12 Haziran 2019, 08:02 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

PARASI PULU OLANLAR NEDEN FELAKET TELLALLIĞI YAPAR?

PARASI PULU OLANLAR NEDEN FELAKET TELLALLIĞI YAPAR?

HÜSEYİN ALPAY

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Haşmet Babaoğlu Sabah Gazetesi’nde “İyi ki sosyal medya var, diyorum bazen. Hele şu Instagram... Tavsiyem şudur ki, siz de Instagram'a girin ve her Allah'ın günü ‘memleket yandı bitti, kül oldu’ diye ağlaşanların, ‘kutuplaşmanın baskısı altında bunaldıklarını’ veya ‘ülkenin gericiliğe teslim olduğunu’ iddia edenlerin bayram tatilini nasıl geçirdiklerine bir bakın! Baktıkça, içinizden ‘bu nasıl keyiftir kardeşim!’ diye söyleneceksiniz; ‘Allah bozmasın ama bu nasıl bir coşmadır, nasıl dört başı mamur zenginliktir!’ Mesela şu alabildiğine şık ve pek gözde ‘beach club’da denizin üzerine kurulmuş hamakta şekerleme yapan sakallı genç adam daha bir ay önce soğan patates fiyatlarının yüksekliğinden kalkarak ülkenin çöküşe doğru sürüklendiğini anlatan komşunuz değil mi?” diye yazdı.

 

Babaoğlu’nu haklı çıkaracak örnekleri hepimiz verebiliriz aslında…

 

Ekonomik gidişattan şikâyet edip de son derece lüks harcamalar yapanlar çokça var etrafımızda. “Kriz var, memur geçinemiyor” diyen sendikacının yüzbinlerce liralık arabaya bindiğini, en lüks otellerde ailece tatil yaptığını örnek verebiliriz mesela.

 

Ya da marketçi, sigortacı, tuhafiyeci, mağazacı, herhangi bir meslek grubundaki kişilerin lüks arabalardan inmediklerini, en konforlu evlerde oturduklarını ve en az 5 asgari ücrete tekabül eden tatil harcamalarını örneklere ekleyebiliriz. Kriz tellallığı yapanların bu ortak özellikleri, aklımızla dalga geçildiğinin de bir kanıtı sanki.

 

Elbette herkes imkanları çerçevesinde yaşamalı… Parası varsa harcayacak, koşulları uygunsa dilediği arabaya binip, istediği evde oturacak. Lakin parası ve imkânı olanlar, karamsar tablolar çizerek insanların aklıyla dalga geçemezler. İstediği zaman dilediği yere sorunsuzca gidip eğlenenler, bir içki masasında işçinin 1 aylık asgari ücreti kadar olan maaşına denk gelen hesabı gözünü kırpmadan bırakanlar, kriz edebiyatı yapamazlar.

 

Eğer yoksullar ve işsizler adına kaygı duyuyorlarsa ellerindekini, sofralarındakini, biriktirdiklerini paylaşacaklar ki samimi olduklarını anlayalım.

 

Bu ülkede özellikle son yıllarda ekonomik bir darboğazın yaşandığını, tedbirler alınması gerektiğini ve insanların yaşamlarının zorlaştığını hepimiz biliyoruz.

 

Ama bunu dile getirirken vicdan muhasebesi yaparak ve çözümler üreterek yapmamız gerekiyor. Moral bozarak, karalayarak, “öldük, bittik” diyerek değil, üreterek, paylaşarak ve pozitif düşünerek yapmalıyız bunu.

 

Kaldı ki parası pulu olanların felaket tellallığı yapmaları değil, birikimlerini yatırıma dönüştürmeleri beklenir.


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]