14 Haziran 2017, 08:00 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

ALPAY, TOKAT'IN İLK GENEL BAŞKAN ADAYI...

ALPAY, TOKAT'IN İLK GENEL BAŞKAN ADAYI...

CEMAL İNCESOYLUER

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

İlk olmak güzel. Tokat’ın bakanları oldu, partilerin genel başkan yardımcıları oldu, grup başkanvekilleri oldu, komisyon başkanları oldu, meclis idare amirleri oldu…
 
Ancak, hiçbir partinin ne genel başkanı nede genel başkan adayımız olmadı. Bu köşeyi ve bu fakiri takip edenler bilir; mevzubahis Tokat ve Tokatlı olunca, bütün ideolojik kaskımızı, siyasi görüşümüzü, kişisel meselelerimizi bir kenara bırakmayı düstur edindik.
 
Siyasetçi, gazeteci yazar arkadaşımız Hüseyin Alpay, belki dünya görüşümüz örtüşmese de dostluk çerçevesinde iyi bir diyalogumuz var. Tokat’a dair zaman zaman bir araya gelir istişarelerde bulunuruz. Yazılarının sıkı takipçisi ve okurlarından birisiyim. Bu şehirde zaman zaman rastladığımız “okumam, görmem, takip etmem” diyen kimi amele zihniyetteki insanların tam aksine, görürüm, okurum, takip ederim…
 
DSP’de bir kongre sürecinin başladığını öğreniyoruz. Ne zaman yapılacak, nasıl yapılacak henüz medyaya yansımadığı için, bir fikir sahibi değilim. Yine medyaya yansıdığı kadarıyla, mevcut DSP Genel Başkanı Önder Aksakal ile DSP Tokat İl Başkanı Hüseyin Alpay, bu kongrede iki aday olarak delegelerin karşısına çıkacak.
 
Başbakan çıkarmış bir partinin düştüğü bu durum, elbette halka ve en başta DSP’lilere umut verecek isimlere ihtiyaç var. Zaten, Hüseyin Alpay’ın çıkış noktası da buradır. DSP'nin Tokat'ta uzun yıllar il başkanlığı görevini yürüten Hüseyin Alpay, Ankara'da Şebinkarahisarlılar Vakfı'nda açıklama yaptı. Bazı il başkanları ile DSP Genel Merkezi eski saymanı Mecit Şekerci'nin de destek verdiği toplantıda konuşan DSP'li Hüseyin Alpay, tek amaçlarının DSP'yi yeniden ayağa kaldırmak ve iktidar alternatifi haline getirmek olduğunu söylüyor.
 
Alpay, adaylığını açıkladığı toplantıda özetle şöyle konuşuyor: "Sizlere söz veriyorum, hatta hep birlikte söz veriyoruz Türk kamuoyuna. Biz Beşevler'de yeniden güvercin uçuracağız. Biz yeniden Ecevit'in mavisini umut haline getireceğiz. Biz yeniden bu partiyi yaşamın her alanında hayatın her anında konuşulur, üretken, alternatif ve çözüm odaklı bir parti haline getireceğiz. Emin olunuz ki bu çaba boşa gidecek bir çalışma değildir. Bu çaba karşılığını bulacak bir çağrının ilk adımıdır. Türk siyasetine yeniden ulusal solculuğun damgasını vurmak, yeniden Bülent Ecevit'in uzlaşıcı kültürünü Türk siyasetinde egemen kılmak ve yeniden toplumun kutuplaşmadan bir arada olmasını sağlamak için biz yeniden bunları hayata geçireceğiz."
 
Hüseyin Alpay’ı tanırım. Sol cenahın vicdanı olmak için fikirlerini makalelerinde, toplantılarda yaptığı konuşmalarda sizler gibi tanıklık etmişizdir. Sol yada sosyal demokratlık terminolojisine dünden alınan miras ile bugünün koşullarının buluşturulmasını hep savunmuştur. Daha açık bir ifadeyle; yeni moda tahrifatta, Peygambersiz İslam, Ali’siz Alevilik gibi, dinsiz ve maneviyatsız solculuk ihdasına karşı çıkan bir isimdir Hüseyin Alpay… Solun geçtiği süreçler, dünyadaki başka, Türkiye’deki başkadır. Yerli ve Anadolu solculuğuyla ilgili önemli açılımlar sağlayan merhum Bülent Ecevit, ne yazık ki bu düşüncelerini bayrak gibi taşıyacak kadrolardan mahrum oldu.
 
Biliyorsunuz, 2002 yılındaki “Truva Atı” içindeki troyka, DSP’nin yüzde 20-22’lik oy oranından yüzde 2’lik oy oranına düşmesini sağladı. Mevcut, kendisini sosyal demokrat olarak tarif eden CHP’nin oy depoları da, maalesef Etiler, Kadıköy, Beşiktaş, Bakırköy, Nişantaşı, İzmir, Çankaya gibi; hiçbir ekonomik sorunu olmayan, hatta elitist-burjuva sayılabilecek muhitlerdir. Oysa, merhum Ecevit’in 70’li yıllarda estirdiği “Karaoğlan Efsanesi”, varoşların umudu, yoksulun hayali, kimsesizlerin kimsesi siyasetiyle şekilleniyordu.
 
DSP’nin yeniden eski günlerinde olduğu gibi muhteşem olma ihtimali var mı? Bunu bilemeyiz. Artık Türkiye’de, halkın siyasi tercihleri durağan değil, değişkendir.
 
Hüseyin Alpay siyasetçi, gazeteci yazar kimlikleriyle DSP Genel Başkanlığına aday olurken, elbette söyleyecek bir çok yeni şeyi vardır. Dikkat edin, AK Parti’nin dinamik yapıda olmasının en önemli faktörü, her daim “Değişmeyen tek şey değişim” ilkesini bünyesinde işletmesidir.
 
Solun da böyle bir ihtiyacı olmasına rağmen, henüz CHP’nin kronik muhalefet anlayışından sıyrılarak, yeni ilkeler, halka yeni şeyler söylemenin keyfiyeti üzerine pek kafa yormadılar. Türkiye’nin sol hinterlandında belki yapısal bir değişiklik mümkün değil ama, bu yapıya solun en önemli temel taşı yoksulları eklemeyi düşünmelidir.
 
Değerli dostum ve arkadaşım Hüseyin Alpay’ın DSP Genel Başkanlığına adaylığı gibi zor ve çetin bir görev için yola çıktığını biliyoruz. Bu görevi üstlendiği takdirde; bilgi, birikim ve çalışkanlığıyla üstesinden geleceğinden hiç kuşkum yok. Bir Tokatlı olarak, bir meslektaşı olarak Hüseyin Alpay’a desteğimiz tam olduğunu hatırlatıyor, başarılar diliyorum…
 
(Tokat Haber Gazetesi, 12 Haziran 2017)


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : G.O.P. Bulvarı Emniyet Müd. Karşısı Mehmet Coşkun İş Merkezi Kat: 4 Tokat (Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz: arayisgazetesi2008@hotmail.com)
Tel: 0 542 622 01 00
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]