22 Haziran 2019, 12:39 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

PAZAR GÜNÜ NE OLUR?

PAZAR GÜNÜ NE OLUR?

Ahmet Furkan AKAR

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Her şey Muharrem İnce’nin “Eğer İstanbul’u alırsak, Ankara’yı, Adana’yı, Antalya’yı alırsak ben de cumhurbaşkanı olurum.” demesiyle başladı…
 
Bunun üzerine Bahçeli de eğer üç büyükşehirde bir kayıp söz konusu olursa başkanlık sistemini sorgular hale getirirler, diyerek gerekirse buralarda aday çıkarmayacağını deklare etti.
 
Ve bu işlerin neticesi ittifakları doğurdu. Bir tarafta cumhur ittifakı bir tarafta millet ittifakı…
 
31 Mart’a giderken cumhur ittifakının beka söylemi de bu temel üzerine bina edildi. Sistemin sorgulanır olması ülkenin geleceğini de etkiler olacaktı.
 
31 Mart seçimleri yapıldı ve büyükşehirlerde cumhur ittifakı kaybederken Anadolu’daki desteğini korudu. Ancak İstanbul’da bir tuhaflık vardı. Cumhur ittifakı önde giderken bir anda her şey tersine döndü. Sayımlarda maddi hatalar,kurulların düzgünce tayin edilememesi gibi konular çok tartışıldı. Bu süreçte ekranlarda en çok Ali İhsan Yavuz’u gördük. Adeta sürecin meşhurlarından idi.
 
Ak Parti bu işi bırakmadı, itiraz kartını kullandı. Bavullar dolusu evraklar,belgeler… Nihayetinde bu işin patronu YSK,seçimi iptal etti. Peşinden itirazlar, tepkiler şunlar bunlar…
 
CHP,işi mağduriyete bağladı. Kendi tabanını konsolide etmekti amaç.
 
İlk günler sanki başarılı gibiydiler. Ancak Binali Yıldırım’ın “Çaldılar” söylemi bir anda algıyı çevirdi. Sonraki süreçte daha çok proje odaklı ifadeler, Kürt seçmene yönelik kucaklayıcı tavırlar Binali Bey’in artıları olarak hanesine yazıldı.
 
Bir diğer siyasi hamle ise Uğur Dündar çıkışıydı Sayın Yıldırım’ın. Müthiş bir özgüven vardı tavır ve edasında. Karşı mahalleye meydan okumaydı. Tüm bunlar olurken VIP krizi patlak verdi. Ekrem Bey fena ofsayta düşmüştü. Toparlayamadı,düzeltemedi. Portakal bile tavır aldı İmamoğlu’na. Sonra düşündü,olmuyor: ”Bas-it dedim” dedi. Daha da çuvalladı.
 
Velhasıl,canlı yayın oldu,geçti. Etkisi oldu mu? Ben zaten bu işin etkisi programda olmaz, programdan sonra olur, demiştim. Ki öyle de oldu. Hemen, Küçükkaya ile İmamoğlu’nun yayından önce buluşması patlak verdi ekranlarda. Bence normal bir buluşma lakin cevap vermekte acemice tavır takındılar. Önce 3-5 dakika dediler, sonra 20-25 oldu daha sonra kamera kayıtlarından 45 dakika olduğu doğrulandı. Ne konuştukları önemli değil ama elleri ayakları dolaştı bu işe.
 
Pazar günü her şey belli olur. Millet görmek istediği başkanını seçer. Benim kendi görüşüm şudur ki: 1994’ten beri devam eden hizmet belediyeciliği devam edecek ve Binali Yıldırım bu yarışı önde bitirerek İstanbul şehr-emini olacaktır…


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2020 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]