21 Mayıs 2019, 14:35 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

23 HAZİRAN’A DOĞRU İSTANBUL

23 HAZİRAN’A DOĞRU İSTANBUL

HÜSEYİN ALPAY

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Yüksek Seçim Kurulu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin 23 Haziran 2019 tarihinde yenilenmesi kararı üzerine, AK Parti ile CHP’nin seçimi kazanma stratejileri tartışılmaya devam ediyor. Saadet Partisi’nin seçime 31 Mart’taki adayı ile gireceğini ilan etmesinden sonra, Mustafa Sarıgül faktörüyle ilçelerde 100 bin, büyükşehirde ise 30 bin oy alan DSP’nin adayı ise adaylıktan istifa ettiğini duyurdu.

 

DSP’nin adayı istifa etti ama bu istifanın DSP’nin seçimde CHP adayını destekleyeceği anlamına gelmediğini genel başkan Önder Aksakal açıkladı.

 

DSP Parti Meclisi’nde Ekrem İmamoğlu’nu destekleme kararı alınmasına yönelik öneri iki kez oylandı ve ret edildi. Bunun üzerine PM Üyesi ve eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk partisinden istifa etti. Türk istifası üzerine bir gazeteye yaptığı açıklamalarda, “Genel Başkan Önder Aksakal'ın, İmamoğlu'nun desteklenmesi konusunda ortaya attığı ve PM toplantısında hiç sözü edilmemiş asılsız iddialar, DSP Genel Başkanının söylediği sözler olmamalıydı. Giderek Bülent Ecevit'in kurduğu parti olmanın özelliklerini kaybetmeye başlayan ve 24 yıldan beri üyesi olduğum DSP'den üzülerek istifa ediyorum.” dedi.

 

Ama bu sözlerin karşısında DSP Genel Başkanı Önder Aksakal’ın söyledikleri ise daha çarpıcıydı. 31 Mart seçimlerinde partisinin İstanbul adayı çekilme kararı alınca, yeniden aday göstermeyen ve 23 Haziran seçimlerinde İstanbul'da CHP'nin adayını destekleyip desteklemeyecekleriyle ilgili tartışmalar yaşayan DSP'nin kararını öğrenmek için kendisiyle görüşen Sabah Gazetesi yazarlarından Şebnem Bursalı’ya, şunları söyledi Aksakal:

 

“Bizim, her gün terör elebaşı FETÖ'nün sözcülüğünü yapan Emre Uslu, onlarca insanımızın ölümüne sebep olan PKK saldırılarının planlayıcılarından Bese Hozat ve PKK'nın Meclis'teki sözcüsü HDP ile yan yana duranların yanında durmamız söz konusu bile olamaz.”

 

Aksakal’ın “Yerli ve milli sol anlayışımıza ihanet eder nitelikteki bu yapının yanında durursak eğer asıl o zaman rahmetli Ecevit'in kemiklerini sızlatırız” sözleri önemlidir.

 

Türkiye’de eksikliği hissedilen “yerli ve milli sol” anlayış gözetilerek böyle bir kararı alan DSP yönetiminin bu tavrının büyükşehir için 30 bin oyu kullanan yurttaşlara nasıl etki edeceğini bilemiyoruz. Ama şu bir gerçek ki Bülent Ecevit’in kurduğu DSP’nin, FETÖ ve PKK eksenindeki tutum ve davranışları analiz ederek “Ekrem İmamoğlu’nu desteklemiyoruz” demesi örnek bir siyasi duruştur. Bu politik tavır siyasi yelpazenin solundan geldiği için ayrıca önemlidir.

 

DSP’nin 31 Mart seçimlerinde aldığı 30 bin 800 oy, 10 milyon 570 seçmene sahip İstanbul için küçük bir rakam olarak görülebilir. Ancak 31 Mart'ta iki aday arasındaki farkın 13 binlerde olduğu gerçeği, 1 oyun bile önemine işaret ediyor.

 

31 Mart 2019’da çıkan tablodan sonra bindelik oranların bile seçim sonucunu etkilediğini herkes gördü. Oyu az olan partilerin seçimin kaderini belirlediğini yaşadık. Öte yandan ben şahsen, bu kez 23 Haziran seçiminde aradaki farkın küçük oranlarda değil, en az yüzde 2-3’lük dilimlerde olacağını tahmin ediyorum.

 

31 Mart 2019’da İstanbul’da sandığa gitmeyen yaklaşık 1 milyon 700 bin seçmenin bu kez en az yarısının oyunu kullanmaya gideceği tahmin ediliyor. AK Parti ve CHP bütün stratejilerini kazanmaya yönelik kurarlarken, yalnız DSP’nin 30 bin oyu değil yaklaşık 50 bin oyu paylaşan Demokrat Parti ile Haydar Baş’ın Bağımsız Türkiye Partisi de önem arz ediyor. Saadet Partisi adayını çekmiş olsaydı oyların bir kısmının AK Parti’ye kaymasını engelleyemezdi; fakat aday göstererek CHP’yi rahatlatmış oldu.

 

Görünen o ki 23 Haziran’a doğru son 33 gün çok şeylere gebe. Birçok gelişmeyi yaşayacak, fazlaca siyasi argümanı izleyeceğiz. Bakalım FETÖ ve PKK’nın da doğrudan dahil olduğu bu seçimin galibi kim olacak?..


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]