03 Mayıs 2019, 08:50 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

İSTİKLAL MARŞI YOK, ELLİK VAR!..

İSTİKLAL MARŞI YOK, ELLİK VAR!..

Hüseyin ALPAY

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Bir tane Türk Bayrağı yok…

Türkiye’ye dair tek bir emare, belirti, iz hiç yok…

 

Hepi-topu üçyüz kişilik bir topluluk var alanda. Niksar Yolu Kavşağı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na kadar olan mesafede yürürken attıkları sloganlarda sadece ideoloji var. 70’li yıllardan kalma modası geçmiş, bayatlamış sloganlar ve çokça içi geçmiş söylemlerle girdiler alana.

 

Ve İstiklal Marşı’nı okumadılar…

 

1 Mayıs 2019 Salı günü Tokat’ta bayram kutlayan 300 kişilik grupta İstiklal Marşı’nın okunmamasına başta CHP İl Başkanı olmak üzere, Yönetim Kurulu Üyeleri, eski ve yeni yöneticilerden kim varsa seslerini çıkaramadılar. Ama “ellik” oynadılar!

 

“İstiklal Marşı okunsun” diye sesini yülselten gencin üzerine anadilde eğitimi, Kürtçenin seçme dil olarak okutulmasını savunan sendikacı yürürken, CHP’yi Tokat’ta yönetenler elleri böğürlerinde uzaktan izlediler o tartışmayı. İçlerinde milletvekili olmak için seçimden seçime sahneye çıkanlar, eski ve yeni yöneticiler vardı. Çıtları çıkmadı.

 

CHP Tokat Gençlik Kolları Başkanı olan Kubilay Tahsin Alpay’ın bu duruma tepki göstermesi sonucu delikanlının üzerine yürüyen sendikacı bilmeli ki o çocuğun adını boşuna “Kubilay” olarak koymadılar. Yanındaki Tahsin de cabası… Azcık tarih bilgisi varsa belleğini yoklasın o sendikacı.

 

Üstelik orası Tokat Cumhuriyet Meydanı. Bu memleket TokatHangi partide siyaset yaparsa yapsın, herkesin bu toprakların değerlerine saygı gösterdiği bir şehir burası. Ahlak, edep ve adabı bilmeyen sendikacının milli değerlerden uzak olması sadece kendisini bağlar; ama üzerine yürüdüğü delikanlının taşıdığı misyona saygı göstermek zorundadır. Bu zorunluluğu bilmiyorsa dün Kubilay’ın yaptığını, yarın bir başkası öğretir kendisine.

 

Burada mesele o sendikacının taşıdığı zihniyet değil. Onları zaten tanıyoruz ciğerlerine varana kadar.

 

Yerli ve milli ne kadar değer varsa hepsinin karşısında olan o marjinal grup ile orada buluşan CHP’dir esas mevzu. Mustafa Kemal’in kurduğu CHP ile “Ana dilde eğitimi, yani Kürtçe eğitimi” savunan Eğitim-Sen’i ortak paydada ne buluşturabilir? Bu soruyu CHP’yi Tokat’ta yönetenler kendilerine sorsunlar bir bakalım.

 

İstiklal Marşı’nı okumayanların, miting alanında bir tane Türk Bayrağı açamayıp taşıyamayanların ne Mustafa Kemal’i ne de O’na ait değerleri savunma hakkı kalmamıştır. Daha önceki gün yayımlanan yazımda, “Öncelikle HDP’den elini eteğini çekmesi gerekiyor CHP’nin” diye yazmıştım. Türkiye’de iktidar olmanın yolu HDP ve onun uzantısı STK örgütleriyle hemhal olmaktan değil, Türk halkıyla birleşmekten geçiyor. Ama  CHP, bu gerçeği anlamamakta ısrar ediyor.

 

İstiklal Marşı okumak yerine ellik havası çalıp oynayanlara Mustafa Kemal Paşa’nın Dersim’i nasıl Tunceli yaptığını, Kürt isyanlarını hangi yöntemlerle bastırdığını ve koşullar ne olursa olsun Türkiye’yi bölmek isteyenlere karşı takındığı tavrı hatırlatmakta bir kez daha fayda var…


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]