27 Mayıs 2019, 09:05 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

'KUZUSUZ' KURT VE ÇAKAL MASALI!

'KUZUSUZ' KURT VE ÇAKAL MASALI!

Hüseyin ALPAY

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Masallardaki kurt ve kuzu figürleri hepimizin belleğinde vardır. Birazdan anlatacağım öyküde ise sadece kurt ve çakal yer alıyor. Hikâyelerde ve gerçek yaşamda kuzuya meraklı arkadaşlar üzülecek ama gerçek bu; bu anlatıda kuzu yok, kurt ve çakal var… 
 
Aşağıda okuyacağınız masalı ilk olarak değerli dostum ve ağabeyim Nihat Ilıkçay’dan dinlemiş ve 2015 yılında gazetedeki köşemde yayımlamıştım.
 
İşte o öykü…
 
Kurt bir gün ormanda dolaşırken tilkinin yol kenarında zavallı bir durumda yattığını görür ve tilkiye sorar: “Hayırdır tilki kardeş ne yapıyorsun burada?” Tilki, “Abi günlerdir yiyecek bulamadım, açlıktan perişan haldeyim” deyince kurt, “Sen gel bakalım benimle” der. Kurt ile tilki beraber biraz ilerledikten sonra, Çerkez çadırının yanındaki bağlı atlarla karşılaşırlar. Kurt tilkiye der ki, “Sen şöyle kenarda otur ve beni izle, ardından sorularıma cevap ver.”
 
Kurt gözüne kestirdiği atın etrafında birkaç tur attıktan sonra tilkiye sorar: “Bak bakalım, tüylerim diken diken olmuş mu?” Tilki, “Evet” der. Kurt, at etrafında birkaç tur daha atar ve tilkiye tekrar sorar: “Bak bakalım, gözlerim çakmak çakmak olmuş mu?” Tilki, “evet” der yine... Bunun üzerine kurt ata öyle bir saldırır ki bir hamlede atı yatırır ve tilkiye, “Gel şurada karnını güzelce doyur.” diye seslenir. Oldukça güzel bir ziyafet çeken tilki kurda teşekkür eder ve ayrılırlar.
 
Aradan birkaç gün geçer. İşi öğrenen tilki ormanda ilerlerken, bir çakalın uyuz uyuz yattığını görünce sorar: “Hayırdır çakal, ne yapıyorsun?” Çakal, “Çok açım ve yiyecek bulamıyorum.” deyince tilki, “Gel bakalım benimle.” der. Kurttan işi öğrenen tilki hemen çakalı yanına alarak, atların bağlı olduğu Çerkez çadırına ilerler. Tilki atları görünce çakala, “Sen şu kenara otur ve sorularıma cevap ver...” der.
 
Tilki, at etrafında birkaç tur attıktan sonra çakala sorar: “Bak bakalım tüylerim diken diken olmuş mu?” Çakal “hayır” der. Tilki, “Ne demek hayır, evet oldu diyeceksin.” der. Çakal da bunun üzerine, “Peki o zaman, oldu.” der. Bunun üzerine tilki ikinci tura başlar ve tur sonunda çakala yeniden sorar: “Bak bakalım gözlerim çakmak çakmak oldu mu?” 
 
“Hayır, olmadı” diye cevap verir Çakal. Tilki yine kızar, “Oldu diyeceksin” der. Çakal yine bu sözün üzerine, “oldu” deyiverir. “Oldu” sözünü duyan tilki, “Ha, şimdi tamam” der. Ve demesiyle ata saldırması bir olur. At tilkiye öyle bir çifte atar ki tilki metrelerce ileriye savrulur ve her tarafı yara bere içerisinde kalır. Bunu gören çakal tilkinin yanına giderek, “Ha bak şimdi tilki kardeş, gözlerin çakmak çakmak, tüylerin diken diken ve hatta bir yerin de alıp alıp veriyor!..” deyiverir...
 
11 Şubat 2015 tarihinde yayımladığım ve içinde bu masalın da yer aldığı köşe yazımı, “Bu masal kurda özenen, ama asla kurt gibi olamayacak olan tilkilere ve çakallara ithaf edilmiştir… Dilerim herkes, masaldan payına düşeni alır…” dileğiyle bitirmiştim.
 
4 yıl sonra aynı dileklerimi sunuyorum!..


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2020 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]