15 Haziran 2019, 15:23 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

TGF'NİN ANKARA ÇIKARMASI

TGF'NİN ANKARA ÇIKARMASI

Cemal İNCESOYLUER

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Türkiye Gazeteciler Federasyonu Yönetim Kurulu ve Başkanlar Konseyi üyeleriyle birlikte Ankara’da bir dizi görüşmeler yapmak üzere adeta çıkarma yaptık. Sorun, Yerel Gazeteler ve can damarı olan resmi ilanlara yönelik bir takım yasa hazırlıklarıydı.
 
“Yargı Reformu Paketi” içinde yer alan ve resmi ilanların önemli bir bölümünün gazetelerde yayınlanmasını (kurum ve kuruluşların icra-iflas ilanlarını) ortadan kaldırarak, zaten zor günler yaşayan Anadolu basınını tamamen bitirecek karara Ankara’da itiraz ettik.
 
TBMM Başkanı Prof.Dr. Sn. Mustafa ŞENTOP, CHP Parti Sözcüsü Faik ÖZTRAK, İYİ PARTİ Grup Başkanvekili Lütfü TÜRKKAN, her partiden çok sayıda milletvekilleri ile bir dizi resmi görüşmeler yaptık. Sn. Faik ÖZTRAK’ın TV’lerden canlı yayınlanan basın toplantısında, sorunu ülke gündemine taşıdık. Binlerce meslektaşımızın geleceğe yönelik endişelerini dile getirdik.
 
Gazetecilere verilen hizmet pasaportunun, yeterli olmayan süresinin en az 5 yıla çıkarılmasını, sürekli basın kartı sahiplerine yeşil pasaport hakkı tanınmasını istedik ve medyayla ilgili tüm sorunlar ile çözüm yollarını içeren geniş kapsamlı raporumuzu da, ilgililere bir kez daha sunduk. İzlenimlerimiz, gözlemlerimiz ve beklentilerimiz tabii ki olumlu.
 
TGF’nin kongreden sonra yenilenen yönetimiyle birlikte, bir çok mesleki, toplumsal ve siyasi sorunlarına ilişkin çözüm önerileri getiren teknik çalışmaları, her türlü takdirin üzerindedir. Türkiye’de, meslek kuruluşları içerisinde TGF, son zamanlarda yaptığı atak ve dosya/rapor çalışmaları ile konunun muhataplarına ulaştırma gibi önemli çabalarıyla dikkat çekiyor. Zaten, sahada da gazetecilerin ve Anadolu’daki yerel gazetelerin sorunlarıyla ilgili tek görünür olan, konulara hakim sonuç odaklı girişimlerde bulunan Türkiye Gazeteciler Federasyonudur.
 
Nitekim, TBMM Başkanı sayın Mustafa Şentop’un yoğunluğuna rağmen görüşmeyi sağlayabilen de TGF’dir. Başka bir deyişle, “Herkes konuşup dedikodu yaparken, ciddi işlere TGF imza atıyor.” TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca önderliğinde yeni federasyon yönetimi, hem medya mensuplarının, hem de yerel gazetelerin yaşaması adına çok önemli çaba sarf ediyor.
 
TBMM Başkanı sayın Mustafa Şentoptop’a, TGF’nin hazırladığı kapsamlı rapor dosyası Genel Başkan tarafından takdim edildi. Bununla da yetinilmedi, sunumda Genel Başkan Yılmaz Karaca, Genel Başkanvekili İbrahim Erdoğan, Mali Sekreter Derya Akbıyık ve TGF Kadın Komisyonu Başkanı Semra Şener’de yaptıkları konuşmalarda, TBMM Başkanı Şentop’a yerel basının ve gazetecilerin durumu en sarih biçimde anlatıldı.
 
TGF, Türkiye’nin en büyük ve en etkin mesleki kuruluş olmasının yanı sıra, bütün siyasi mülahazalarda eşit mesafede durmayı başaran, hükümetin hayırlı işlerinde sonuna kadar yanında olan, yanlış uygulamalarda yapıcı eleştiri ve çözüm önerisi getiren bir kuruluş olarak, dillerde pelesenk olan bir bakıma kamu görevi yapıyor olmanın bilinci içerisinde hareket ediyor. TGF, Genel Başkan Karaca’nın kaptanlığında, bu ülkede yerli ve milli duruşun ete kemiğe bürünmüş halini yansıtmaktadır.
 
Şu ya da bu partiye işaret eden, şereften yoksun insanların iftira ve yalanlarına karşın, mesela Avrupa’da ki bir yayın organının Cumhurbaşkanımız Erdoğan’a yönelik yaptığı çirkin saldırı ve yayınına karşı, TGF en ağır bir dille karşı çıkıp, yaptığı açıklamayla yerli ve milli duruşunu bir kez daha göstermiştir. TGF bunları yaparken, kendisini gazetecilerin temsilci kuruluş olduğunu söyleyenler derin bir sessizlik içerisinde kaldılar.
 
İftira ve yalanlar artık tutmuyor. Maskeli balo bitmiştir. TGF üzerinden etiket sağlayıp rant devşirme hesapları tutmamıştır, oyun bozulmuştur. Yani, “TGF bir Tatar Ramazan” gibi, bu oyunları bozmuştur.


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]