14 Haziran 2017, 07:58 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

REİS'İN DÖNÜŞÜ

REİS'İN DÖNÜŞÜ

CEMAL İNCESOYLUER

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Reis'in dönüşü muhteşem oldu…
 
Değişim yeniden başladı. Değişmeyen tek şey değişim gerçeği, bir kez daha özne oldu. 14 Ağustos 2001 tarihinde AK Parti Genel Başkanı seçildi, cumhurbaşkanı seçilmesi nedeniyle 27 Ağustos 2014 tarihinde de istifa etmişti.
 
Recep Tayyip Erdoğan, 13 yıl 13 gün sonra yeniden AK Parti Genel Başkanı… Kongrede söylediği gibi, 998 gün sonra tekrar evine döndü. Dile kolay, 15 yıllık iktidarı devriyesi sırasında hem AK Partiyi, hem de Türkiye’yi değiştirdi, geliştirdi, dönüştürdü.
 
Tam da dediği gibi oldu. Reis, 27 Ağustos 2014 günü partisine veda ederken, “Bu bir hatime değil, Fatiha” demişti. 3 yıl aradan sonra çıktığı kürsüde, Fatiha suresini okudu. Erdoğan’ın, “Kimse kendini ötekileştirilmiş olarak görmesin” sözleri, parti içinde yaşanan ufak-tefek anlaşmazlıkların nihayete erdirilmesine yönelikti. Kongrede yaptığı uzun konuşmasında, adeta partinin ve partililerin fabrika ayarlarına dönmesini istiyor gibiydi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Gönül kazanmayı oy kazanmak kadar önemli gördüğümüz için o kadar zor zamanları aştık” demesi, yeniden, “Gönül köprülerini kurmayı” istemesiydi.
 
Ayrılanlar için, “Yorulanlar, yollarını kaybedenler oldu” ifadesiyle, gidenlere AK Parti ile arasına mesafe koyduğunu gösterdi. 21 Mayıs 2017 tarihi, AK Partinin hafızasında önemli bir yer alacaktır. Çünkü bu tarihte, iki sevenin kavuşması vardır. Reis, aşkım dediği partisine, AK Partide liderine kavuştu. Bu olağanüstü kongrenin bir başlangıç olduğunu hep birlikte göreceğiz.
 
MKYK’da 19 isim yer almadı. Önceki MKYK’da bulunan AK Parti Tokat Milletvekili Av. Zeyid Aslan, bu listede de yer aldı. Yani, MKYK’da ismi çizilen 19 isim arasında olmadı. Parti yönetiminde ikinci adım MYK’dır. Yani genel başkan yardımcılarının olacağı partinin çatı yönetimidir. Meseleye Tokat zaviyesinden bakıyorsak, Zeyid Aslan’ın MYK’da olmasını istememiz de hakkımızdır.
 
Yine bu hafta içerisinde Grup Başkanvekillikleri, Meclis Başkanvekillikleri, İdare Amirleri ve Başkanlık Divanı Üyeleri için seçimler, atamalar, isim belirlemeleri yapılacak. Tabii, kapsamlı olmasa bile, kabinede revizyon beklentimizde var. Bu konuda önceliğimiz Tokat’ın bir bakanı olması ve elbette Yusuf Beyazıt’ın bir bakan olarak değerlendirilmesi beklentisi içerisindeyiz. Bu konuda Tokat, 15 yıldır sabırla bekliyor. AK Parti Tokat Milletvekili ve Milli Savunma Komisyon Başkanı Yusuf Beyazıt’a, şayet bakan olarak görev verilmezse, Grup Başkanvekilliği veya Meclis Başkanvekilliğine de razı olabiliriz. Her ne kadar bu “ölümü gösterip sıtmaya razı olmak” gibiyse de, Tokat’a artık bir etkin makam verilmelidir.
 
Ve Reis kongrede mesajlarını sürdürüyor ve diyor ki:
 
"İster 2002'de olduğu gibi bizi Meclis'e sokmasınlar, ister 2008'de olduğu gibi partimizi kapatmaya çalışsınlar. 15 Temmuz da olduğu gibi darbe yapıp canımıza kastetsinler biz bu yoldan dönmeyeceğiz. Millete hizmet borcumuzdan başka kimseye eyvallahımız yoktur olmayacaktır. Yarım milletimizin karşısında boynumuz bükük durmaktansa bugün içerideki ve dışarıdaki alçakların karşısına dimdik dikilir kaderimizdeki neyse onu yaşarız."
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, o uzun konuşmasında AK Parti teşkilatlarına yönelik önemli mesajlarda verdi. Partinin çatısında yaptığı değişiklikten sonra, il ve ilçelerde de 2019 seçimlerinde başarı getirecek bir yapıyı istiyor. Aynı zamanda, FETÖ ile bağı-bağlantısı olanlarında ayıklanmasına ilişkin ciddi mesajlar verdi.
 
Reis’in salt AK Parti teşkilatları değil, AK Partili Belediyelere de mesajı vardı:
 
"AK Parti vizyonuna uygun belediye başkanlarına ihtiyacımız var. Şehirlerine ve partimize yük olan değil şehirleri ve partimizi omuzlayan belediye başkanlarımızla yola devam edeceğiz" derken, yakında ciddi operasyonlar yapacağının işaretini de vermiş oldu.
 
15 Temmuz darbe/işgal girişiminden bu yana, FETÖ kriptoları, kıyasıya bir algı operasyonunu sürdürdü. AK Parti’nin içindeki kimi isimlerin FETÖ ile ilişkilerini kesmedikleri için eleştirilerde bulunurken, kriptolarda hedef saptırmak için kimi isimleri FETÖ ile ilişkilendirerek, mevzuyu sulandırmak gayretinde oldular. 16 Nisan’da yapılan referandum sürecinde “Hayır cenahında” yer alıp, AK Partiye ve AK Partili Belediyelere kıyasıya eleştiri getiren ve saldıran bu FETÖ’cü kriptolar, ne yazık ki siyasi rekabetin coşkusuna kapılan bazı partililer tarafından da beslendi.
 
Gerçi, “Hem kel hem fodul” noktasında olan bu kriptolar artık deşifre olmuş, dün ak dediğine bugün kara demenin keyfiyetini akçe üzerinden yürüttüğü, her kemiğe bin takla atıp kıç yaladığı bilinmiş, o nedenle de tezviratının toplumda bir karşılığı olmadığı anlaşılmıştır.
 
AK Parti’de Tayyip Erdoğan’ın ikinci dönemi başlamıştır. Bu dönemde herkes kendine çeki düzen verecektir. Reis’e sevgi ve bağlılığın sınavı da başlamıştır. Ya dava adamlığı ve hasbilik olacak, yada birkaç fırıldak kriptonun oyununa gelinecek.
 
Özetle, Reis’in dönüşü muhteşem oldu. Bir sürü acı tecrübeyi biriktiren Reis, belli ki terör örgütleri PKK ve FETÖ’ye, bunlarla arasına mesafe koymayanlara ve hassaten FETÖ’cü kriptolara aman vermeyecek, göz açtırmayacak.
 
Sen de anladın mı kronik meczup?


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : G.O.P. Bulvarı Emniyet Müd. Karşısı Mehmet Coşkun İş Merkezi Kat: 4 Tokat (Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz: arayisgazetesi2008@hotmail.com)
Tel: 0 542 622 01 00
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]