08 Eylül 2017, 15:05 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Hubyar Sultan'da Neler Oluyor?

Hubyar Sultan'da Neler Oluyor?

CEMAL İNCESOYLUER

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat’ın önemli inanç merkezlerinden birisi olan Hubyar Sultan Tekkesiyle ilgili tartışmalar; baskın, kavga, linç, darp şeklini aldı.

 

Almus’un Hubyar Köyünde bulunan “Hubyar Sultan Türbesi/Tekkesi”, 11 yıllık mahkeme sürecinin ardından, başka amaçların odağı oldu. Kurban Bayramının ikinci günü, 70 kadar kişinin (çoğunun köyle ilgisi yok) Hubyar Köyüne gelerek, Hubyar Sultan’ın torunlarından Av. Arslan Temel başta olmak üzere, bir çok insanı darp ediyorlar, taraflardan birisinin iddiası budur. Bu konuya geleceğim…

 

Mesele, bir Alevi-Sünni meselesi gibi görülmemelidir. Yani, bu bir Alevilerin iç meselesi ya da Sünnilerin sorunu şeklinde değerlendirmeler, Türkiye bütününde senin derdin beni, benim derdim seni ilgilendirmez noktasına götürür ki; ortak değerlerimiz ve kabullerimiz bakımından böyle bir yaklaşımın hiçbir dayanağı olmaz.

 

Hubyar Sultan Türbesi/Tekkesiyle ilgili 11 yıldır süren bir hukuk mücadelesi var. Burada iki grup bulunuyor. Hubyar Sultanın torunları Mustafa Temel Dede ve mahdumları, diğer tarafta da Ali Kenanoğlu’nun liderliğindeki grup. Ali Kenanoğlu, Hubyar Köyündendir ve 25. Dönem HDP İstanbul Milletvekilidir. Zaten temel sorunda budur.

 

HDP ile PKK arasındaki doğrudan, net ve apaçık beraberliği ortadadır. Bir çok HDP Milletvekillerinin PKK ile bağı/bağlantısından öte, bulundukları konumlarını kullanarak, araçlarıyla terör örgütüne silah, mühimmat ve erzak götürdükleri tespit edildi, hatta güvenlik güçlerimiz tarafından suçüstü yakalandılar. Bu sebeple, HDP’nin terör örgütü PKK’nın siyasal uzantısı olduğuna dair hiçbir kuşku yok. Hubyarlı Ali Kenanoğlu’da 25. Dönem HDP Milletvekili, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği ve Hubyar Vakfı kurucusu, Alevi Bektaşi Federasyonu kurucusu, Boğaziçi Alevi Derneği kurucusu, Evrensel Gazetesi köşe yazarıdır. Evrensel Gazetesi de PKK/HDP’nin yayın organıdır.

 

Kenanoğlu, önce Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneğini kurdu, ardından da Hubyar Vakfını. 11 yıl süren hukuk mücadelesinde, Hubyar’ın torunları Temel ailesinin karşısına bu Hubyar Kültür Vakfı ile çıkarak, türbe/tekkenin mal varlığı ve yönetimini almak istedi. Bu konuda başarılı da oldu.

 

Medyaya da yansıyan mahkeme kararı ve ilgili haber şöyledir:

“Her yıl binlerce Alevi'nin ziyaret ettiği Hubyar Sultan Tekkesi'nde, 1200'lü yıllarda yaşayan ve ocağın kurucusu olan Hubyar Sultan ile 1502-1584 yılları arasında yaşayan ve Hubyar Sultan'ın torununun torunu olan Hubyar Abdal'ın mezarları bulunuyor. Hubyar köylüleri 2006'nın Mart ayındaki başvurusunun ardından Sivas Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Hubyar Tekkesini Korunması gereken anıtsal yapı olarak tescil edildi. Ancak köy halkından olan Temel ailesinin büyüğü Mustafa TemelSultan Abdülaziz'in tekkenin beratını 1872'de büyük dedesi Şeyh Hıdır'a vererek, 'koruyucu' ilan ettiğini savunarak türbenin kendilerine ait olduğunu ve türbenin tapusunun kendilerine verilmesi isteyerek 2004 yılında Almus Asliye Hukuk Mahkemesine başvurdu.

 

Açılan davaya ise köy tüzel kişiliği olarak muhtarlık müdahil olarak türbenin köy muhtarlığına ait olduğunu belirtti. Burada görülen davada mahkeme türbenin köy tüzel kişiliğine verilmesine karar verdi. Ancak Temel ailesi bu karara itiraz ederek mahkeme kararını Yargıtay'a gönderdi. Yargıtay yapılan müracaat sonrası davanın Tokat Kadastro Mahkemesinde görülmesine karar verdi.”

 

Ancak, Temel Ailesinin yönetimindeki Hubyar Vakfı’nın itirazı üzerine, Hubyar Sultan Türbe/Tekkenin mülkünün Vakıflar Genel Müdürlüğüne verilmesi yönünde, yeni bir karar çıktı.


AÇIKKAPI’DAN HUBYAR SULTAN ANALİZİ

Tokat Gazeteciler Cemiyeti Üyesi ve Türk Dünyası Gazeteciler Federasyonu Delegasyonu Cahit Açıkkapı, Kurban Bayramının ikinci günü yaşanan çirkin olayla ilgili ilginç bir değerlendirme ve analiz yazısı kaleme aldı. İşte o yazı:

 

“Az önce bir haber okudum Hoca Ahmet Yesevi ekolünün Tokat'ta ki temsilcilerinden Horasan Alperen'lerinden Hubyar Sultan Türbesine Kurban bayramın ikinci günü saldırıp türbeye ve Hubyar Sultanın soyundan gelen insanların yaralanmalarına sebep olmuşlar.

 

Haberden anladığım Hubyar Sultanın torunlarından şuan yaşayan benimde saygı duyduğum postnişin Mustafa Temel ailesinin mülkiyetinde bulunan türbe ve müştemilatı eski bir milletvekilinin kontrolü altında olan Hubyar Kültür Vakfı diye bir vakıf tarafından alınmaya çalışılmış yıllarca mücadele edilmiş hukuki zeminde başarılı olamamış şimdi zorbalıkla alınmaya çalışılıyor.

 

Türbeye organize bir şekilde saldırıyorlar, dahası türbeyi korumaya çalışan Hubyar Sultanın torunlarından 12 yaşındaki kız çocuğunun üzerine kaynar suyu döküyorlar. Mustafa Temel'in oğlu Arslan Temel’i darp ederek yaralıyorlar.

 

Şimdi saldıranlara sormak lazım siz nasıl bir inanca sahipsiniz ki almaya çalıştığınız türbeye zarar veriyorsunuz?

 

Siz nasılbir insansınız ki 12 yaşında bir kız çocuğunun üzerine kaynar su döküyorsunuz?

 

Son zamanlarda çok meşhur bir kelime var "KRİPTO" bu da ne demek diye bilirsiniz. Bu saldırıyı yapanlar Alevi,Bektaşi olamazlar olsa olsa KRİPTO YEZİT olabilirler.

 

Bu vesile ile Temel ailesine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.”

 

ALLAH’SIZ, PEYGAMBERSİZ, KUR’ANSIZ VE ALİ’SİZ ALEVİLİK!

 

Bu başlığa yabancı değildir, hiç kimse. Son 10 yıldır, özellikle yurtdışındaki kimi “Alevi Dernek Federasyonları”, Aleviliği İslam dışında bir kültür ve din olarak dayatmaya uğraşıyor. Doğrusunu isterseniz, kimi Selefi Sünnilerinde bu durum canına minnettir. Onlarda, Aleviliği İslam dışı görerek, özellikle Türkiye’de yeni ayrılık tohumları atabilmenin planları içerisindedir. Türkiye’de bir kez daha kapsamlı Alevi-Sünni kavgasına benzin taşıyabilmenin pususunda yatmaktadır.

 

Semahlar, Kırklar Cemleri, Deyişler, Duvazlar derken; Allah, Muhammed, Ali lafızlarından da kurtulmuş bir Alevilik Projesi, özellikle Avrupa’da tutunmaya çalışmaktadır. Bu projeyi ülkemizde hayata geçirmek isteyenler, Şeytanla dahi işbirliği yapacak kadar gözü kararmıştır. Nitekim, bir Türkmen Alevinin HDP’den milletvekili olması, aynı kişinin Hubyar Sultan Türbesiyle ilgili mücadelesi, Temel Ailesinin haklarından feragat ederek, atalarının türbesinin mal varlığı ve yönetimini devletin kurumu Vakıflar Genel Müdürlüğüne devredilmesini sağlaması üzerine, işte bu Kurban Bayramın ikinci gününde meydana gelen “Kerbela Vakasına” benzer bir vahşet yaşandı.

 

Düşünebiliyor musunuz, 12 yaşındaki Hubyar Sultanın nesebinden gelen kız çocuğunun üstüne kaynar sular dökülüyor. Hubyar Sultan’a saygı gösterdiklerini söyleyenler, O’nun torununun üstüne kaynar su dökebiliyor, darp edebiliyor, hakarette bulunabiliyor. İslam’ın peygamberi Hazreti Muhammed Aleyhisselam’ı sevdiklerini söyleyenler de, bu dinin bilgesi ve Arslanı Hazreti Ali’nin çocuklarını katletmişlerdi. Hazreti Hüseyin’i şehit eden alçak Yezid ve avenesi, bunu yaparken de yine ne yazık ki İslam adına yaptıklarını söylediler. Bu benzerliklere çok şaşırıyorum…

 Aleviler üzerine bir değil, binlerce tezgah ve oyun kuruluyor. Kısaca Ali’siz Aleviliğin yanı sıra, FET֒nün “Cami-Cemevi Projesi” de, bu oyunlardan bir oyundu. İslam dışı bir Alevilik projesi üzerine yurt dışında kurulan Alevi Federasyonları bir yanda çalışırken, öbür yanda da Fetullah Gülen’in güdümünde başka bir proje üzerinde çalışmalar yaptı.

 

Cem Vakfı ve Cem Tv’nin bu konudaki yayınları halen hafızalarımızdadır. Bu konuyla ilgili ileri ki günlerde bir yazı yazmayı düşünüyorum. Çünkü, FET֒nün her kesimle kurduğu ilişki ve ekonomiye dayanan bağı bitmek tükenmek bilmiyor.

 

KONUYLA İLGİLİ KARŞI TARAFIN AÇIKLAMASI

 

Bu yazıyı yazarken, Hubyar Kültür Vakfından da bir açıklama geldi. Hubyar Sultan Türbe/Tekkesinin durumuyla ilgili mahkemede Temel Ailesinin karşısında olan bu vakıf, Kurban Bayramının ikinci gününde yaşanan olayları kınıyor. İşte o açıklama:

 

“Bizim gelenekselleşen bayram ziyaretimize karşın Köy derneği de bu bayramda ilk defa aynı günde aynı saatte etkinlik koymuş ve üyelerine duyurmuştur. Bir tatsızlık olmasın diye Muhtarımız devreye sokulmuş ve köy derneği başkanıyla görüşmeler yapılıp bayram havasında bir buluşmanın yolları aranmıştır. Nitekim bayram günü de aynı şekilde Tekkemizde kurbanlarımız kesilmiş bayramlaşmalarımız yapılmıştır. O esnada köyde bulunan Tokat Zazaralı (Şenköy) bir şahsın tehditkar bir şekilde bir gencimize ( Cemal Sezer) kafa sallaması olayların fitilini ateşlemiştir.

 

Olay büyümeden yatıştırılsa da gergin bir hava esmesine sebep olunmuştur. Akabinde yaşanan tartışmalar ve karşılıklı sataşmalar günün farklı zamanlarında sürmüştür. Bayramın ikinci günü akşamı yine kurban yeri ayarlama vesilesiyle Tekkeye giren üç gençle Temel ailesinin üç ferdi ve Zazaralı iki kişiyle yaşanan sataşma fiziki kavgaya dönüşmüştür. Kısa sürede kavga genişlemiş ayırmaya çalışanlarla darp edilenler bir birine karışmıştır. Sonuça asla tasvip etmeyeceğimiz bir fiziki kavga, ikisi Zazara köylülerinden olmak üzere bir çok kişinin yaralanmasına sebep olmuştur. Kavga esnasında Cemevine ait Camlar kırılmıştır. Kavga sonrası güvenlik güçleri olaya müdahale etmiş ve yaralılar hastaneye sevk edilerek karşılıklı şikayetçi olunmuştur.”

 

Durum budur. Hubyar Sultan’ın torunlarına reva görülenler bir yana, bu merkezle ilgili hesapların farkına varmalıyız. PKK’nın Karadeniz’e açılmasıyla ilgili bölgemizde daha önce yaşananlar ortadayken, Hubyar Sultan’la ilgili bunca olaylardan kuşku duymamız yadırganmamalıdır.


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : G.O.P. Bulvarı Emniyet Müd. Karşısı Mehmet Coşkun İş Merkezi Kat: 4 Tokat (Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz: arayisgazetesi2008@hotmail.com)
Tel: 0 542 622 01 00
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.031 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]