06 Mayıs 2019, 08:30 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

BU TUZAK ERDOĞAN’A DEĞİL, TÜRKİYE’YE

BU TUZAK ERDOĞAN’A DEĞİL, TÜRKİYE’YE

Hüseyin ALPAY

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Zor günlerden geçiyoruz, bu bir gerçekİçte ekonomik bir savrulmayı, dışta da bu savrulmanın alt yapısını oluşturacak emperyalist kuşatmayı yaşıyoruz. Türkiye’nin başı dik ve onurlu bir şekilde varlığını sürdürmesinden rahatsız olanların milli iradenin tecellisine karşı yaptıkları kasıtlar bir işe yaramadı bugüne kadar. Ama şimdi de en son 15 Temmuz 2016’da denedikleri darbe girişimi ile boylarının ölçüsünü alanlar, Venezuela benzeri bir senaryonun hayalini kuruyorlar.

 

Günümüzdeki sol jargonun entelektüel yazarlarından Soner Yalçın, bu hayalin peşinde koşanlara “Ne tesadüf: Kimileri, 15 Temmuz 2016 FETÖ darbesi için de ‘kafaları bulandırmak’ istememiş miydi? ‘Bu FETÖ darbesi değil kurgu!’ Ah bu kafalar; Erdoğan nefretinden gözleri kör oldu!” diyor. Yalçın’ın Sözcü gazetesinde yayımlanan yazısı çok ses getirdi, toplumun bütün kesimleri tarafından dikkate alındı ve çokça paylaşıldı. Soner Yalçın yazısının devamında şu görüşlere yer veriyor:

 

“ERDOĞAN’DAN BİZE NE Mİ DİYECEKSİNİZ…”

 

“Tek örnek yeterli olacaktır: ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Venezuela'daki darbe girişimin akşamı şu açıklamayı yaptı: ‘Venezuela Devlet Başkanı Maduro ülkeyi terk etme kararı aldı. Hazırlattığı uçak ile Küba'ya kaçacaktı. Fakat Ruslar tarafından kararından vazgeçirildi.’ Bu sözleri bir yerden anımsıyor musunuz: 15 Temmuz gecesi aynı sözler Erdoğan için sarf edilmedi mi: ‘Uçağıyla Almanya'ya kaçtı.’ Sonra da dediler ki, ‘Kaçmasını Ruslar engelledi!’

 

Yahu… Türkiye ve Venezuela'daki darbe girişimlerinden sonra ABD Dışişleri Bakanlarının yaptıkları açıklamalar bile benzer: ‘Barış olsun…’ ‘İstikrar isteriz…’ Fasa fiso… Hani bunlar ‘askeri vesayete’ karşı idi? Her iki ülkedeki darbeyi de ABD-CIA organize etti. Sadece ‘kuklalar’ farklı… ABD, dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip Venezuela'da darbe girişiminde bulundu. ABD, dünyanın dördüncü büyük petrol rezervine sahip İran'a ambargo uyguluyor. Türkiye dahil sekiz ülkeye yaptığı petrol ithalatı için verdiği altı aylık muafiyetin dün son günüydü!

 

Peki arkadaş! Sadece Venezuela, İran değil; Irak ve Libya'yı da ele geçirip Saddam ve Kaddafi'yi öldüren ABD emperyalizmi karşısında nasıl tavır almalıyız? Dün… ‘Diktatör Saddam ve Kaddafi'den bize ne’ dediniz. Bugün… ‘Dinci İran'dan bize ne’ mi diyeceksiniz? ‘Marksist Venezuela'dan bize ne’ mi diyeceksiniz? Ya da… ‘Diktatör Erdoğan'dan bize ne’ mi diyeceksiniz?

 

Yoksa… Ülkelerin bağımsızlığını mı savunacaksınız? Evet. Dünyadaki bu saflaşmada yerinizi seçmek zorundasınız! Kısır günlük siyasetin peşine takılıp ona buna laf yetiştirmek politika yapmak değildir! Kuşkusuz bu iktidarların her yaptığını onaylamanız anlamına gelmez. Kuşkusuz bu iktidarları eleştirmeyeceğiniz anlamına gelmez. Ama… Söz konusu olan vatansa, emperyalizme karşı ittifak yapmak yurtseverlik görevidir. İttifak, aynı partide olmak demek değildir. İttifak, ortak faydada buluşmaktır. ‘Türkiye İttifakı’ ülkenin menfaatine değil mi?

 

“OYUN BÜYÜK, TARAFINI SEÇ!”

 

Sormayalım mı: Buna kimler, neden karşı çıkıyor? Zor süreçten geçiyoruz. İyi ‘okuma’ yapmalısınız. Mesela… ABD, Suriye haritası için diplomatik girişimlerini yoğunlaştırdığı şu günlerde, IŞİD lideri El Bağdadi ortaya çıkarıldı. Eline de, ‘Türkiye Vilayeti’ yazan dosya verilip, fotoğraf çektirildi. (ABD'nin ‘kiralık ordusu’ Blackwater sahibi -D. Trump'ın büyük destekçisi- Erik Prince de sahneye çıkarıldı: ‘Venezuela'ya biz girelim’ dedi.) Bunlar şaşırtıcı değil…

 

Uluslararası dinci teröristlerin hedefinde sadece Venezuela yok, Türkiye de var. Yeni Zelanda'daki terörist Brenton Tarrant'ın Türkiye mesajlarını bu kapsamda değerlendirin. Aynı amaçlı Suudi medyasında çıkan ‘Terörist Türkiye’ yazılarını bu perspektifle okuyun. Bunların ucu mutlaka Türkiye’ye dokunacaktır, hesapları o. Baksanıza: ABD Uluslararası Dini Özgürlükler Komisyonu 2019 yılı raporunda, ‘FETÖ mensuplarını dini baskıya uğrayan Sünni Müslümanlar’ olarak nitelendirdi!

 

İşte… Türkiye böylesine zor süreçte iken, kimi –‘milli’- politikacıların, ülke gündemini ısrarla salt -İstanbul seçiminden Çubuk lincine - iç politikaya çekmesini nasıl değerlendirmek gerekiyor? Kimi politikacılar ‘Matruşka’ oyuncuğa benzer; içinden neler çıkar neler! Oyun büyük... Uyanık olmak zorundasınız. Yani... Venezuela hiç uzakta değil...” (Soner Yalçın, Sözcü, 3 Mayıs 2019)

 

ZOR DÖNEME IŞIK TUTAN SÖZLER…

 

Erdoğan ve AK Parti muhalifliğinin kalpleri taş, gözleri kör ettiği bir dönemde Soner Yalçın’ın “Kuşkusuz bu iktidarların her yaptığını onaylamanız anlamına gelmez. Kuşkusuz bu iktidarları eleştirmeyeceğiniz anlamına gelmez. Ama… Söz konusu olan vatansa, emperyalizme karşı ittifak yapmak yurtseverlik görevidir. İttifak, aynı partide olmak demek değildir. İttifak, ortak faydada buluşmaktır” ifadeleri, o kadar önemli ki… Bugün yapılması gereken işin, takınılması gereken tavrın parolasıdır bu sözler. Geçtiğimiz zor döneme ışık tutan bu sağduyulu tavrın başta CHP’yi yönetenler olmak üzere, bütün partilere ve siyasetçilere örnek olması gerekiyor.

 

Tıpkı Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek’in, “Tayyip Erdoğansız bir hükümet kurmaya kalktığınızda o hükümet Türkiye'yi yangın yerine çevirir, 3 ay yönetemez” öngörüsündeki gibi, etrafımızdaki bu emperyalist kuşatmayı sona erdirmek için sorumlu davranmak, hemen herkesin görevi…


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]