07 Temmuz 2019, 18:13 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

YERİM, EVİN İÇİYMİŞ!

YERİM, EVİN İÇİYMİŞ!

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Bak bak düşünceye bak:


“Kadın dediğin evinde oturur.”


“Kadın ne anlar ya bu işten.”


“Kadın çocuğuna bakıp yemek yapsın yeter.”


Durun klişe bir sözle asıl konuya gireceğim. Türkiye’de kadın olmak çok zor. “Kardeşim sizde tutturmuşsunuz bi lafı ha bire kullanıyorsunuz yeter sıkıldık. Yediğiniz önünüzde yemediğiniz arkanızda az şükretmeyi bilin, duyarlılık kasmaya çalışmayın.” diyenleri duyar gibiyim ama az sakin canım ya. Bu arada yukarıdaki mini listeme “Kadınsa yapamaz kardeşim” cümlesini de ekleyeyim. Yazmasam ayıp olurdu vallahi. E sonuçta listenin bir numarasıyla kıyasıya yarışır.


Sahi bu kadınlar size ne yaptı?


Geçmişten günümüze kadınlar eril bir sistem altında var olmaya çalışmışlardır. Örneğin karar verme mekanizmalarında (özellikle siyasette) kadın varlığının azlığı göze çarpmaktadır. Sebep olarak ise kadınların konulara karşı yaklaşımlarında feminen duygularının ağır basması ve maskülen kararlar verememesi gösterilmektedir. Aslına bakılırsa tarihte bu düşüncenin aksine birçok farklı örnekler karşımıza çıkmaktadır. Mesela demir leydi (The Iron Lady) olarak anılan Margaret Thatcher. Ona da, “Evinde oturup çocuğuna bakmıyor da gelmiş burada erkek işiyle uğraşıyor, azcıkta evinin hanımı çocuklarının anası ol be bacım.” diyen çıkmıştır illaki. Ama Thatcher, İngiltere’nin ilk kadın başbakanı ve en uzun görev yapan kişisi olarak adlandırılmakla birlikte sert siyasi tutumu, uzlaşmaz ve çatışmacı tavrı ile de demir leydi (The Iron Lady) olarak anılmaktaydı. 1982 yılında Falkland Savaşını ilan etmesi, 1986’da ABD’nin Libya’ya olan saldırısını Nato’nun karşı çıkmasına rağmen desteklemiş olması gibi düşünülenin aksine birçok maskülen kararlar vermiştir.


Her alanda kendini ispatlamış harika kadınlarımız var. İşte bizlerde tam olarak bahsettiğim bu harika kadınları kendimize bir ışık olarak görecek, daha fazla hayal kurup daha fazla umut edip güzel işler başaracağız. Önümüze çıkan engellere takılmadan yolumuza devam edip vazgeçmeyeceğiz. Sonrası mı? Sonrası size yapamaz diyenlere bakıp bir kahkaha atacak ağzınızda ki tüm dişleri göstereceksiniz. E işin en eğlenceli kısmı da bu işte; her şeye ve herkese inat başarabilmek ve sonrasında tüm dişleri gösterebilmek. Ayyy ne kadar da zevkli diyenler, evet elleri göreyim!


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2020 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]