24 Ağustos 2017, 12:31 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

Ahde Vefa, Emanete Çare...

Ahde Vefa, Emanete Çare...

CEMAL İNCESOYLUER

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Rahmetli vali Recep Yazıcıoğlu’nun Tokat’a attığı imza gibi onlarca eserden birisidir, Tufantepe tesisleri. Yapıldığında da bir “Butik Otel” özellikleri taşıyan plan üzerine olmuştu.

 

Almus ilçemizin göle nazır hakim tepesinde inşa edilip, uzun süre hizmet gören bu tesis, merhum Vali Yazıcıoğlu’nun Tokat’ta bulunduğu sırada da açılışı yapılarak hizmet vermişti. O günden bugüne yaklaşık 30 yıl geçti. Bulunduğu konum itibarıyla, halen bölgenin en güzel yerinde olduğu anlaşılıyor. Bu ufuk, bu öngörü salt RY Tufantepe Butik Oteli için değil, mesela Büyük Tokat Oteli’nin yeri de aynı değerdedir. Bugün Tokat Dedeman Oteli yapıldı yerine.

 

Tokat’ta 1984-1989 yılları arasında görev yapan merhum Vali Recep Yazıcıoğlu’nun ilimize bıraktığı eserleri restore ederek, yeniden hayata kazandırmaya uğraşıyoruz. MEPASAN Soğuk Hava Deposu, ne Çorum’da, ne Amasya’da, ne Yozgat’ta nede Sivas’ta vardı. Bugün çok eleştirilen Tokat Havaalanının mazisi, Sivas Havaalanıyla aynı tarihlere rastlar. Ortadaki fark şudur, Sivas Havaalanı Devlet Planlamasının onayı ve Ulaştırma Bakanlığının programa almasıyla yapımı gerçekleşti. Tokat Havaalanı için böyle bir onay verilmediği için, Vali Yazıcıoğlu tamamen yerel imkanlarla, yani İl Özel İdaresinin kaynak, ekipman ve işgücüyle bu havaalanını yaptı.

 

Merhum Vali Yazıcıoğlu’na vefa, eserlerini de yaşatma adına, RY Tufantepe Butik Otelinin yeniden Tokat’a ve Almus’a kazandırılması çok değerlidir. Almus Kaymakamlığı'nın girişimleri ve İl Özel İdaresinin destekleriyle restore edildi. Bu eserin yeniden hayatımıza kazandırılmasında emeği geçen çok insan var. Başta, Tokat eski Valisi Cevdet Can, İl Genel Meclis Başkanı Adem Dizer, Almus Kaymakamı, Milli Eğitim Müdürlüğünün tüm idari kadrosu ve hassaten Müdürümüz Levent Yazıcı, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Gökçe, İl Genel Meclis Üyeleri ayrı ayrı teşekkürü hak ediyor. Yaptıkları ve başardıkları iş salt bir binadan ibaret değildir. Bir ufku, bir ruhu, bir heyecanı, Tokat’ın küllerinden doğuşunun simgesi rahmetli Recep Yazıcıoğlu’nun bu tepede yaşatmaktır.

 

İl Genel Meclis Başkanı Adem Dizer konağın fiziki yapısından ziyade manevi açıdan çok değerli bir mekan olduğunu söyledi. Adem Dizer konuşmasında, "Rahmetli Yazıcıoğlu Valimizin bize bir hatırası burası. İlk başta o şekilde baktık. Bu hatırayı canlı tutmak amacımız. Zamanında Yazıcıoğlu Valimiz buranın turistik açıdan gelişmesi için ciddi çalışmalar yapmıştı. BU Tufantepe Tesisleri de bunun içindi. Yine göl alanı içerisinde gezinti alanları oluşturulmuştu. Su Sporlarının yapılabileceği alanlar oluşturulmuştu. Aynen O'nun izinden gidiyoruz biz de. Tesislerimizi kazandırdık. Su sporları yapılabilecek alanlar oluşturuldu. Bunlarla ilgili makine ve ekipmanlar alındı. Ayrıca bir de küçük gezinti teknesi aldık. O da şuanda halkımızın kullanımında.  Almus Baraj Gölü içerisinde bu gezintileri yaptırıyorlar. Ben bütün Tokatlı hemşerilerimizi,  Türkiye'nin her yerindeki hemşerilerimizi  Almus'a bekliyorum" diyor.

 

Tokat Valisi Ömer Toraman da Merhum Vali  Recep Yazıcıoğlu'nun hatırası olarak gördükleri Tufantepe Tesislerinin  Tokat'a dışarıdan gelecek misafirlerin ağırlanması için güzel bir mekan haline getirildiğini söyledi. Vali Toraman, "Bugün yeniden bu tesis onarılarak, restore edilerek tokatlıların,  Tokat'a dışarıdan gelecek vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuş oldu. Ümit ediyoruz bu manada  Tokat'ın turizmine katkı sağlamaya devam edecek bundan sonra da" dedi.

 

Bundan 30 yıl önce, bir insanın koskoca Tokat hinterlandını nasıl harekete geçirdiğini, nasıl bir heyecan dalgası oluşturduğunu, nasıl bir dayanışma sarmalında kenetlediğine şahit olan birisiyim. Merhum Yazıcıoğlu, salt okul, sağlıkevi, otel, yurt, yol yapan bir adam değildi.

 

Tokat’a dair, Türkiye’ye dair, dünyaya dair düşünceleri olan bir bilge adamdı. Son 30 yılda rahmetli Recep Yazıcıoğyu’ndan başka ne yazık ki birkaç valimizin bu ilde eseri bulunuyor. Bunlardan birisi de Tokat eski Valisi Cevdet Can’dır. İşte RY Tufantepe, Tokat Dedeman ve OSB’de istihdama yönelik bürokratın önünü açan bir tavırla, 1600’lerde patinaj yapan istihdam, bugün 5300’lere ulaştı. Bütün bunlarda, Vali Cevdet Can’ın Tokat’a attığı imzalardır.

 

Valimiz Dr. Ömer Toraman’ın konuşmalarında rahmetli Vali Yazııoğlu’yla ilgili kurduğu o güzel cümleler, inanıyorum ki yönetim tarzı anlamında da tarzıdır.

 

Çünkü, Vali Yazıcıoğlu, devletin ceberrut yüzü olarak tarif edilen halkla mesafeli anlayışını yıkmış, halkın içinde, halka kapılarını sonuna kadar açan bir vali olarak bütün ülkenin hafızasında ve hatıralarında yer almıştır. Vali Yazıcıoğlu’na gösterilecek en büyük vefa, bu şehrin bürokratlarının, siyasetçilerinin halkla iç içe olmasıdır. Halkla kendi arasına demir duvarlar ören dönem kapanmıştır. Değerli yöneticinin karşılığı, halka değer veren bürokrat ve siyasetçi şeklinde tanımlanıyor.

 

Tekrar böylesine ahde vefa adına eserleri yeniden hayatımıza kazandıran, emeği geçen herkese teşekkür ediyor, “İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın” sözünün, hepimizin rehberi olmasını diliyorum.


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : G.O.P. Bulvarı Emniyet Müd. Karşısı Mehmet Coşkun İş Merkezi Kat: 4 Tokat (Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz: arayisgazetesi2008@hotmail.com)
Tel: 0 542 622 01 00
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.047 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]