20 Haziran 2019, 08:33 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

YÖN LEVHALARI, DURAKLAR VE ARAÇLAR MESELESİ

YÖN LEVHALARI, DURAKLAR VE ARAÇLAR MESELESİ

Hüseyin ALPAY

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Büyüyen ve gelişen Tokat artık kabına sığmıyor…
 
Yeni ve modern binalar, estetik çevre düzenlemeleri ve şık görsellerle süslenen caddelerimiz göz dolduruyor. Tokat’ın bir ucundan diğer ucuna ulaşmak için gidilen mesafede etrafı izleyerek bir görsel şölene tanık oluyoruz. Hele gece olduğunda daha da keyifle izlenen bu durum, yüzlerdeki tebessüm nedeni artık. Hele hele Kanal Tokat’ın simgesel bir belirginlikte şehir insanına sunduğu hizmet, ayrı bir güzellik. Kanal Tokat gibi muazzam bir yatırımı fazlasıyla hak eden Tokat, çevre illerin de cazibe merkezi haline geldi.
 
Şehir büyüdükçe ve çağın getirdiği imkanlar dahilinde genişleyip ilerledikçe, bazı şeylere daha fazla dikkat etmemiz gerekiyor. Örneğin toplu ulaşım araçlarının duraklarında, gelen araçların hangi duraklara gideceği, nerelerde indi-bindi yapacağı dijital göstergelerle belirtilmeli. Kimi duraklarda levhalar şeklinde araç numaraları ve durak isimleri yazıyor ama bu yeterli değil.
 
Tokat’ın gelişimine ayak uyduracak otobüs durakları ve dijital gösterge panelleri şart.
 
Bir diğer husus da “yön levhaları” meselesi. Tokat’a dışardan gelen insanların Sivas ve Amasya girişinden itibaren şehir içine yönlendirilmelerinde rahatlık sağlanmalı. Tıpkı Büyükşehirlerde olduğu gibi semt ve mahalle ve sokak isimleri uygun yerlere modern levhalarla konulmalı. Bir takım çözümsüzlüklerin çaresi buradan geçiyor. Misal, eskiden bir tane Niksar Yolu’muz varken, şimdi birkaç sokağın “Niksar Yolu” diye tarif edilmesi karışıklıklara neden oluyor.
 
Dolayısıyla yön levhalarımız elden geçirilmeli ve yenilenmeli.
 
Toplu ulaşım araçlarının daha modern; yaz aylarında serin, kışın sıcak olacak şekilde insanların hizmetine sunulması, vatandaşın ayrı bir isteği. Tıkış-tepiş balık istifi olacak şekilde yapılan yolculukların bir sonu olmalı. Vatandaşın rahat ve dingin yolculuklar beklentisi var. Özellikle okulların açık olduğu dönemlerde toplu ulaşım araçlarında yaşanan yoğunluklar, daha işlevli ve rahat araçların devreye girmesiyle sona erdirilebilir. Ki bu araçların özellikle engellilerin kullanımına özgü olması ayrı bir zorunluluk.
 
Yani toplu ulaşım araçlarımız tepeden tırnağa elden ve gözden geçirilmeli.
 
Yön levhaları, otobüs durakları ve toplu taşıma araçları mevzusu sokakta-mahallede konuşuluyor. Yurttaşa göre (kaldı ki gerçekten de öyle) bu meseleler çok önemli ve çözüm bekliyor. Büyüyen ve gelişen Tokat’a yakışmayan toplu ulaşım araçları, o araçlarda vatandaşa çoğu zaman uygulanan iyi olmayan muamele, otobüs duraklarının bakımsızlığı ve içeriğindeki belirsizlikler ile yön levhalarının eksikliği, üzerinde durulması gereken konu başlıklarımız.
 
Yeni dönemde çok şeyin değişeceğini biliyoruz. Bu mevzuların da çözüme kavuşacağına inanıyoruz. Yeter ki Tokat’a ve ülkemize dair umutlarımız bitmesin.


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2020 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]