26 Aralık 2019, 05:33 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

NE KADAR MUTLUSUNUZ?...

NE KADAR MUTLUSUNUZ?...

Cemal KUTLU

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Mutluyum!, Mutlusun!, Mutlular!  Ya gerçekten de öyle mi?

Aralık ayındayız ama ben sanki doğduğum ay olan mart ayındaki kadar mutluyum…
Çünkü; tarih 12 Aralık 2019 günlerden Perşembe…  17 yıllık “karanlığa” bir ışık girdi…. Şafak söktü, kimileri içinse “ampul” patladı ve karanlık çöktü…
 
2012’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nca 20 Mart günü ‘Uluslararası Mutluluk Günü’ olarak kabul edildi ve yedi yıldır kutlanıyor. Mutluluk konusu 1970’lerden beri de ekonominin ilgi alanına girmiş durumda. 1974’de Richard Easterlin tarafından ortaya atılan Easterlin Paradoksu ile somutlaşmış; artan gelir her zaman mutluluk artışı sağlamıyor! 2000’li yıllardan bu yana çalışmalar artmış ve konu artık mutluluk ekonomisi adı altında değerlendirilmeye başlanmış. Giderek ulusal gelir gibi ulusal mutluluk ölçümlemeleri de yapılagelmektedir.

Yaşam memnuniyeti: Kişinin yaşamının tümünden duyduğu kalıcı memnuniyet. TÜİK’in çalışmaları Yaşam Memnuniyeti Araştırması’dır. İncelenen unsurlar demografik, iş, aile, boş vakitler, sağlık, para, benlik, kişinin fiziksel ve sosyal çevresi doyum alanları olarak belirlenmiş.

Yaşam kalitesi: Daha nesnel ve somut bir kavram. Çevrenin yaşana bilirliği, kişinin yaşam becerisi, yaşamın anlamlılığı / yararlılığı / işe yararlılığı ve yaşam memnuniyeti. Yaşam kalitesini mutluluk ve yaşam memnuniyetini kapsayan bir kavram olarak tanımlayanlar da var. 19. yy. Jeremy Bentham’ın Mutluluk = Fayda olarak tanımladığı hazcı görüşten başlayalım. İnsan davranışlarını dürtükleyen iki temel unsur haz ve acıdır. İnsanlar bunların hesaplamasını yaparak davranırlar. En fazla kişiye en fazla mutluluk sağlayan durum ‘iyi’dir.

19. yy.ın sonunda Francis Edgeworth hazölçer isminde bir psiko-fiziksel makine düşüncesini ortaya atıyor.

Daniel Kahneman ve ekibinin ‘Günlük Yeniden Yapılandırma (DRM)’ yöntemiyle katılımcıların bir gün önceki yaşantılarında duyumsadıkları duygularını 1-7 arasında puanlamalarıyla mutluluğun bir bileşeni olarak hazzı ölçme çalışmalarını da vurgulayalım. Bradburn’un on maddelik Duygu Dengesi Ölçeği; Diener’in geliştirdiği Yaşam Doyumu Ölçeği vb. başka ölçekler de var. Kimileri şöyle: Dünya Değerler Araştırması / Mutlu Gezegen Endeksi / Dünya Mutluluk Raporu / İyi Yaşam Unsurları (GfK) / Gayri Safi Mutluluk Endeksi.(Basından)

DÜNYA MUTLULUK RAPORU (DMR) 2019

DMR ABD’de yer alan Kolombiya Üniversitesi’nin bir enstitüsü olan Dünya Enstitüsü 2012 yılından beri bu raporu yayınlıyor. Ülkeler mutluluk açısından sıralanıyor. Faktörler ise ayraç içinde ağırlıklarıyla sosyal destekler (yüzde 34), kişi başına Gayri Safi Milli Hasıla (yüzde 26), sağlıklı yaşam beklentisi (yüzde 21), yaşam seçimleri özgürlüğü (yüzde 11), cömertlik (yüzde 5) ve yolsuzluk algısı ve distopi (otoriterlik, baskıcılık) (yüzde 3).

Bu yıl raporun ana teması mutluluk ve toplum olarak belirlenmiş. Bu yıl raporda altı anahtar açıklayıcı unsurun yanı sıra mutluluğu etkileyen 3 sete daha yer verilmiş: hükümetler ve mutluluk ilişkisi, olumlu toplumsal davranışların gücü, enformasyon teknolojisindeki değişmeler.

Rapora göre 156 ülke içinde en mutlu ülke Finlandiya. Dünyanın en mutlu on ülkesi arasında çoğunluğu İskandinav ülkeleri. Finlandiya’nın dışında Danimarka, İsveç, Norveç ve İzlanda da ilk 10’a girdi. ABD mi? O 18.likten 19. sıraya düşmüş, beter ola!
 
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul’da yaptığı konuşmada Emeklilikte Yaşa Takılanlar ile ilgili, “Tutturmuşlar bir EYT, erken emeklilik…  İskandinav ülkelerinin hepsi bu sistemle battı” demesi İskandinav ülkelerinin ekonomik durumlarının merak edilmesine yol açtı.

80 ülke arasında Türkiye'nin 9 bin 311 dolar ile 67. sırada yer aldığı listede İskandinav ülkelerinin sıralaması şöyle: Norveç 3. sırada: Kişi başına düşen milli gelir: 81 bin 807 dolar, Danimarka 9. sırada: Kişi başına düşen milli geliri: 60 bin 596 dolar, İsveç 11. sırada: Kişi başına düşen milli gelir: 54 bin 112 dolar, Finlandiya 14. sırada: Kişi başına düşen milli gelir: 49 bin 960 dolar. İskandinav ülkelerinin battığı yok da AKP israf ve yolsuzlukla Türkiye'yi batırdı.( Basın-17 Kasım 2019)

YA TÜRKİYE? İşte size “Yeni Türkiye”! İçimden bir ses; yeni olan neyiniz varsa alın benden ve verin benim eskilerimi, “bir lokma bir hırkaya” razıyım diyor…  Ve sizlere gönlünüzce nice yıllar diliyorum.

7 bölge 4 mevsim cennet ülkemizde ve dünyada; bir tek insanın bile açlıktan ölmediği, hiçbir rengin eksik olmadığı güzel günlere…
      
(24.12.2019-Ankara, www.ckgrup.biz)


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2020 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]