07 Temmuz 2019, 14:56 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

EROĞLU'NUN YOL HARİTASI...

EROĞLU'NUN YOL HARİTASI...

Cemal İNCESOYLUER

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Herkese ve her şeye rağmen Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu yerel seçimlerinden zaferle çıktı ve ikinci döneme “Bismillah” dedi.
 
İlk dönemindeki vaatlerine 30 adet proje daha eklemleyerek, birinci döneminin finalini gerçekleştiren Başkan Eroğlu, elbette insan odaklı projeleri hayata geçirerek Tokatlıların onayını aldı. Belki, geç kalmış bir yazı ama, yerel seçimlerin özet değerlendirmesini yapacak olursak, Başkan Eroğlu’nun her şeye rağmen %49’luk oranla seçilmiş olması, Türkiye genelinde sıralamaya girecek durumdadır.
 
Her şeye rağmen derken, hiç kimse kurduğum ve kuracağım cümlelerden alınganlık göstermesin. Bu bir durum tespitidir. Benzer tespit ve öz eleştirileri Cumhurbaşkanı Erdoğan da yapıyor. AK Partinin merkezi propaganda ve kampanyasının hiçbir albenisi olmadığı, insanların akıllarında kalıcılık noktasında çok yavan ve gönülleri titretecek sloganlardan da yoksun olduğu bir gerçek. Hatta bu gerçeğin önemli sebeplerinden birisinin, merhum Erol Olçak'ın olmadığından dolayı da denilebiliyor.
 
Sosyolojik olarak, bir partinin 17 yıl hem yerel hem de genel iktidarda kalıpta, her seçimde oylarını artırarak yoluna devam ettiği rastlanır bir durum değil. Bir kere, AK Partinin bu başarısını peşin olarak teslim etmeliyiz. Buna karşın, dünyanın demokratik hiçbir ülkesinde, 17 yıl boyunca patinaj eden bir muhalefet partilerine de pek rastlayamazsınız. İktidarın alternatifi olmaktan çok uzak, seçimlerde yenile yenile yoluna devam eden başta CHP olmak üzere, muhalefet parti olmaya niyetlenmiş hiçbir siyasi oluşum, bu gerçeği de ıskalayamaz.
 
31 Mart seçimleriyle, Ankara başta olmak üzere bazı büyükşehir belediye başkanlıklarını CHP kazandı. İstanbul’da yenilenen seçimle, öngörülemeyen bir siyasi konjonktür de, AK Partinin kabul edilemez bir risk aldığı anlaşıldı. 29 binlerdeki fark, 800 binlik bir farka dönüştü.
 
Sadece Tokat’a özgü değil, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bir yıl önce dile getirdiği AK Parti teşkilatlarındaki “metal yorgunluğu”, aslında daha öte anlamlar taşıdığı gerçeğini gösteriyordu. AK Parti, adeta kabuğuna çekilmiş, halktan kopmuş, birkaç yöneticinin toplanıp çay-kahve içtiği buluşma noktasına dönüşmüştür. Bu bir fiili gerçektir. 2002 yılından bu yana, AK Partinin politikalarını benimseyen, bütün seçimlerde desteğini veren, parti yöneticilerinin dahi anlamakta güçlük çektiği siyasi manevra ve üretilen politikaları yazılarıyla halka anlatmaya çalışan birisi olarak, bu eleştirilerimde dostun dosta yapacağı uyarılar anlamına gelmelidir.
 
İkbal, makam ve mevki hırsı uğruna, bu dost uyarılarımı başka yere çekmek isteyenlere ise diyecek bir sözüm yok.
 
Tokat merkezdeki belediye başkanlığı için alınan %49’luk oran gerçeği yansıtmıyor. Seçim süreci içerisinde bütün anket sonuçlarını gördüm ve biliyorum. En alt oran %52 olurken, yüzde 60’lara yaslanan oranları tespit eden anket firmalarının tümünün bu kadar yanılmış olabileceğini düşünmüyorum. AK Parti Adayı Eyüp Eroğlu, seçim sürecinde çok iyi bir hazırlıkla 71 proje açıklarken, karşısındaki rakip adayların hiçbiri ilaç niyetine dahi olsa bir tane proje açıklamadı. Bu bile, meselenin ne kadar derinlerde olduğunu gösteriyor.
 
Üstelik, Başkan Eroğlu’nun 5 yıllık belediye başkanlığında ortaya koyduğu icraatlar, halkın gönlündeki yeri, Tokattaki karşılığı, herkes tarafından bilinen fiili bir gerçektir. Buna rağmen, %49’luk oran, Eroğlu’nun ne performansını, nede hayata geçirdiği projeleri izah etmeye yetmiyor. Mesela, Tokat Belediyesi Hanımeli Kültür Sanat Merkezleri ile Mahalle Konaklarındaki, “Tokat Meslek Edindirme Kursları (TOKMEK)”, başlı başına bir başarı hikayesidir.
 
Anadolu’da herhangi bir ilde belediye başkanının sadece böyle bir projeyi hayata geçirse, inanın halkın gönlünde taht kurar. Elbette, Başkan Eroğlu’nun aldığı bu oranı azımsamıyorum. Bu oran, rakip adaylarının toplam oranından %1 daha fazladır.
 
Başkan Eroğlu TOKMEK sergi açılışında yaptığı diyor ki: Hizmetlerin en güzeli insana yapılan hizmettir. Çünkü insan eşrefi mahlukattır. İnsan her şeyin en iyi şekilde kıymetini bilendir. Bununla beraber yine hizmetlerin en güzeli de bence bir insana faydalı olmak, bir insanın bir şeyi öğrenmesine vesile olmaktır. Hamdolsun bugün iftiharla, büyük bir mutlulukla şunu söyleyebiliyoruz mahalle konaklarımız, hanımeli kültür ve sanat merkezlerimiz birer okul olmuş durumda. Okullar hepimizin göz bebeğidir. Birçok kurslar açtık. Bunun yanında Tokat birçok el sanatlarının merkezidir. Tokat'a has 40'tan fazla el sanatı vardır. Bugün bunların hanımlarımız tarafından farklı şekillerde yapılıyor olması ve bu sanatların öğreniliyor olması, bu öğrenilen sanatların hanımlara istihdam oluşturması da bizler için büyük mutluluk. Kültür ve sanat merkezlerimiz, konaklarımız her anlamda çok büyük işlere imza attı. Bizim bu kurlarımızdan 35 bine yakın hanım kardeşimiz eğitim almış. 21 bin kişiye sertifika verilmiş. Ayrıca kurslarımızda eğitim alan 10'a yakın hanım kardeşimiz aldıkları sertifikalarla dükkan açtılar.
 
Üretim ve istihdama yönelik bu merkezler, aslında bir çok sorunu kökünden çözebilecek projelerdir. Hem hayata dair, hem de ev ekonomisine yönelik çok ciddi uygulamalardır. Tokat gibi iş ve istihdam konusunda kısıtlı imkanlara sahip ve iş alanları bakımından ciddi sıkıntısı olan bir şehirde, bu tür merkezler, Çin atasözünde olduğu gibi, “Balık vermek yerine balık tutmayı öğretmek” anlayışıdır.
 
Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, ikinci dönemi için seçim sürecinde belirlediği yol haritası ve 71 projesinin yanında iki temel sorunla karşı karşıyadır. Birincisi, bu şehirde kaldırım işgalini sona erdirmelidir. İkincisi ise, şehir içi taşımacılığı yapan minübüslere çeki düzen vermelidir. Araçlar çok eski, araç şoförlerinin halka yaklaşımı son derece kaba ve hoyratça.
 
İnsanlar, özellikle GOP Bulvarında kaldırımlarda yürüyemez haldedir. Başkan Eroğlu, sanırım bu iki konuda ajandasında vardır. Çünkü, bu sorunu herkes dile getiriyor. Başkan Eroğlu’na da mutlaka iletilmiştir. Yani, önce bir şehirde yaşamanın kural ve şartlarına uymamız gerekiyor.


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]