14 Kasım 2019, 09:55 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

EYÜP BAŞKAN BU, YAPAR MI YAPAR!...

EYÜP BAŞKAN BU, YAPAR MI YAPAR!...

Hüseyin ALPAY

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat’ta halkın talepleri titizlikle dinleniyor. Bir tarafta Tokat Valiliği’nin düzenlediği, diğer yandan da Belediyenin yaptığı “halk günü” toplantılarında vatandaşların isteklerine kulak kabartılıyor. Meseleler tespit ediliyor, sorunların çözümü noktasında gerekli yerlere talimatlar veriliyor. Halk günü toplantılarındaki demokratik katılımın istişareyle vücut bulması, bugün geldiğimiz noktada muazzam bir gelişmedir.
 
Geçtiğimiz günlerde de yazdığım gibi Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu’nun halkla olan iletişimindeki “süreklilik esası” bu muazzam gelişmenin temelini oluşturuyor. Yalnız halk günleriyle değil, mahalle toplantılarıyla da istişareyi sürdüren Eroğlu’nun son olarak Çay Mahallesi’ndeki yurttaşlarla olan buluşması izlenmeye değerdi. Katılanlardan edindiğim bilgilere göre bu toplantıdaki samimiyet herkese örnek olmalı.
 
“Bizler sizin evladınız, kardeşiniz. Sonuçta görevler bir gün var bir gün yok. Hepimizin bir ömrü var ve bunu tamamlayıp bu dünyadan gideceğiz. Ne kadar dua alırsak bu bizim için önemlidir. Görevimiz sizin emanetinize sahip çıkmak, dua alarak hakkını vererek, halkın ve hakkın rızasına nail olmaktır. Önümüzdeki 4,5 yıllık zamanı iyi bir şekilde değerlendirmeyi Rabbim bizlere inşallah nasip eder…” diyen Eyüp Eroğlu’nun bu sözleri, ayakta alkışlandı. Tevazu ve incelik akan bu sözlerin sahibini bir kez daha kutluyorum.
 
O toplantıda Başkan Eroğlu, halk günü buluşmalarında öne çıkan en önemli meseleyi anlatırken de “Belediyeler fabrika açamaz ancak yatırımcının gelmesi, fabrika açacak kişilerin Tokat’a gelmesi noktasında girişimlerde bulunabiliriz. Bu şehri tanıtmak, onları buraya getirmek, onlara imkânlar sağlamak bize düşen görevdir. Son 5 yıl içerisinde 3 Bine yakın insanımız istihdam edildi. 7 Tane yeni fabrika açıldı ve bugün OSB’de 5 bine yakın insanımız çalışıyor. Hedefimiz önümüzdeki 5 yıl içerisinde bu çalışan sayısını 10 Bine çıkarmaktır. Halk Günü toplantılarımızda öne çıkan en önemli konu iş konusudur” tespitinde bulundu.
 
Evet, elbette belediyeler fabrika açamaz. Ama açabilecek olanları ile davet edebilir. Başkan Eroğlu’nun da vurguladığı gibi Belediye, yatırımcının Tokat’a gelmesi noktasında girişimlerde bulunabilir. Halk günü toplantılarında olsun, başkanın vatandaşla olan diğer buluşmalarında olsun öne çıkan en önemli mesele olan iş ve istihdamın, bir şekilde çözüme kavuşması gerekiyor. Organize Sanayi Bölgemizdeki 5 bin kişilik istihdamın kısa sürede 10 bin kişiye çıkarılması hedefi, bu anlamda önemli bir adım.
 
Çay Mahallesine ücretsiz düğün salonu müjdesini de veren Eroğlu’nun hedefleri doğrultusunda attığı her adım bizlere de önemli ipuçları veriyor.  Eyüp Başkan yalnız rutin belediyeciliği değil, çemberin daha da dışına çıkarak yereldeki iş ve istihdam sorununa da belediye olarak nasıl katkı vereceğini düşünüyor. Bir tarafta belediyenin prestij projelerini sürdürüyor, rutin hizmetleri aralıksız devam ettiriyor, diğer yandan da kurum olarak direkt müdahalede bulunamayacağı bir alanda önemli adımlar atmaya hazırlanıyor. Yani demek oluyor ki daha güçlü bir şekilde belediye olarak yatırımcıyı Tokat’a getirmenin yolları aranacak, iş insanları Tokat’a davet edilecek.
 
Zor ve meşakkatli bir çaba bu. Ama Eyüp Başkan, bu işin de üstesinden gelir mutlaka…


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2020 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]