21 Haziran 2019, 08:45 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

ALLAH EMREDİYOR: 'BİRİNİZ, DİĞERİNİZİ ARKASINDAN ÇEKİŞTİRMESİN!'

ALLAH EMREDİYOR: 'BİRİNİZ, DİĞERİNİZİ ARKASINDAN ÇEKİŞTİRMESİN!'

Hüseyin ALPAY

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

İtalyan yazar Umberto Eco, 1986'da yayımladığı “Gülün Adı” adlı romanında, “İnsan gereğinden çok konuşarak da gereğinden çok susarak da günah işleyebilir.” sözünü kitaptaki kahramanlarından birine söyletirken, hazin bir gerçeğimizi vurgulamak istiyordu belki de: Gereksiz olan her şey; ister suskunluk, isterse de konuşmak, yerini ve zamanını şaşırdı mı istenmeyen sonuçlarla karşılamamıza neden olur.
 
Çok konuşarak çok şeyi hallettiğini sananlar, çok yazarak çok şeyi paylaştığını düşünenler, çokça konuşup çok az susanlar, bazen bir büyük günahın da sahibi olabilirler. Bazen de o günahların sahipleri olarak daha büyük suçlara ortak olurlar. Kimi, dedikodu mekanizmasını iyi kullanıp iftira ve dayanıksız suçlamalarla kul hakkına girmenin dayanılmaz cazibesine kapılır, kimi de hak ve hakkaniyet bilmeden kalp kırar, menzil şaşırır.
 
Tüm bunların hepsi, gereğinden fazla konuşmanın ya da gereğinden çok susmanın olası sonuçlarıdır. Oysa “Ey iman edenler! Zannın çoğundan kaçının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurunu araştırmayın. Biriniz diğerinizi arkasından çekiştirmesin. Biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz. O halde Allah'tan korkun. Şüphesiz Allah, tövbeyi çok kabul edendir, çok esirgeyicidir.” (*1) ayetini hiç akıllardan çıkarmasalar, gereğinden fazla konuşup dedikodu yaparlar mıydı?
 
Dedikodu yapmayı “ölmüş kardeşin etini yemiş gibi olmakla” eşdeğer tutan bir dine inanıp, bunu sürdürmek akıl işi değil elbette. “Birbirinizin kusurunu araştırmayın” diyen Allah'a şirk koşarcasına, her gün kin ve intikam duygusuyla, nefretle ve öfkeyle kendinden geçen kimi insanların kusur aramaktaki maharetlerine ne demeli peki?
 
Bu ilahi emre rağmen hâlâ kapı kapı dolaşıp dedikodu üreten, ötekini berikine takmaya çalışan, kalemlerinden kötülük akan, bozgunculuk yapan ve hemen herkesle kavgalı olanlara sadece acımak gerekir... Acımaktan da öte üzülmek gerekir. Kısacık bir ömrün, ebedi alemdeki karşılığını düşünerek acımaktır bunun adı.
 
Öte yandan, “Fitne, katillikten daha kötüdür.” (*2) diyen Allah'a adeta şirk koşarcasına, hemen her gün yeni bir fitne ortaya atmak hangi aklın kârıdır? Dedikodu, insanları çekiştirmek ve fitne üçlüsünü tek bir bünyede taşıyan insanlara Allah acısın, yalnız bizim acımamız da yetmez. İftira ve zan ile kuytu köşelerden atılan her çamurun bu dünyadaki karşılığı, ebedi alemdeki karşılığının yanında nedir ki. Bundandır acımamız, bundandır Allah'tan onlara acıması için duacı olmamız.
 
“İnsan gereğinden çok konuşarak da gereğinden çok susarak da günah işleyebilir.” sözünün özellikle ikinci kısmına iştirak etmemek için yazıldı bu yazı. 
 
Gereğinden çok konuşan kadar; görmezden, duymazdan gelip susarak suça ortak olanlardan olmamak için de kaleme alındı. Cuma gününün önemine binaen ve o önemi çokça hissetmemiz adına “Cuma gününe yakışan bir yazı” olsun istedim bir de.
 
Dolayısıyla kötülük ve şerde değil, iyilik, adalet ve esenlikte buluşmayı kendine ilke edinenlere; fitne, fesat ve dedikodudan itina ile uzak duranlara ve bozgunculuğa prim vermeyenlere, bin selam olsun...
 
(*1) Hucurat 12 - (*2) Bakara 191


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2020 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]