10 Mayıs 2019, 12:34 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

HALİS SAĞLAM’IN TOKATSPOR İÇİN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ…

HALİS SAĞLAM’IN TOKATSPOR İÇİN ÇÖZÜM ÖNERİLERİ…

Hüseyin ALPAY

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Tokatspor’un yaşadığı talihsizlikler sonucu üçüncü lige düşmesi birçok tartışmayı da beraberinde getirdi. Yıllarını bu şehrin takımına adayan bir avuç spor adamı ve yine sayıca az ama yürekleri kocaman taraftarlarımızın ortaya koyduğu mücadeleyi gıptayla izliyorum. Yaşanan bu süreçte değerli dostum Avukat Süleyman Kaya’nın da bu gidişata dur demek adına hukuki boyutta yapılması gerekenler noktasında devreye girmesi de önemli bir gelişme. Süleyman Kaya zor günlerin adamıdır; dolayısıyla Tokatspor’un yaşadığı bu kaotik dönemi atlatması için gönüllü olması, her türlü takdiri ve övgüyü hak ediyor.

 

Öte yandan zaman zaman köşeme misafir olan, Tokatspor sevdalısı Tokatspor’un kuruluşunda kaptan futbolcu olarak görev yapan ve değişik dönemlerde de kulüpte idarecilik görevlerinde bulunan Halis Sağlam’ın bireysel çabaları da devam ediyor. Halis ağabeyin feveranı olarak nitelendirdiğim mektubunu bugün sizlerle ve değerli Tokat kamuoyu ile paylaşmak istiyorum. Kaldı ki bu feveran yalnız Halis Sağlam’ın değil, hepimizin yüksek sesle dile getirdiğimiz gerçeklerdir. Tokatspor’un geleceği ile alakalı olarak görüşlerini paylaşan Halis Sağlam bakın neler söylüyor:

 

“50 YIL ÖNCE KUKÜBÜMÜZ PROFESYONEL, RUHUMUZ AMATÖR RUH VE HEYECANI TAŞIYORDU…”

 

“Sevgili ve değerli spor severler, geçmişini bilmeyen geleceği yakalayamaz. Öncelikle şu bilinsin ki 1947 yılında doğduğum şehrin kokusu hala üzerimde. Tokatspor’umun hırçın kanı damarlarımda dolaşıyor. ben tokatsporlu Halis’im. Nefes aldığım yer Tokat. Evim Tokatspor. “Nerelisin?” sorusuna tek bir cevabım var. Tokatlıyım, Tokatsporluyum. Yıl 26 Haziran 1969, elli yıl önce Tokatspor’un kuruluşunda bordo-beyaz renklerinin tespitinde söz sahibi olmuş, ilk tokatlı profesyonel futbolcusu, ilk tokatlı kaptan futbolcusu, ilk profesyonel lig maçında ve 5 sezon (1969-1975) formasını şanla, şerefle taşıyan bir spor emekçisi olarak, 50 yıl önceki profesyonel Tokatspor Tokat’ın çocuklarından oluşuyordu. O gün takımı çalıştıran antrenörler Tokatlı spor adamlarıydı. O gün forma şort gibi spor kıyafetlerini tokatlı terziler dikiyor ve giyiliyordu, o gün zımpara gibi toprak sahalarda Rize, Ordu, Giresun, Erzurum, Malatya, Sivas, Diyarbakır, Şanlıurfa, Hatay gibi illerin temsilcisi takımlarla yarışılıyordu.

 

O gün sporcular kendi evlerinde yerler içerler ikamet ederdi, o gün Tokatspor renkleri uğruna tozlu topraklı yollarda ve sahalarda şehit-gazi olan futbolcularımız vardı, o gün Tokat futbolunda ve bizlerde az buz emeği olmayan duayen, hocaların hocası Sayın Ercan Süsoy vardı. O gün, 50 yıl önce ben de dahil olmak üzere Tokatspor sevdalılarının tek amaç, dilek ve rüyaları bir üst lige çıkmak şampiyonluğa ulaşmaktı. Buradan çıkarılacak kıssa, adımız, kulübümüz profesyonel ise de ruhumuz, kalbimiz amatör ruh ve heyecan ile Tokat’ın başarısı için sahalara çıkarak top oynamaktı. Sevgili Tokatlılar Tokatspor’un bu günki gününü ne siz sorun nede ben söyleyeyim! Profesyonel kadro Türkiye mozaiğine uygun olarak yurdun dört bir yanından gelen içi köhne, heyecanı, azmi kalmamış futbolculardan oluşuyor. Teknik kadro antrenörler başka illerden yüksek maliyetle transfer ediliyor. Bugün spor kıyafetleri dünyaca ünlü markalardan,müsabakalar birinci sınıf çim stadlarda yapılmaktadır, bugün tüm sporcuların masrafları kulüp tarafından karşılanıyor.

 

“50. KURULUŞ YILIMIZI KUTLAMAYA HAZIRLANIRKEN 3. LİGE DÜŞTÜK!..”

 

Sporcular 4-5 yıldızlı Tokatspor sosyal tesislerinde iaşe-ibate edilmektedir. Bugün 50 yıl sonra ahde-vefa gereği elimizle kurduğumuz büyüttüğümüz  bizlere aş,iş sunan takımımızın başarısız bir sezon ve başarısız beyhude bir A.Ş arayışı uğruna 2. profesyonel lig hevesimizin kapanıp, sınıf-küme düşerek 3. profesyonel futbol ligine kara bir tarihin açılacağına gözümüzle şahit ve ortak olduğumuz gündür.bugün profesyonel manada kulüp olamamış kurum olamamış A.Ş olamamışız! Yanarım, 50 yıllık mazide 5 spor adamı yetiştiremediğimize, 50 yıllık süreçte bu uğurda harcanan gereksiz paralara, yanarım değirmen çarkı dişlilerinde emeğini parasını,mesaisini yok ettiğimiz tokatlı idareci-yönetici iş adamlarına yanarım. Bilindiği üzere, TFF 2018-2019 sezonunda 2. Profesyonel ligde mücadele eden tokatspor A.Ş mi yoksa Tokatspor derneği mi olduğu belirsiz, yeterli genel kabul görmeyen, karambol, karmaşık bir başkan ve yönetimi eliyle sezon sonucunda, 50. kuruluş yılımızı kutlamak isterken yarım asırlık çınarın mazisine kara leke sürülerek 3.lige düşürüldük.

 

Koskoca bir ilin, Tokat’ın onuruyla oynandı. Her daim iftihar ettiğimiz Gazi Osman Paşa’nın torunları olarak mücadele-yarışma alanımız sahalardan asla para pul hesabı yaparak kaçmayacaktır. Son maçımız İstanbul Karagümrük müsabakasına aslanlar gibi çıkacak mağlup da olsak spor vicdanında, Tokatlıların gönüllerinde galip sayılacaktık. Tüm Tokatlıların Belediye Başkanı, Tokatspor Kulübü Derneği onursal başkanı Sayın Eyüp Eroğlu, “Sanki at pazarlığı yapan, A.Ş benim, dernek sizin olsun diyebilen, parayı veren düdüğü çalar, ister alır ister satarım istersem maçlara çıkmam dediğim dedik” diyerek dediklerini yapan, Tokatsporluların kanları bordo-beyaz akarken, polis korumasında stattan ve Tokat’tan zar zor çıkan A.Ş başkanı Ufuk Akçatepe’ye sizin diyebileceğiniz bir çift söz-kelam yok mudur? Bence, Tokat’ın Tokat’ını unutanlara bir çift değil çok söz söylemeye ve yapmaya hakkınız vardır. Birincisi: Tokat ta, Tokatspor da Tokatlının öz malıdır. Takas ve pazarlık konusu asla edilemez. İkincisi: Tokatspor sosyal tesislerinin olduğu Adnan Çiçek Tokatspor Tesisleri taşınır taşınmaz malları ile Tokat Belediyesi’ne aittir.

 

“HİÇ OLMAZSA TOKATSPOR’UN TAŞINMAZLARINI KURTARALIM!”

 

Tesisin içinin iflas etmiş Ufuk Akçakaya’nın şirketi tarafından ya da bol keseden dağıtılan senet-sepet-çek alacaklıları tarafından boşaltılmasına asla izin verilmemelidir. Şu an korumasız, sahipsiz, atıl tesislere belediyemiz el koymalı, tesislerde belediyemiz resmi görevlileri vazife alarak envantere ve tarihe sahip çıkılmalıdır. Üçüncüsü: Düşük A.Ş Başkanı 15-20 milyonluk bir borçtan bahsediyor. Malın mülkün öz sahibi devletimizin, Tokatspor A.Ş Tokatspor Derneği tüzel kişilikleri nezdinde, Türk Ticaret Kanunu, mali mevzuat,sosyal güvenlik mevzuatı ve dernekler kanunu çerçevesinde oluşturulacak inceleme teftiş-denetim müfettişleri görevlendirilmelidir. Bu vesileyle Tokatspor’un 50.yılındaki kara talihinin, kapkara-zifiri karanlık hale getirilmesinin önüne geçilmelidir. Dördüncüsü: Ülkemizde spor yapan bütün il ve ilçe spor kulüpleri belediye spor ünvanı altında toplanırken ve başarıyı yakalarken,biz niye Tokat Belediyespor veya Belediye Plevnespor adı altında birleşmeyelim. Amacımız üzüm yemek ise, Tokat Belediyesi gücü ile TFF profesyonel 3. lig futbol müsabakalarına iştirak etmekte hiç bir engel yoktur.

 

Kulüp rasyonel ve profesyonelce yönetilir, belge akışı resmi plan ve bütcesi olur şaibe ve dedikodularda ortadan kalkar. Şimdi herkesin ve her kurumun büyük düşünme zamanıdır. Şimdi, çok çalışıp yeni evimiz-adresimiz olan 3. ligde de başarılı olabilmek için yeni mücadeleye uyum, geleceğe doğru bir nehir gibi akma zamanıdır. Şimdi, Tokatsporlular olarak koşullar ne olursa olsun, yaptıklarımızı,yapacaklarımızı sevenlerimizle paylaşmak zamanı. Şimdi,dünü ve bugünü anlatmak için en çok biz eski Tokatsporlu futbolculara spor adamlarına spor yazar çizerlerine fırsat doğduğu gündür. Şimdi daha güzel tokat,daha başarılı Tokatspor umudu dileğiyle, ‘hayatın tozlu yollarından geçip,yinede yanına geldim, sorma bana neleri çektim,bu yoldan geçenlere mi kızar oldun, sevdasına dayanamayıp geri dönenlere mi? Yıllardır yudum, yudum bir cigara dumanı gibi o bitmeyen hasreti içime çektim. Susuzluktan olduğunu sanma, sevdandır ey şampiyon Tokatspor’ deme zamanıdır…

 

Sözün özü: Kalpleri ve gönülleri Tokat, Tokatspor aşkı ile dopdolu olup bizim çocuklarımızın, bizim Tokat’ımızın öz çocuklarının zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklı yetişmeleri uğrunda emek ve mesaileri her türlü takdirin üstünde olan, Sayınj Valim, Sayın Belediye Başkanım, Sayın Gençlik ve Spor İl Müdürüm, Sayın Defterdarım, Sayın SGK İl Müdürüm ve Sayın yetki ve söz sahibi büyüklerim; onca gündür basında yazılan çizilen şikayetler ile Tokatspor A.Ş.-derneğinin pürmelal halinin düzlüğe, aydınlığa çıkarılmasına yardımlarınızı istemek geçmişimden gelen hakkımdır. Saygıyla arz ederim, Halis Sağlam…”


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]