09 Mayıs 2019, 08:40 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

BİR GENEL BAŞKAN HAKİMLERE ‘ÇETE’ DİYEBİLİR Mİ?

BİR GENEL BAŞKAN HAKİMLERE ‘ÇETE’ DİYEBİLİR Mİ?

Hüseyin ALPAY

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Yüksek Seçim Kurulu İstanbul’da seçimleri yenileme kararı aldı. Kararda AK Parti'nin İstanbul seçimlerinin iptalini ve yenilenmesini istediği hatırlatıldı ve “Bir kısım sandık kurullarının, ilçe seçim kurullarınca kanuna aykırı oluşturulması ve bu hususun da seçim sonucuna müessir olması nedeniyle, 31 Mart 2019 tarihinde yapılan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin iptaliyle yenilenmesine, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Mazbatasının iptaline, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yenileme seçiminin 23 Haziran 2019 tarihinde yapılmasına, kanuna aykırı sandık kurulu görevlendirmelerini yapan ilçe seçim kurulu başkan ve üyeleri ile seçim müdürleri ve diğer sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulmasına, oy çokluğuyla karar verilmiştir.” denildi.

 

Öncelikle, YSK’nın bu kararına katılmasam da saygı duyduğumu belirtmek isterim…

 

Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu’nun az bir oy farkla yarışı önde bitirmesinden sonra yapılan itirazlar sonucu seçimin iptal edilmesi, ekonomiyi de olumsuz etkiledi. Seçimi iptal edip yenilemek yerine, ekonomiye odaklansak daha iyi olacaktı. Kaldı ki YSK’nın iptal kararını açıklamasından hemen sonra dövizde yaşanan dalgalanma hepimizin malumu. Zaten kırılgan bir zeminde olan ekonomik değerlerin İstanbul seçimlerinin iptali ile daha da edilgen bir hale gelmesi, kaygı verici gelişmeleri de beraberinde getirdi.

 

Öte yandan YSK’nın kararını ‘kabul edilemez’ bulan Cumhuriyet Halk Partisi’nin yönetim kademeleri, sert mesajları peşi sıra sıraladı. Bunlardan en vurucu olanını, genel başkan Kemal Kılıçdaroğlu dile getirdi. Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, YSK'nın İstanbul'da seçimin yenilenmesine ilişkin kararını ‘kumpas’ olarak niteleyerek, “YSK'nın içindeki çete mensubu hakimler böyle bir karar verdi.” dedi. Kılıçdaroğlu, YSK’da seçimlerin yenilenmesi yönünde oy kullanan üyelerin isimlerini de açıklayarak, ardı ardına yanlış yaptı…

 

Kemal Kılıçdaroğlu’nun kullandığı dil, YSK’nın aldığı kararın gölgesinde kaldı. “O yedi adam YSK içindeki çetenin organlarıdır. Yedi tane çete mensubu, sözde hakim. 7 sözde hakim, çete mensubu, AKP’nin arka kapıdan belli çevreleriyle hareket edip, seçimi iptal ettirdiler” ifadeleri ve çokça hakaret içeren daha başka sözleriyle Kemal Bey, Türk siyasetindeki seviyeyi bir kez daha gözler önüne sermiş oldu. Kılıçdaroğlu bu talihsiz sözleri yüksek tonda dile getirirken, HDP Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü de bir açıklama yaparak, “HDP’nin 31 Mart kararı 16 Nisan ve 24 Haziran’la süreklilik içinde bir tarihsel tutumun eseriydi. HDP tarihsel ve mantıksal olarak YSK kararı sonrasında da aynı çizgidedir. HDP’siz 31 Mart olmazdı, HDP’siz bir gelecek de olmayacak” dedi.

 

Yani bölücü PKK’nın siyasi uzantısı HDP CHP’ye, “31 Mart’ta İstanbul’da aday çıkartmayarak bizim sayemizde kazandığınız seçimi YSK iptal etse de yine birlikteyiz…” mesajını anında göndermiş oldu.

 

23 Haziran 2019 Pazar günü yapılacak olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimine HDP’nin yanı sıra, İyi Parti ve  Saadet Partisi’nin de katılmayarak CHP adayı Ekrem İmamoğlu’nu destekleyecekleri anlaşılıyor. Muhtemeldir ki bu kadroya İstanbul’da Mustafa Sarıgül faktörüyle 30 bin oy alan DSP’de eklenecek. Oy pusulasında AK Parti ve CHP dışında parti olmayabilir; bu da zaten yakın bir gelecekte -tıpkı Amerika’daki gibi- kalacak iki parti ile oluşması beklenen başkanlık sisteminin, İstanbul’daki tezahürü olarak değerlendirilebilir ancak.

 

Özetle, İstanbul seçimlerinin yenilenmesinden ziyade CHP Genel Başkanı’nın hakimlere yönelik suçlamalarının konuşulduğu günlerdeyiz. Ana muhalefet partisinin genel başkanının YSK’da seçimin yenilenmesi yönünde oy kullanan 7 hakimin ismini tek tek sayıp CHP'lilere yuhalatması tarihe kara bir leke  olarak geçti. Hukukun bu kadar sıradanlaştığı, tartışıldığı ve muhalefet eliyle hakarete uğradığı başka dönemler mutlaka olmuştur; lakin CHP Genel Başkanının böylesine ağır ifadeleri kullanarak adeta yargıçları hedef gösterdiği başka bir zaman diliminin yaşandığını düşünmüyorum.

 

Yazının girişinde de belirttiğim gibi YSK’nın bu kararına katılmasam da saygı duyuyorum.

 

CHP Genel Başkanı da bunu yapamaz mıydı?..


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]