30 Mayıs 2019, 09:06 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

GAZETECİLİK ZOR ZENAAT!

GAZETECİLİK ZOR ZENAAT!

Hüseyin ALPAY

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Geçtiğimiz hafta sonu Tokat’ta önemli bir etkinlik gerçekleşti. Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Karaca Tokat’a gelerek Tokat Gazeteciler Cemiyeti’nin ev sahipliğindeki iftara katıldı. Karaca’nın katıldığı iftara, bürokrasinin ve gazeteci arkadaşlarımızın yoğun ilgisi dikkatlerden kaçmadı. Konuşmalarda verilen mesajlar önemliydi. Özellikle Yılmaz Karaca’nın mesleki sorunlarımız üzerine ifade ettiği görüşleri son derece dikkat çekiciydi. Ve elbette Vali Ozan Balcı’nın konuşmasındaki detaylar ise apayrı önem taşıyan sözler olarak kayıtlara geçti.
 
TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca’nın yalnız iftar programında yaptığı konuşma değil, sonrasındaki sohbetlerimizdeki tespitleri ve gazetecilik mesleğinin sorunlarının çözümüne yönelik önerileri de oldukça önem arz etti. Başkan Karaca, gazetelerin resmi ilan ve reklam gelirlerinin düşmesi sonucu yaşadıkları sıkıntıları ifade ederek, “Günümüzde yaşanan ekonomik sorunlar ve medyanın bu anlamda güç kaybetmesi, birçok gazetenin kapanmasına sebep olduğu için birçok fikir işçisi işsiz kaldı. Mesleğimizde yaşanan sorunlarımıza kısa sürede çözüm bulunmasını istiyoruz.” dedi.
 
Baş başa yaptığımız sohbette ise Karaca, Basın İlan Kurumu’nun gelirlerinin hızla azaldığına işaret ederek kurumun adeta iflasa sürüklendiğini vurguladı. Kapısına kilit vurulan Bayramoğlu Tatil Köyü’nde 20 milyon liranın batırıldığını, acil ihtiyaç yokken genel müdürlük binası için 55 milyon liralık arsa alındığını, bu arsanın bir o kadar da inşaat maliyeti olacağını anlatan Karaca, resmi ilan ve reklam gelirlerinin düşmesine göz yumularak, yaygın ve yerel basının bitirilme noktasına getirildiğini söyledi. TGF Genel Başkanı, BİK'in böylesine hoyratça paralar harcarken Tokat, Bolu, Sivas ve Batman'dan sonra Zonguldak ile Çorum şubelerini tasarruf gerekçesiyle kapattığını hatırlattı. Karaca ayrıca, 10 şubenin daha kapatılacağının duyumlarını aldıklarını sözlerine ekledi.
 
TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca’nın, “BİK’in basiretsiz kişilerce yönetildiği açıktır. Genel Müdür ve Yönetim Kurulu kötü yönetimin baş sorumlularıdır. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı duruma derhal müdahil olarak denetim mekanizmasını çalıştırmalıdır.” İfadeleri, hafızama yer etti.
 
Yılmaz Karaca’yı dinlerken kendisi hakkında 2018 yılının Eylül ayında kaleme aldığım yazı geldi aklıma. Ve bir kez daha anladım ki o yazımda yer alan; “Karaca’nın mesleğe olan bakışının olumlu yansımalarını genel başkanlık sürecinde her zaman göstermesi; var olan sorunlara sadece eleştiri getirmek yerine çözüm önerilerini de sunması ve TGF’nin adeta ‘mesleki sorunların çözüm mercii’ haline gelmesi, kanımca kendisinin en önemli başarısıdır. Basın meslek örgütlerimizin çoğu kez ideolojik kıstaslarla hareket ederek mesleki sorunları siyasi hesaplarla gündeme getirmeleri bilinen bir gerçekken, Yılmaz Karaca liderliğindeki TGF’nin analitik bir strateji ve gerçekçi söylemlerle hareket etmesi hem basınımızın esenliği hem de ülkemizin demokrasi kültürü adına müthiş bir kazanımdır…” cümlelerimi, fazlasıyla hak etmiş Sayın Genel Başkan…
 
Ve gelelim Vali Ozan Balcı’nın konuşmasına… Hepimizi onore ederek akıcı bir üslupla dile getirdiği görüşleri karşısında şapka çıkardığımız Balcı, yazılı ve görsel basının etik ilkeler doğrultusunda memleket ve millet adına iş yaptığını belirterek, basın mensuplarının zor şartlarda emek vererek çalıştığını söyledi. Vali Ozan Balcı’nın konuşmasında ifade ettiği şu sözler, her türlü övgüyü hak eden cümlelerdi: “Ben her gittiğim yerde yerel basını çok sevdim. Hep şöyle derdim. Bir işi yaparken Allah’ın, devletin ve milletin seni sürekli gözetlediğini bilerek yapacaksın. Kargacık burgacık, gizli ve saklı iş yapmadığın zaman hesabını ve cevabını veremeyeceğin hiçbir işin olmaz zaten. Kalbin, beynin memleket ve millet sevgisiyle atıyorsa hatta memlekete ve millete değer katmak istiyorsan sorun yok. Ben hep bu şekilde baktım. Yazılı ve görsel basın esasında millet adına iş yaparlar. Kamu yönetiminin altın kuralı vatandaşın işini kolaylaştırmak, millete değer üretmek. Bu görevler emanet görevlerdir. Millet adına herkes belli zaman dilimlerinde bu bayrağı taşıyor. Ama emanet görevler yaparken uyulması gereken evrensel ilkeler vardır. Mesela etik, hizmette vatandaş odaklı olmak, açıklık, şeffaflık gibi ilkeler vardır. Basın da aslında bu unsurları gözetir. Dolayısıyla kamu kaynaklarının etkin kullanılması, memleket ve millet adına iş yapan insanların kamu yararına iş yaparken hesap sorulması açısından basınımızın çok kıymetli, çok önemli yeri vardır. Basın mensupları devlet adına millet adına iş yaparlar. Basının işlerini kolaylaştırıp, saygı göstermek lazım. Biz bu emanet görevlere sahip çıkacağız. Basın mensupları bizim arkadaşlarımız oldular. Meslek hayatımda hep böyle düşündüm. Yerel basının yaptığı iş de zordur. Bunu biliyorum. Bazı sıkıntıları oluyor, biz bu sıkıntılara hep yardımcı olmalı ve çözüm aramalıyız. Basın, kamuyu millet adına denetleyen bir kurumdur.”
 
Türkiye’de Tokat’ı projeleriyle tanıtan ve söz ettiren Vali Ozan Balcı’nın gazetecilik mesleği üzerine söyledikleri bununla da kalmadı. Kendisinin “Tokat’ta gözlemlediğim kadarıyla çok değerli gazeteci arkadaşlar var. Yerel basın Tokat’ın işleyişinde halk adına denetimini yapan bunun yanı sıra haber alma imkânı sunan bir kurumdur. Gazete çıkarmak, günlük yazılar yazmak görüldüğü kadar kolay değildir. Büyük bir emek veriyorlar. Memleket ve millet adına yaptıkları işi önemli buluyorum. Onlara destek vermek, yardımcı olmak en azından yanlarında bulunmaktan mutluluk duyuyorum” ifadeleri ise ayrı bir nesnellik ve aynı zamanda samimiyet içeren sözler olarak değerlendirildi.
 
Velhasıl Tokat’ta 25 Mayıs 2019 Cumartesi günü gerçekleşen iftar yalnız Tokatlı gazeteciler için değil, ülkemizdeki gazeteci arkadaşlarımızın sorunlarının tartışıldığı bir iftar olarak gündeme geldi. TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca’nın tespit ve önerilerine, Vali Ozan Balcı’nın samimi sözleri eklenince, hepimiz mesleğimizin geleceği adına yeniden umutlandık. Bu vesile ile muhteşem bir organizasyona imza atan Tokat Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cemal İncesoyluer’i bir kez daha kutluyorum. Böylesine önemli bir etkinliğe şehrin bütün mülki ve idari amirlerinin katılması ve gazeteci arkadaşlarımızın neredeyse tamamının iştirak etmesi, müthiş bir azmin ürünüdür. Kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2020 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]