14 Haziran 2017, 07:54 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

TOKAT FERHAT'INI KAYBETTİ...

TOKAT FERHAT'INI KAYBETTİ...

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat’ın medarı iftiharı DSİ 72. Şube Müdürü Mehmet Karaca’yı ömrünün en verimli döneminde kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz.

Son yarım yüzyıldır Tokat’a gelen en çalışkan, en vefakâr bürokrattı Mehmet Karaca.
 
O Tokat aşığıydı. Memleketine olan sevdasını, vefasını, aşkını üstlendiği görevi en iyi şekilde yaparak gösterdi. 21. Yüzyılın en önemli değeri olan su kaynaklarımızın korunmasına, geliştirilmesine ve yönetilmesine yönelik öyle intizamlı, öyle özverili çalışmalar yürüttü ki, Tokat’ta ondan memnun kalmayan yoktu.
 
Dedim işittin mi Ferhat-Şirin'i
Dedi aşk yoluna vermiş varını
Dedim Ferhat vermedi mi serini
Dedi düşmanım çok, şer işi bilmem
 
Der mısralarında Ruhsatî. Ferhat, Şirin’in aşkı ile dağları deler, Amasya’ya su getirir. Mehmet Karaca’nın Şirin’i, aşkı ise Tokat’tır, Tokat’ın ilçeleridir, Tokat’ın köyleridir. “Ayinesi iştir kişinin, lafa bakılmaz” demiş atalarımız. Onun çalışmaları, onun referans mektubudur. O lobilerde, kulislerde kendini ispat etmedi. O alanlarda, köylerde, çalışma ofislerinde kendisini gösterdi.
 
Evet, su yaratılıştır. Su insanın varlık sebebidir. Su medeniyettir. Su enerjidir. Su günümüz dünyasında devletlerin elde etmek istediği en değerli kaynaktır. Mehmet Karaca üstlenmiş olduğu görevin ağırlığını ve önemini biliyordu. Bunun için de ne suyumuzun boşa akıp gitmesine rıza gösterdi, ne de suyun sebep olduğu felaketler sebebiyle insanlarımızın zarar görmesini kabullendi.
 
Ülkemizin ekonomik kaynakları maalesef kısıtlı. Kısıtlı kaynakları verimli ve ekonomik projelere öncelik vermek gerekiyordu. Bir taraftan da her bölgeden gelen baskıları göğüsleme durumu söz konusuydu. Yaptığı planlama çalışmalarında üzerindeki baskıyı bilerek yaptı. Bazen bu sebeple görevden alınmasını isteyenler oldu. Bu konuda Bakan Veysel Eroğlu’nu ve Milletvekilimiz Zeyid Aslan’ı tebrik etmek gerekiyor. Değerimizi harcamadılar ve harcatmadılar.
 
Taşkınları önlemeye ve su kaynaklarını değerlendirmeye yönelik yatırımları hayata geçirmeye yönelik inşaat sürelerinin O’nun döneminde kısaldığını gördük. Her gün bir projeyi takip ediyor, masasında oturmuyordu.
 
Köylerimize, kasabalarımıza, ilçelerimize onun döneminde evlere su geldi. Bunun da ötesinde toprak su ile buluştu. Verimli arazilerimizin sulandı.
 
İmza attığı önemli projeler arasında dere ıslahları vardı. Bunun da ötesinde erozyonu kontrol altına almaya yönelik çalışmalarda bulundu. Hem toprağımızı korudu hem de suyu en verimli şekilde değerlendirdi.
 
Mehmet Karaca sadece çalışmaları ile mi gündemde kaldı? Kesinlikle hayır. O sevgi insanıydı. O mütevaziydi. O dürüsttü. Günümüzde özlemle ve hasretle aradığımız bu hasletleri sebebiyle hem sevildi, hem sevdi.
 
Evet, Tokat bir evladını kaybetti. Bugün yağmur damlaları, gözyaşları gibi süzülerek Mehmet Karaca için yağıyor. Bugün kuruyan topraklar suyla buluşurken Mehmet Karaca’nın yasını tutacak. Bugün derelerden evine su getirmek zorunda kalan kadınlar, Mehmet Karaca’ya rahmet okuyacaklar. Toprağın çok olsun, Rabbim merhametinle muamele eylesin, kabrin nur, mekânın cennet olsun Mehmet Karaca.


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]