14 Haziran 2017, 07:54 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

LÜTFEN HERKES BİR ADIM GERİ ATSIN

LÜTFEN HERKES BİR ADIM GERİ ATSIN

CEMAL İNCESOYLUER

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Kaç kez yazdım bilmiyorum. Ana tema şu: Madem 15 Temmuz’da darbe başarılı olmadı, o halde Türkiye’de, şehirlerde ve hassaten AK Parti içerisinde bir kaos ortamı oluşturmayı görev bildiler. Kısmen de başarılı oldular. En azından “kardeşlik hukuku” kavramını unutturdular.
 
Halbuki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Partiye yeniden dönüş töreninde yaptığı konuşmada, tamda bu kavrama dikkat çekmişti. Reis, “Hasbi AK Partiliye ihtiyacımız var. Hesabilere değil” demişti. Bu hatırlatma, hem gönüllülük, hem dava adamlığı, hem de kardeşlik hukukuna yönelikti. FETÖ’cü kriptolar, 15 Temmuz’da yaşadıkları yenilgi ve bozguna uğrayışlarının intikamı için her türlü iftira, yalan ve algı kumpasını yaptılar. Hedef, öncelikle AK Parti’ydi.
 
Kur’anı Kerim’de yer alan Allah-u Tealanın o müthiş uyarısını unutmuştuk. Tekrar hatırlayalım: “Ey iman edenler, herhangi bir fâsık size bir haber getirecek olursa, onu iyice tahkik edin, doğruluğunu araştırın. Yoksa, gerçeği bilmeyerek, birtakım kimselere karşı fenalık edip sonra yaptığınıza pişman olursunuz.“ Hucurat Suresi 6. Ayetin Meali
 
Aynı çatının, aynı yolun yoldaşlarını, aynı hedefin kardeşlerini birbirine düşürmek için her türlü tezvirat ve asparagas yayın yapıldı. Oysa, alemlere rahmet muazzez peygamber Hazreti Muhammed Aleyhisselam’da 14 asır öteden şöyle seslenip, öğüt veriyordu: “Fitne çıktığı zaman at binen insin, koşan yürüsün, yürüyen dursun, duran otursun.”
 
İsimler üzerinden gitmenin bir manası yok. Eğer bir fotoğrafa bakarak yorumlamak istiyorsanız, yazılanlara, paylaşımlara bakmanız kafi. Bu şehirde 2 yıldır kim hakkında iftira ve yalan karalaması yapılıyor. Bunun cevabını ben vermeyeceğim, zaten bu köşeyi takip edenler biliyor.
 
Hiçbir amacım, hiçbir işaretim, hiçbir mesajım olmadan, Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’nun sosyal medyadaki bir paylaşımını burada aynen yayınlamak istiyorum. Buyurun okuyalım: 
 
“Değerli Dostlarım, Rabbim, bizlere Şehremini'niz olarak Tokat'ımıza gece-gündüz çalışmayı nasip etti. Dostlar tarafından sevmek, sevilmek güzel Allah hepinizden razı olsun. Sosyal medyada son günlerde paylaşımları ile şahsımıza sevgisini gösteren dostların paylaşımlarını görüyoruz. Herkese müteşekkiriz. Lakin sizlerden ricamız yanlış anlamaya mahal vermeme adına bu duruma son verilmesidir. İlimizin tüm unsurları ile iş birliği içerisinde Tokat Belediyesi olarak inşallah bundan sonra da sizlerin yüzünü güldürmeye devam edeceğiz. Allah cümlemizin yar ve yardımcısı olsun.”
 
Tokat’ın özeti budur, işte.
 
Dedikodu, tezvirat, iftira, asparagas yayıncılık, kriptoların algı operasyonları, itibarsızlaştırma girişimleri, hakaret ve yalan iddialarla motivasyon bozma çabaları…
 
“Çamur at izi kalsın” gibi, çok eski ve demode taktikler, belki geçici ve ucuz başarılar elde etse de, stratejik siyaset üretiminin yanında çocuk oyuncağı kalır. 21 Mayıs’ta yapılacak AK Parti Olağanüstü Kongresinde oluşturulacak MKYK ve MYK ile yeni bir dönem açılacak. Reis, ikinci dönemde yeni bir heyecanın, coşkunun ve belirlenecek siyasi hedefler üzerine yürümeyi işaret edecek.
 
Anadolu şehirlerinde, FETÖ’cü kriptoların yapmak istedikleri deşifre edilmiş, AK Parti üzerinde kurulmak istenen kumpas anlaşılmış, parti kademeleri ve yerel yönetimlere yönelik tezviratta net olarak ortaya çıkmıştır. Bundan sonraki yol haritası, Reis’in etrafında kenetlenmek, nefislerin üzerine basmak, 15 yıldır partiyi iktidara taşıyan Recep Tayyip Erdoğan gerçeğini iliklerine kadar hissetmektir.
 
Ayrışmayı değil bütünleşmeyi, ötekileştirmeyi değil beraberliği, hesabi değil hasbiliği, hasımlığı değil hısımlığı, düşmanlığı değil kardeşliği tercih ettiğimizde, mesele çözülecektir.
 
Arada dolaşan fasıklar, FETÖ’cü kriptolar, ayrılıktan nemalanmak isteyenler, kavgadan beslenenler boşa çıkmıştır. Artık, bir fasık-münafık haber getirince, bir değil bin düşünmek gerektiğini bir kez daha hatırlatıyorum.
 
Lütfen, herkes bir adım geri atsın… 


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : G.O.P. Bulvarı Emniyet Müd. Karşısı Mehmet Coşkun İş Merkezi Kat: 4 Tokat (Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz: arayisgazetesi2008@hotmail.com)
Tel: 0 542 622 01 00
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]