20 Haziran 2019, 11:10 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

BU GÖRÜŞMENİN MAKUL VE MANTIKLI BİR İZAHI VAR MI?

BU GÖRÜŞMENİN MAKUL VE MANTIKLI BİR İZAHI VAR MI?

Cemal İNCESOYLUER

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Gazeteci İsmail Küçükkaya ile Millet İttifakının adayı Ekrem İmamoğlu’nun mahut görüşmesinden söz ediyorum. The Marmara Otelinde gerçekleşen görüşmenin kamera kayıtları medyaya sızdırıldı. Bu görüntüler ortaya çıkmadan önce defaatlarca gerek İmamoğlu’na gerekse Küçükkaya’ya görüşme merkezli sorular yöneltildi.
 
Önce inkar edildi, ardından 2 veya 3 dakikayla sınırlı bir görüşme olduğu ifade edildi. Sızdırılan kamera kayıtları ise, bu sürenin 46 dakika olduğunu söylüyordu.
 
Aslında ne oldu? İsmail Küçükkaya gibi bir tecrübeli gazeteci, hırs ve tercihlerine yenik düştü. Biliyorsunuz, başından beri Küçükkaya ile yol arkadaşı Portakal, Ekrem İmamoğlu’na destek veriyordu. Zaten, Cumhur İttifakının adayı Binali Yıldırım’da moderatörün Uğur Dündar, Fatih Portakal ve İsmail Küçükkaya’dan birisinin olmasını istemişti. Bu isimler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminde açıkça Ekrem İmamoğlu’na destek vermişti.
 
Tecrübeli siyasetçi Binali Yıldırım’ın karşı mahalleden gazeteci tercihi, aynı zamanda iyi bir satranç ustası olduğunu gösteriyordu. Çünkü modaratörün canlı yayın sırasında yapacağı fazla bir şey yoktu. Yapsa da, onlarca ulusal kanalda ortak yayın esnasında bu sırıtacaktı. Ancak, modaratörün adaylardan birisine soru vermesi ya da hazırlanan sorular üzerine çalışılması hesap edilmemişti. Cumhur İttifakı cenahı bunu hesap edemezken, Millet İttifakı cenahı da, iletişim çağında bu tür otel odasında gerçekleşen bir görüşmenin sır olarak kalamayacağını düşünemedi.
 
Ortada ahlaki bir sorun olduğu çok açık. Bizim, banko seçilecek bir adayı “Manevi” anlamı bulunan destek açıklamasında yere göğe sığamayanlar, bakıyorum da bu konuda derin bir sessizlik içerisindedir. Biz bu destek açıklaması yaptığımız sırada, Yılmaz Özdil ile Uğur Dündar ortak bir sosyal medya sayfası açmış ve Ekrem İmamoğlu’nun da fotoğrafını koyarak, halkın oy vermesine ilişkin sloganlar döktürüyordu. Millet İttifakının içerisinde yer alan CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, bizim açıklamalarımıza cevaplar hazırlayıp yerel gazetelerde yayınlatırken, aynı zamanda ulusal bazı gazetelerde yayınlatmak için aşırı derecede efor sarf ediyordu.
 
Neyse, herkes herkesin neyi neiçin yaptığını biliyor. Mesele, tek başımıza da kalsak, doğru ve inandığımız konularda yürümektir.
 
Gelelim, deneyimli gazeteci İsmail Küçükkaya’nın gazetecilik kariyerini yaralayan yanlışlar zincirine. Tartışmasız ve şaibesiz bir program olacağı düşüncesindeydim. Çünkü, meslek namusu gibi bir kavram, Küçükkaya’nın üzerinde taşımaya çalıştığı bir libastı. Ne yazık ki, adayların katıldığı bu önemli programda Küçükkaya üzerine yoğunlaşan bu derin şüphe, korkarım bir leke gibi kalacak.
 
Yıldırım ve İmamoğlu’nun buluştuğu programda; sanırım halk tarafından kabul ölçümleri yapılmıştır. Baştan sona izlediğim bu programda, Binali Yıldırım’ın sakin güç tavrı, rakibini açıkça rahatsız etti. Bütün söylediklerinin ayağı yere basan düşünceler olması, İmamoğlu’nun yalan noktasındaki soru ve cevapları da Yıldırım’ın hanesine artı olarak kaydedildi.
 
Özetle, Ekrem İmamoğlu bu programa çıkarak bir kazanç elde edemedi. Yıldırım ile arasındaki kabili mümkün olmayan farkın anlaşılmasını sağlayan böyle bir program, Ekrem İmamoğlu açısından iyi olmamıştır. Popülerliğini ve siyasi karizmasını örseleyen bir açık oturum olmuştur.


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]