14 Haziran 2019, 09:39 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

TSO'YU VE TESOB'U KUTLARIM

TSO'YU VE TESOB'U KUTLARIM

Hüseyin ALPAY

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokat'a özgü 6 yöresel ürün için coğrafi işaret alınmasına yönelik projede sona gelindiğini öğrendik. Aldığımız bilgilere göre, (OKA) Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı'nda protokol imza töreni düzenlendi. Atılan bu imzadan sonra, “tescilli ürünlerin şehrin ekonomisine katkı sağlamasının artmasının” hedeflendiği açıklandı.
 
Yani anlayacağınız; Tokat Ticaret ve Sanayi Odası’nın alacağı “Tokat Honça Tepsisi”, “Tokat Ferfereli Küpesi” ve “Tokat Bileziği” ile TESOB'un alacağı, “Tokat Yağlısı”, “Tokat Cevizli Çöreği” ve “Tokat Ev Ekmeği” için başlatılan coğrafi işaret tescil işlemleri için OKA'dan finansal destek sağlanmasına yönelik imzalar atılarak bir önemli adım atılmış oldu. 
 
Bu imzayla, Tokat'ın 6 yöresel ürünü tescillenerek ülke ve dünya pazarında şehrin adıyla anılacak. Atılan imzalar sonrasında yöresel açıdan zengin olan Tokat’ı ilçeleriyle birlikte bir bütün olarak gördüklerini söyleyen Tokat TSO Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ali Çelik’in açıklamaları önemliydi.
 
Çelik’in ifadeleri arasında yer alan, “Bir ürünün coğrafi işaretli olması çok önemli. Ürününüzü ulusal ve uluslararası pazara çıkarabilmeniz için yöresel işaret, patent almanız gerekiyor. Önümüzdeki dönemlerde daha ciddi düzenlemeler de geleceğini bildiğimiz için bu dönem içerisinde yoğun bir şekilde coğrafi işaretlere yöneldik. Bu imza ile birlikte 6 ürünümüzün coğrafi işaret süreci resmen başlamış oldu.” sözleri, durumun izahı açısından önem arz etti.
 
Tokat Kebabı’nın coğrafi işareti yıllar önce dönemin TSO Başkanı Ahmet Arat tarafından alınmıştı. Buna rağmen bir takım çevrelerin Tokat Kebabı üzerinden polemik konusu yaratarak, kebabımızı değişik illere ait olduğunu söylediler, söylemeye devam ediyorlar. Bu tartışmaların sonuncusunu geçen hafta yaşadık. Tokat Kebabı’na “Sivas Kebabı” diyenler oldu geçen hafta. Sosyal medyada günlerce tartışması yapıldı, canlar boş yere sıkıldı.
 
Başta Sivaslılar olmak üzere herkes biliyor ki Tokat Kebabı Tokat’ındır. Konuyu polemik mevzusu yapmak, iki şehir arasına nifak tohumları ekmek kimsenin işine yaramaz. Kapanmış meseleleri yeniden tartışması konusu yapmak, yapana zarar verir. Dolayısıyla bu işi fazla sündürmemek herkesin yararına.
 
Tokat TSO ve TESOB, tarihi bir kararlılıkla şehrin ekonomisine can simidi olacak adımlardan birini atarak, geleceğimiz için önemli bir işi gerçekleştirdiler. Dolayısıyla; “Tokat Honça Tepsisi”, “Tokat Ferfereli Küpesi”, “Tokat Bileziği”, “Tokat Yağlısı”, “Tokat Cevizli Çöreği” ve “Tokat Ev Ekmeği” için coğrafi işaret almak üzere yola çıkan her iki sivil toplum kuruluşu başkanlarımızı kutluyorum. 
 
Söz konusu Tokat olunca akan suları durdurmayı, iki elimiz kanda da olsa Tokat için koşturmayı ödev biliyoruz. Bu ödev doğrultusunda üzerine düşeni yapanların da başımızın üzerinde yerleri vardır.


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2020 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]