11 Eylül 2019, 10:04 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

BİZ YAPARIZ, TÜRKİYE YAPMASIN!

BİZ YAPARIZ, TÜRKİYE YAPMASIN!

Hüseyin ALPAY

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptığı son açıklamaların birinde “Birilerinin elinde nükleer başlıklı füze var. Ama benim elimde nükleer başlıklı füze olmasın! Ben bunu kabul etmiyorum…” dedi. Başkan Erdoğan’ın bu “nükleer başlıklı füze” çıkışı, bence son dönemlerin en önemli mesajlarından biri.

 

Dünya üzerinde nükleer silah sayısının 14 bin 995’e kadar çıktığı tahmin edilirken, Türkiye’nin bu skalada yer almayışının nedenleri hiç sorgulanmadı bugüne kadar. Emperyalistler tarafından Türkiye’nin, kendi kısır iç çekişmeleri kışkırtılarak uluslararası gündemi ıskalaması hedeflendi. Emperyalizmin bu hedefi doğrultusunda ülkemiz içine kapanırken, bu mevzularda bırakın uluslararası rekabete girmeyi, söz sahibi bile olamadı.

 

Türkiye bu kaderi yaşarken, dünyanın önemli ülkeleri nükleer başlıklı silahlara sahip olmaya devam etti, etmeyi de sürdürüyorlar. Stockholm Uluslararası Barış Enstitüsü (SIPRI) ve Amerikan Bilim İnsanları Federasyonu'na (FAS) göre 9 ülkede nükleer silah bulunurken, listenin başında 6 bin 850 nükleer başlığa sahip Rusya yer alıyor. İkinci sıradaki ABD’nin ise 6 bin 450 nükleer silahı bulunuyor. İlk nükleer denemesini 13 Şubat 1960 tarihinde yapan Fransa’nın da 300 adet nükleer başlığa sahip olduğu tahmin ediliyor.

 

Tüm bu realiteler ortadayken, Türkiye’nin bu yarıştan uzak kalması çok düşündürücü. İşte bu yüzden, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın çıkışı çok önemli…

 

Başkan Erdoğan’ın “Şu anda dünyada gelişmiş ülkeler içerisinde neredeyse nükleer başlıklı füzesi olmayan ülke yok. Hepsinde var. Hatta isim vermeyeceğim bir tanesi şu anda cumhurbaşkanı değil, ziyarete gittiğimde, bana dedi ki; ‘Benim elimde 750 kadar nükleer başlık var.’ Ama Rusya'nın ABD'nin elinde 12, 15 bin füze var diyor, ‘Ben de yapacağım’ diyor. Hale bakın. Onlar nerede, neyin yarışını yapıyor ama bize de ne diyorlar, ‘Sakın ha sen yapma.’ Bir de yanı başımızda İsrail var. Tüm her şeyiyle onunla korkutuyor. Biz şu anda çalışmamızı yürütüyoruz” sözleri, bir anlamda içimize su serpti.

 

“Biz yaparız ama Türkiye yapmasın” anlayışı nükleer başlıklı füzeler konusunda da var. Egemenlerin bu tutumuna bugüne kadar üst perdeden bir itiraz gelmemişti. Başkan Erdoğan’ın bu tepkisi ve “çalışmamızı yürütüyoruz” çıkışı, bu anlamda tarihsel bir önem taşıyor. Türkiye’nin emperyalist kuşatmayı yırtarak her alanda dünya ile rekabet eder hale gelmesinden çekinenlerin, her türlü oyunu sahneye sürerek engellemeler yaptıklarını gördük bugüne kadar. Ama yine görüyoruz ki bu engellemeleri dikkate alacak bir siyasi irade, artık yok Türkiye’de.

 

2 yıl kadar önce yazdığım bir yazıda, “Öylesine kusursuz bir karşı devrim süreci işletilmiştir ki; Türkiye'nin etrafı nükleer, biyolojik ve kimyasal silah deposu haline gelmişken, NATO içinde ülkemiz ölçeğindeki askeri güce sahip olan her devlet açık ya da gizli nükleer güç sahibiyken, İsrail'in elinde 500 nükleer başlıklı füze varken Türkiye, yıllardır ‘nükleer santral yapalım mı yapmayalım mı’ diye, anlamsız bir tartışmanın içine bırakıldı…” demiştim. (Hüseyin Alpay, Tokat Haber, Başyazı, 31 Ocak 2018)

 

İşte şimdi bu açmazın farkında olarak itiraz eden, nükleer savunma sistemlerinde ‘artık ben de varım!’ diyen bir ülke olarak, dünyaya meydan okuyoruz.

 

Emperyalizmin tüm dayatmalarına karşı milli duruşun ve yerli bakış açısının gereği olarak, bu meydan okumanın tam da yanı başındayız, yanındayız…


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2020 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]