06 Eylül 2017, 18:25 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

'Toraman' Bir İyimserlik Var Tokat'ta

'Toraman' Bir İyimserlik Var Tokat'ta

HÜSEYİN ALPAY

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat’ın Kurtuluş Savaşı’ndaki önemli ve de “yaşamsal” rolü üzerine bugüne kadar gerek yazılı, gerekse de sözlü ifadelerin “yeterli” bir seviyede olamayışını bir Tokatlı olarak kendime dert edindiğim günden beri, çeşitli vesileler ile bu şehri yönetenlere meramımı anlattım, köşe yazıları yazdım, radyo ve televizyonlarda konuşmalar yaptım. Yazıp çizdiklerimin, konuşup anlattıklarımın ortak teması, Tokat’ın Kurtuluş Savaşı’ndaki rolünün yeteri kadar anlatılmadığı, yazılmadığı ve de öğretilmediğine dair ciddi kaygılarımızdı.

 

Dün, Tokat Valisi Sayın Dr. Ömer Toraman’ın bizlere olan ziyaretinde de yine aynı konuyu gündeme getirdim. Sayın Vali’ye Tokat’ın tarihsel süreç içerisindeki önemine dair kısa bir sunum yaptıktan sonra, gerçek ve nesnel anlamda Tokat’ın tarihinin yazılı bir kaynak esere dönüştürülmesi gerektiğini, her şeyden önemlisi de Kurutuluş Savaşı’ndaki “tarihi değiştiren” rolünün mutlaka yeni kuşaklara anlatılmasının “zorunluluğunu” ifade ettim.

 

Bu “zorunluluk” bizlerin geçmişimize olan vefamızın gereği olmasından öte, Tokat için yapılması gereken, ama bugüne kadar yapılamayan bilimsel ve rasyonel tarih çalışmalarının da artık vaktinin geldiğinin işaretidir. Sayın Toraman’a ifade etmeye çalıştığım bu zorunlu tarihi görevin elbirliği ile yerine getirildiğini görmek, bir Tokatlı olarak en büyük hayalimdir.

 

Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyet'in ilanından önce Tokat'a yapmış olduğu ziyaretlerde ve 19 Mayıs 1919'da Samsun'a ayak bastığında yanında olan bir isim vardır ki, bu isme Tokatlılar olarak gerekli ilgiyi gösteremediğimizi, Sayın Ömer Toraman’dan önceki valilerimize anlattığım gibi, dün de kendisine anlattım.  Sayın Valimize, Kurtuluş Savaşı'nın Tokatlı Paşa'sı Mustafa Vasfi Süsoy'un her ne kadar Tokat'ta yaşadığı ve Gazi Paşa'yı Tokat ziyaretlerinde misafir olarak ağırladığı evini müzeye çevirsek de, paşanın genç kuşaklara tanıtımı yönünde yetersiz kaldığımız gerçeğiyle karşı karşıya olduğumuzu söyledim.

 

Mustafa Kemal Paşa'ya yarenlik eden Tokatlı Mustafa Vasfi Süsoy'un Bandırma Vapuru'ndaki az sayıdaki kişilerden biri olduğunu ve Gazi Paşa'yı Tokat ziyaretlerinde evinde ağırladığını hem Tokatlılar olarak çoğumuzun bilmemesi, hem de o döneme ve tarihimize olan taşıdığımız en büyük kusuru, dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım. Yazının burasında daha önce bu konu ile ilgili yayımladığım yazıda geçen şu ifadeyi de buraya almak istiyorum:

 

“Yalnız Mustafa Vasfi Süsoy'u değil, 25 Şubat 1919 tarihinde Müdafaa-i Hukuk’un Samsun’a bağlı bir şubesini kuran Yoğurtçuoğlu İbrahim Bey’i yetiştirmiş bir kentin bu ismi de yeteri kadar genç kuşaklara öğretmediği aşikardır. Erzurum Kongresine gönderilen Rıfat Bey’in 800 liralık yol harcını ödeyen, zamanın Müdafaa-i Hukuk Heyeti üyelerinin bu parayı hiçbir yardım görmeden yalnız kendi keselerinden verdiği bir toprakların insanları olarak bizlerin ecdadımıza olan borçları gereği, bu isimlerin tanıtımında üzerimize düşenleri yapmamız gerekmektedir. İsimleri unutulmuş birçok kahramanımızı ve isimlerini burada zikrettiğim Tokatlı büyüklerimizi unutmamak, onları genç kuşaklarla tanıştırmak hepimizin boynunun borcu olmalıdır.

 

Maraş ve İzmir’de çatışan yurttaşlarımıza ‘iane’ toplayan, çamaşırlar diken, bir yerden diğer yere taşınan 'Dârüleytam' talebelerine yardım eden, genel harpten dönen esirlerimizin yurtlarına kavuşmalarına çabalayan, şehir içinde yaya Kuva-yı Milliye'yi kuran, kurdukları bu kuvveti, ihtiyat zabitleri kumandasına veren, şehir dışı için Mütevellioğlu Nuri Bey kumandasında süvari 'Kuva-yı Milliye'yi oluşturan, numara kullanıp, adlarını ve sayılarını saklayan adamları vasıtasıyla olan biten işlerden haber almaya çalışan o kahramanların torunları olarak bizlerin üzerimizdeki sorumluluk oldukça fazladır.

 

Bu kahramanların isimlerinin yaşatılması için projeler üretilmeli, seminerler verilmeli, geniş ve ulusal çapta katılımların sağlandığı paneller düzenlenmeli, genç kuşaklara Tokatlı kahramanlarımızın isimleri ve yaşamları mutlaka tanıtılmalıdır. Cadde ve sokaklara, eğitim kurumlarına, askeri birliklere, özel ya da devlete ait kurumlardaki işletmelere, Tokatlı kahramanlarımızın isimleri verilerek onların en azından isimlerinin belleklerde yer almasına öncülük edilmelidir. Yeni yetişen kuşakların tarihini öğrenirken, kendi yaşadığı topraklarda Kurtuluş Savaşı'na ölümüne destek veren atalarını tanıması, zaruri bir ihtiyaç olmanın ötesinde insani bir görev, vicdani bir sorumluluktur.”

 

İşte bu Tokat, Mustafa Kemal Paşa'yı 6 kez misafir etmiş, Kurtuluş Savaşı'nda üzerine düşeni fazlasıyla yapmış, yoksul ve bitkin bir toplumun fertleri olarak adeta imkânsızı başararak Milli Mücadele'ye desteğini sunmuştur. Tokat’ın gerek Kurtuluş Savaşı sürecindeki desteği ve çıkardığı kahramanları ile gerekse de, Cumhuriyet dönemindeki katkılarıyla tarih kitaplarında hak ettiği ilgiyi göremediği bilinen bir gerçektir.

 

Özet olarak, Mustafa Vasfi Süsoy başta olmak üzere Tokat’ın tarihi simge isimlerinin yaşatılması ile bu konulardaki yazılı bir kaynak eserin elzem bir ihtiyaç olduğunu ifade ettiğim Sayın Toraman’ın da, konuyla yakından ilgilendiğini görmek bizleri ziyadesiyle heyecanlandırdı.

 

Entelektüel bir vizyon çizen Sayın Toraman’ın olaylara olan objektif bakış açısı, bilgisi ve birikiminin Tokat için yeni bir şans olduğunu sevinerek görüyoruz. Tokat için başlı başına bir şans olabilecek olan Sayın Valimizin bizlerde bıraktığı iyimserliğin, soy ismi ile müsemma bir şekilde “Toraman bir umut” haline gelmesini diliyorum.


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : G.O.P. Bulvarı Emniyet Müd. Karşısı Mehmet Coşkun İş Merkezi Kat: 4 Tokat (Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz: arayisgazetesi2008@hotmail.com)
Tel: 0 542 622 01 00
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]