23 Kasım 2019, 12:46 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

TOKAT'IN 'İŞGÜCÜ EMARI' ÇEKİLDİ

TOKAT'IN 'İŞGÜCÜ EMARI' ÇEKİLDİ

Hüseyin ALPAY

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat’ta 2019 Nisan-Mayıs ayları döneminde İŞKUR tarafından bir saha çalışması gerçekleştirildiğini öğrendik. İŞKUR’un başarılı İl Müdürü Bekir Fındık’ın verdiği bilgilere göre, “İşgücü Piyasası Araştırması”nın verileri derlenerek, Tokat’ın işgücü piyasasının fotoğrafı olarak kabul edilecek bir “Tokat İli İşgücü Piyasası Araştırması Raporu” hazırlandı.
 
Müdür Bekir Fındık, “İstihdamın artırılması ve buna bağlı olarak işsizliğin azaltılması için işgücü arz - talep yapısının, özelliklerinin, isteklerinin ve beklentilerinin bilinmesi ile mümkün olduğu gerçeği doğrultusunda” bu araştırmanın yapıldığını belirterek, Tokat’ta 20 ve üzeri istihdamlı çalışanı olan 384 işyeri için veri derlendiğini söyledi. Müdür Fındık, bu kapsamda Tokat’ta ziyaret edilen ve çalışmaya cevap veren 20 ve üzerindeki istihdamlı 384 işyerinde toplam 22 bin 837 kişinin çalıştığı ve çalışanların 15 bin 356’sının erkek, 7 bin 481’inin ise kadın çalışan olduğunun belirlendiğini ifade ederek, şöyle dedi:
 
“Tokat ilinde İmalat sektörünün açık işlerde önemli bir ağırlığının olduğu görülmektedir. 959 kişilik açık işin yüzde 90,7’sine tekabül eden 869 kişilik kısmı, bu sektördeki işverenlerden alınmıştır. İlgili dönemde açık işlerin ‘İmalat’ sektöründen sonra en fazla olduğu diğer sektörler sırası ile ‘Toptan ve Perakende Ticaret’ ile ‘Eğitim’ sektörleridir. Tokat ilinde araştırma kapsamına giren 20+ istihdamlı işletmelerin yüzde 20’sinde açık iş bulunmaktadır. Bu oran Türkiye ortalamasının üzerinde olup, Türkiye geneli için açık işi olan işletme oranı yaklaşık yüzde 18,4 olarak gerçekleşmiştir. Raporun içinde ayrıca Tokat ilinde temininde güçlük çekilen meslekler ve nedenleri, açık işlerde aranan beceriler ve işgücü piyasasının talep yönlü verilerine yer verilmiştir.81 il ile Türkiye geneli 2019 Yılı İşgücü Piyasası Araştırması Raporu Kasım ayı sonu itibariyle www.iskur.gov.tr adresinden kamuoyu ile paylaşılacaktır. Tokat İşgücü Piyasası Araştırması çalışmasının tüm kullanıcılara faydalı ve hayırlı olmasını diler, bu çalışmanın ortaya çıkmasında zamanını ayırarak bilgi formumuzu dolduran tüm işverenlerimize, emeği geçen Kurum çalışanlarımıza ve sosyal paydaşlarımıza teşekkür ederim.”
 
İŞKUR tarafından yayımlanan “Tokat İli İşgücü Piyasası Araştırması Raporu”nda ayrıca, Tokat’ta tespit edilen toplam açık iş sayısının 959 olduğu belirtiliyor. Tokat’ta en fazla sayıda kadın çalışanın istihdam edildiği sektörün imalat sektörü olduğu belirtilen raporda, kadın çalışan oranı en yüksek olan sektörün ise “Finans ve Sigorta Faaliyetleri Sektörü” olduğu ifade ediliyor.
 
Tokat’ın işgücü emarının çekildiği bu araştırmanın sonuçlarını iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Bu araştırmanın iş ve istihdam meselelerimize farklı bir boyut getirerek, çözümler noktasında ışık tutmasını diliyorum. Emeği geçen herkese, başta İŞKUR İl Müdürümüz Bekir Fındık olmak üzere teşekkür ediyoruz.


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2020 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]