24 Mart 2020, 10:08 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

TOKAT'TA SAĞLIK İL MÜDÜRLÜĞÜ VAR MI?...

TOKAT'TA SAĞLIK İL MÜDÜRLÜĞÜ VAR MI?...

Hüseyin ALPAY

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Zor günlerden geçerken “sağlıkçılarla uğraşılır mı?” diye serzenişte bulunanlar olacaktır mutlaka. Lakin, sağlık emekçilerinin başımızın üstünde yerleri olduğunu bilerek bazı gerçekleri de yazmak zorunda olduğumu bilmenizi isterim.
 
Kendi başımızdan geçen bir mevzu… 
 
Ama yarın bir gün sizlerin de başına gelebilir anlatacaklarım. Benim annem 75 yaşında ve hasta. Evden çıkamayacak, işlerini tek başına halledemeyecek kadar hasta ve yaşlı. Kız kardeşim doktor muayeneleriyle ve ilaçlarını yazdırmakla ilgileniyor. Bir gün aile hekimine gittiğinde annemin oradan “kendi isteğiyle” başka bir Aile Sağlığı Merkezine geçiş yaptığını söylüyorlar. Dolayısıyla aile hekimini de değiştirmiş oluyor.
 
Annemin oraya kadar gidip bir dilekçe yazması ve aile hekimini değiştirmek istemesi imkânsız. Çünkü dediğim gibi ne evden çıkabiliyor ne de imza atabiliyor. Kız kardeşimin de böyle bir talebi yok haliyle… Sonrasında kız kardeşim, 5 Mart 2020 tarihinde Tokat İl Sağlık Müdürlüğü’ne giderek bir dilekçe veriyor. Dilekçesinde özetle, “Annemizin aile hekimi değişikliğini kendi izni olmadan gerçekleştirildiğini, Toplum Sağlığı Merkezi’ne giderek bu durumu sorguladığında önüne bir form bıraktıklarını, formda annemizin adına değişiklik talebinde bulunulduğunu ve annemiz adına imza atıldığını, yapılan bu evrakta sahtecilik işinin kim ya da kimler tarafından yapıldığını öğrenmek istediğini” belirterek, sorumlulardan şikayetçi olduğunu ifade ediyor.
 
Aradan geçen 2 haftalık süreçte hiçbir işlem yapılmadığı gibi, evrakta sahtecilik yapan eczane ve bilgimiz olmadan değiştirilen doktor sorumluluğu birbirlerine atıyor. Eczacı başka bazı eczacıları ve bilumum ortak tanıdıklarımızı araya sokarak kendisinin suçsuz olduğunu kanıtlamaya çalışıyor. Ama ortada bir evrakta sahtecilik var ve bunun hesabını vermelerini istiyoruz. Bir başkasının adına imza atarak işlem yapmak kanunlarımızda suç iken Tokat İl sağlık Müdürlüğü’nün ve Eczacılar Odası’nın 15 gün boyunca sus-pus kalması bağışlanamaz. 
 
Aynı İl Sağlık Müdürüne 5 Ocak 2020 tarihli Başyazımda, Niksar Yolu Kavşağı’nda devam eden Sağlık Merkezi inşaatından bahsederek, “Sabahın 8’inde çalışmaların başlanmaması gerektiğini, hiç olmazsa hafta sonları saat 9’da başlamaları gerektiğini” yazmıştım. Havaların ısınması ve günlerin uzamasıyla sabah 8 olan işe başlama saatlerini 7’ye çektiler ve hafta sonu demeden sabahın köründe iş başı yapmayı sürdürüyorlar. 
 
Nispet eder gibi yani…
 
Derdimizi anlatacak bir makam yokmuş gibi davranıyorlar. İl Sağlık Müdürlüğü’nün bu kural tanımaz ve suçluları koruyan tavrı devam ettikçe daha birçok sorunları yaşamaya devam edeceğiz.
 
Buradan bir kez daha Sayın İl Sağlık Müdürü’ne soruyorum:
 

1- Annemin adına imza atılarak 75 yaşındaki hasta ve evinden çıkamaz haldeki bir kadını sanayi sitesindeki aile hekimine gitmek zorunda bırakan o eczaneye gerekli yasal ve idari yaptırımı ne zaman yapacaksınız?

2- 30 yıldır aynı ikamette bulunan annemin sanayi sitesinde ne aradığını sorgulamadan hasta kabul eden Sanayi Aile Sağlığı Merkezi’ndeki hekim hakkında soruşturma başlatacak mısınız?

3- Yıkılan ve yeni binası yapılmakta olan 75. Yıl Sağlık Ocağı inşaatının yüklenici firmasını uyararak, bu ülkede hukukun olduğunu, her şeyden öte ahlaki değerlerin var olduğunu hatırlatarak, sabahın 7’sinde işe başlanılmayacağını, hafta içi 8:30, hafta sonları 9:30’da çalışmalara başlamaları gerektiğini söyleyebilecek misiniz? 

 
Evet Sayın İl Sağlık Müdürü… Haksızlığa, hukuksuzluğa, insana saygısızlığa ve evrakta sahteciliğe dur demenizi bekliyoruz.
 


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2020 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]