18 Haziran 2019, 16:54 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

EMRİ HAK VAKİ OLDU...

EMRİ HAK VAKİ OLDU...

Cemal İNCESOYLUER

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

İslam külliyatlarında kimi ulema, tasavvuf erbabı zatlar, 63 yaşlarına gelince eğer “emri hak vaki” olmadıysa, muazzez peygamber Hazreti Muhammed’e nispet ve mutabat maksadıyla, yer altında bir hücre yapar, geri kalan ahir ömürlerini burada tamamlardı.
 
Mısır’ın seçilmiş tek Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’ye darbe yapılıp hapiste tutsak edildiğinde de yaşı 63’dü. 5 yıl sonra 68 yaşında hakka yürüdü. Mısır'ın eski cumhurbaşkanı Muhammed Mursi casuslukla suçlanarak yargılandığı davanın duruşmasında mahkeme salonunda hayatını kaybetti. Mursi 2012'de Mısır'da halkoyuyla seçilmiş, ertesi yıl darbeyle devrilmişti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mursi için "Emrihak vaki olmak suretiyle şehit oldu" dedi.
 
Mursi, 1970'li yıllarda Kahire Üniversitesi'nde mühendislik okudu ve sonrasında ABD'ye giderek doktora yaptı. Mısır'a dönüşünde Zagazig Üniversitesi'nin mühendislik bölümünün başına geçti.
Bilim kariyeri ile paralel olarak hızla Müslüman Kardeşler hareketinde de yükseldi. 2000-2005 döneminde harekete bağlı bağımsız milletvekili olarak Mısır Meclisi'nde görev yaptı.
 
Mursi 2012'de Müslüman Kardeşler'in cumhurbaşkanı adayı olarak belirlendi. Aynı hareket içinde önemli bir konumda olan milyoner işadamı Hayrat El-Şatır, baskılar sonucu yarıştan çekilmek zorunda bırakılmıştı.Mursi ise seçim kampanyasında, kendisini devrik cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek'in yeniden doğma olasılığına karşı "siper" olarak tanıttı. 2012'de yakın bir sonuçla seçimleri kazandığında, "tüm Mısırlıların cumhurbaşkanı" olacağı sözünü verdi.
 
29 Ocak 2013'te dönemin Genelkurmay Başkanı Abdülfettah es-Sisi, siyasi krizin "devletin çöküşüne neden olabileceği" uyarısında bulundu. Nisan ayında, muhalif aktivistlerden oluşan Temerrüt hareketi, Mursi'nin güvenliği sağlayamadığı ve ekonomiyi düzeltmediği gerekçesiyle imza kampanyasına başladı. Hareketin amacı Mısır'ı yeniden bir seçime götürmekti. Temerrüt, Mursi'nin Mısır Cumhurbaşkanı olarak yemin ettiği günün yıl dönümünde, 30 Haziran 2013'te milyonlarca kişinin katıldığı bir protesto gösterisi düzenledi.
 
İskenderiye şehrinde düzenlenen Mursi karşıtı bir protesto
 
Ordu, 1 Temmuz'da Mursi'ye ultimatom vererek, eğer toplumsal talepleri tatmin edecek bir "yol haritası" ortaya koyamazsa, müdahale edebileceği uyarısı yaptı. Mursi, ültimatom tarihi yaklaşırken, Mısır'ın meşru lideri olduğunu ve kendisini görevden almak için atılacak her adımın ülkeyi kaosa sürükleyeceğini savundu. Bir konuşmasında, "Meşruiyet, ülkenin dirliğinin korunması ve kan gölüne dönüşmesinin önlenmesi ve sonrasında yeni bir aşamaya geçilmesi için tek yoldur" dedi.
 
3 Temmuz 2013'te ordu yönetime müdahale etti ve anayasayı askıya aldığını açıkladı. Ülkeyi seçimlere götürecek bir teknokrat geçiş hükümetinin kurulacağını duyurdu. Mursi bu açıklamayı "darbe" olarak tanımladı ve kınadı. Ordu tarafından gizli bir yere götürülülen Mursi'den haftalarca haber alınamadı.
 
Mısır’da olup-bitenlerle Türkiye’de yapılmak istenenler arasında ne kadar benzerlikler var değil mi? Çünkü, emperyalist kaynak aynı. Ülkede kaos çıkar, insanları sokaklara dök, ekonomik mengeneye al, askeri vesayetin darbe iştahını kamçıla…
 
Türkiye’de de 17/25 Aralık ile başlayan, Gezi Olayları ile devam eden, bu süre aralığı içerisine bir sürü siyasi kriz denemelerini sahneye koyan, eften-püften mevzularda mesela “Cumhuriyet Mitingleri” organize eden emperyalist akıl, Türkiye’de 15 Temmuz darbe kalkışmasına kadar mevzuyu götürmüştü. Dünyanın en büyük kanlı örgütü emperyalist ABD, 200 yıldır kana doymadı. Bugün Ortadoğu’da akan oluk oluk kanın, Yemen’de açlıktan ölen çocukların müsebbibi ABD ve emperyalist AB Ülkeleridir.
 
Şehit Muhammed Mursi’nin mahkeme salonunda hayatını kaybettiğini öğrendiğim andan itibaren sosyal medyada birkaç paylaşımda bulundum. Onları burada tekrarlıyorum ve sözün bittiği yerde olduğumuzu bir kez daha ifade ediyorum.
 
MUHAMMED MURSİ: Hasan el Benna, Ömer Muhtar, Ahmet Yasin, Cevher Dudayev, Seyyid Kutup, Abdülkadir Molla, Şeyh Şamil gibiydin. Muhammed İkbal gibi irfan sahibi, Malcolm X gibi savaşçı, Aliya İzzetbegoviç gibi bilgeydin. Şehit başkan Muhammed Mursi’ye Allah’tan rahmet diliyorum...
 


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]