28 Mayıs 2019, 08:53 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

DERDİNİ MARKO PAŞA'YA DEĞİL VALİYE ANLAT

DERDİNİ MARKO PAŞA'YA DEĞİL VALİYE ANLAT

Hüseyin ALPAY

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Vali Ozan Balcı’nın Tokat’ta göreve başladığı günden bu tarafa halkla olan iletişimi güzel sonuçları da beraberinde getirdi. Bu izlenimimizi haklı çıkartacak gelişmeyi son olarak dün yolda selamlaştığım bir vatandaş daha doğruladı. Küçük tezgâhında limon satan Mustafa ağabeyin uzun zaman sonra ilk kez yoldan yürüyerek giden bir vali ile karşılaştığını ifade ederken taşıdığı heyecan, dikkat çekiciydi.
 
Hepi topu 1-2 dakikalık sohbette ne konuşulduysa o kadar işte. Mesele konuşmak, değer vermek. Gerisi önemli değil.
 
Devleti Tokat’ta en üst makamda temsil eden Valinin sokakları arşınlaması, garip gurebanın sırtını sıvazlaması ve dert dinlemesi estetik bir davranış olmaktan öte “şık” bir hamledir. Devletin Tokat’ta attığı bu şık hamle, devlet olmanın halka yansıması olarak da değerlendirilebilir. Üstelik devlet Tokat’ta yalnız dert dinlemekle kalmıyor, çözüm de üretiyor. 
 
“Damı akan, sobası yanmayan, buzdolabı boş hiçbir ev kalmayacak” amacıyla yola koyulan Vali Ozan Balcı ve kurum amirlerinden oluşan ekibi, bu hedef doğrultusunda mutlak bir sonuca gidiyorlar. Valinin ardı sıra yaşama geçirdiği projeler arasında yer alan “Sosyal Destek Hızır Tokat” ile kısa sürede 17.125 aileye ziyaretler gerçekleştirilirken, bu ziyaretlerde toplam 63.178 kişiye ulaşıldı. 
 
Tokat Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün vefakâr ve cefakâr ekipleri, il Müdürleri Mahmut Özdemir’in tecrübe ve bilgiye dayalı yönetimiyle sahada harikalar yaratıyorlar. Bu başarının mimarı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ekiplerinin özverili çalışmaları neticesinde yüzler gülüyor, umutlar yeşeriyor. Bazen yaşlı bir teyzenin yüzündeki gülümseme, bazen ihtiyaçlarını karşılayamayan bir amcanın sevinç gözyaşları, bazen de engelli bir bireyin sevinç çığlıklarıyla moral bulan Tokat’taki Sosyal Hizmet Merkezlerine bağlı ekipler gece gündüz demeden çalışmalarına devam ederken, vatandaşın gönül rahatlığı ve mutluluğu ile bütün yorgunluklarını unutuyorlar.
 
Profesyonel kadrolarla vatandaşla birebir temas halinde olan ekipler, gittikleri evlerde ve ziyaret ettikleri yerlerde, aksayan, acil ve ivedilikle çözülmesi gereken meseleleri hemen not alıyor ve üst birimlerine iletiyorlar. 5 iş günü içerisinde “anında ve hızla” tespit edilen sorunların çözümü gerçekleştiriliyor, vatandaşın yüzü gülüyor. Yaklaşık 5 aydır uygulanan projede gelinen yere bakıldığında, bütün hedeflerin tutturulacağı şimdiden anlaşılıyor.
 
Bu projeyle Şeyh Edebali’nin “İnsanı yaşat ki Devlet yaşasın” sözü ilke edinilerek; yalnız garip guraba, öksüz ve yetimler, yaşlılar ve çaresizler değil, Tokat’ta bulunan şehit yakınları, gaziler ve çocukları da “yalnız olmadıklarını” hissediyorlar. Tokat Merkez, İlçe, Belde ve Köylerdeki dezavantajlı aileler başta olmak üzere tüm ihtiyaç sahiplerine uygulanan proje ile ihtiyaç sahibi bireylere zamanında ve yerinde hizmet götürülüyor.
 
Bazı dertleri dinleyince kimi zaman çaresizlikten, kimi zaman da o derdi çözmek istemeyişimizden olacak, “Git derdini Marko Paşa’ya anlat!” deriz. 
 
Hikâyedeki Marko Paşa Sultan Abdülaziz zamanında yaşamış ünlü bir Rum hekim olarak bilinir. Aynı zamanda devletin bürokratik kademelerinde de bulunmuş olan Marko Paşa halk arasında çok kısa sürede ünlü olmuş; çünkü kimseyi başından savmaz, herkesin derdini uzun uzadıya dinlermiş. Ama gel gör ki halk çözemeyeceği dertleri de kendisine getirir olmuş. Hatta gün gelmiş hastalık dışındaki sıkıntıları da paşaya taşımaya başlamışlar.
 
Marko Paşa’nın gönlü kapısına geleni başından göndermeye hiç razı olmazmış. Karşısındakine derdini çözemeyeceğini de söyleyemezmiş. Derdi dinler dinler, hastanın konuşması bitince, “Anladım anladım, ama ne?” diye sorarmış. Hasta da şaşırırmış tabii. Başlarmış baştan anlatmaya. Yine anlatır, anlatır, lafın sonu gelince aynı tepkiyle karşılaşırmış: “Anladım anladım, ama ne?”
 
Üçüncü anlatmadan sonra paşa yine aynı tepkiyi verince karşısındaki çaresiz kalır, en sonunda pes eder, evine geri dönermiş. Kısa zamanda Marko Paşa hekimliğiyle değil de hiçbir şeye çözüm bulmamasıyla anılır olmuş. İnsanlar o günden beri çözülemeyecek bir işle karşılaştıkları durumlarda, “Git derdini Marko Paşa’ya anlat” diyerek konuyu kapatmaya başlamışlar.
 
Ve fakat Tokat’ta dertler, Marko Paşa’ya anlatılmıyor artık…


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2020 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]