEN...

HÜSEYİN ALPAY

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat için söyleyecek sözümüz her daim olacak elbette. Tokat'ın bütün sorunlarının uzlaşı ve diyalog temelinde çözümü için bütün toplum kesimlerinin görüşleri alınarak, çare arayışları içerisinde olmak gerekiyor.

 

Belediye'nin temel görevleri arasında yer alan alt yapı, imar, yol ve asfalt çalışmalarının aksaksız olarak devam ettiğini görmek elbette hepimiz için memnuniyet verici bir olay. Kaldı ki özellikle asfalt çalışmalarında AK Parti'ye oy çıkmayan mahallelere öncelik verilmesi, son derece önemli.

 

Yeşilırmak üzerinde gondolların yüzeceği "Kanal Tokat Projesi", yıllardır gerçekleşmesi beklenen "Meydan Projesi"nin kısa sürede tamamlanacağına dair verilen sözler ve akabinde süratle başlatılan çalışmalar, belediyenin icraatlarını gösteren somut bulgular olarak gösterilebilir. Geksi ve Behzat Dereleri'ne yapılan peyzaj çalışmaları ile 72 dönümlük genişliğe sahip eski çöplük alanının yeşil alana dönüştürülmesi de yüz güldüren çalışmalar olarak not edilebilir.

 

Hepsi güzel, hepsi önemli ve hepsi de Tokat'ın çehresini değiştirecek çalışmalar.

 

Bir de "beklentiler" var. Sorun olarak kalan, çözümleri noktasında henüz adım atılmamış olan bazı meseleler var ki, mutlaka hatırlatılması gereken işler bunlar.

 

Tokat'ın tek bulvarı üzerinde yaşanan kaldırım ihlalleri bu sorunların başında geliyor. Özellikle hafta sonları yaşanan (sanırım zabıta denetimi olmamasından kaynaklanan) kaldırım işgalleri dikkatlerden kaçmıyor. Esnafı karşısına almak istemeyen belediye zabıtalarının bu konudaki "esnek" tavrı, kaldırım işgallerinin önünü açan en büyük etken olarak gösterilebilir.

 

Sabahın 8'inde elinde hortumuyla cam çerçeve ve kaldırım yıkayan esnafın yolda işine ve okuluna gitmekte olan vatandaşlara olması gereken saygıyı göstermeleri beklenirken, bu saygıyı çoğu zaman göstermemeleri, günün ilerleyen saatlerinde işyerlerinin önüne konan malzemeleri ile de "hayatı zorlaştırmaları" karşısında bugüne kadar bir şey yapılmadı. Sonuçta, kentin etiketi olan bulvarımızı, Ortadoğu ya da Afrika'daki geri kalmış bir ülkenin herhangi bir kenti gibi karışık, karmaşık ve hoyrat bir görüntüye mahkum ettik.

 

Trafiğin, kentsel dönüşüm yapılıp ana caddenin yükünü hafifletecek yollar açılarak rahatlatılması da henüz düşünülemedi. Ötesinde alt ve üst geçitlerin yapılmadığı da bir gerçek. Hesaplamaları yapılmadan seçim öncesinde vaat edilen alt ve üst geçitlerin, teknik ölçümleri sonucunda "yapılamayacağı" kanaati oluştuğu söylenmişti. Oysa edindiğimiz bilgilere göre Niksar yolu kavşağına herhangi bir alt geçidin yapılmasına engel yok. Belki yeniden yapılacak teknik çalışmalarla diğer ana arterlere de alt ve üst geçitler yapılabilir. Bu işlerin zorluğundan bahsedenlere de, denizin altından tünel yaparak trafiği rahatlatan projelerin hayata geçirildiğini anımsatmak gerek.

 

Behzat Deresi'nin Yunus Market tarafına bakan tarafında herhangi bir üst geçidin olmadığını da yazmak gerekiyor. 26 Haziran İlköğretim Okulu'na o bölgeden giden yüzlerce öğrencinin sabahın erken saatlerinde yaşadıkları tehlikeyi görmek için Maazallah bir evladımızın kazaya karışması mı gerekiyor? Sabah, öğle ve akşam saatlerinde o güzergahta yaşanan trafik yoğunluğunu, o yoğunlukta adeta akrobasi gösterisi yapan öğrenci ve velileri nasıl yok sayabiliriz?

 

Evet, belediye üzerine düşen görevleri eksiksiz olarak yapıyor. Yaşanan gündem yoğunluğu ve sorunlar silsilesi belki de bu yazdığımız sorunlara sıranın gelmesini engelliyor.

 

Bu şehrin görsellik anlamında çağdaş bir kent olması hepimizin arzusu. Ancak kaldırımlarından yürünemeyen, trafiğinde araç kullanılmayan, üst geçidi olmayan yollarda öğrencileri tehlikeye atılan bir tablo ile de karşı karşıyayız. Sonuçta Tokat'ın Karşıyaka'dan ibaret olmadığını, tek ana caddemizin çağdaş bir vizyona kavuşması gerektiğini, trafik sorununun hiçbir mazeretin ardına sığınılmayacak kadar önem arz ettiğini herkesin aklından çıkarmaması gerekiyor.

 

Ya da "Şehri imar ederken nesli ihya etmeyi ihmal ederseniz, ihmal ettiğiniz nesil imar ettiğiniz şehri tahrip eder." sözünü hatırlatmak en doğrusu...


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : G.O.P. Bulvarı Emniyet Müd. Karşısı Mehmet Coşkun İş Merkezi Kat: 4 Tokat (Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz: arayisgazetesi2008@hotmail.com)
Tel: 0 542 622 01 00
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]