30 Nisan 2019, 08:45 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

3 YIL ÖNCE ‘MAHZUN TOKAT'IN MAHZUN KULÜBÜ TOKATSPOR’ DEMİŞTİK…

3 YIL ÖNCE ‘MAHZUN TOKAT'IN MAHZUN KULÜBÜ TOKATSPOR’ DEMİŞTİK…

Hüseyin ALPAY

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

8 Şubat 2016 tarihindeki “Mahzun Tokat’ın Mahzun Kulübü: Tokatspor” başlıklı yazımda, Tokatspor Kulübü'nün kuruluşunda kaptan futbolcu olarak görev yapan, değişik dönemlerde de kulüpte idarecilik görevlerinde bulunan Halis Sağlam’ın söylediklerini köşeme taşımıştım.

 

Dün, Tokatspor’un kendi evinde Konya Anadolu Selçukspor’a 2-0 yenilerek küme düşmesi üzerine o yazı geldi aklıma. 26 Haziran 1969 tarihinde kurulan ve yarım asırdır bu şehre spor dalında katkı sunan futbol klubümüzün TFF 2. Lig Kırmızı Gruptan alt kümeye düşmesi hepimizi ziyadesiyle üzdü. Tokatspor’un çok uzun yıllara dayanan kötü yönetiminin taraftara ve tüm Tokat’a çıkardığı fatura, ne yazık ki küme düşmek oldu…

 

İşte, 8 Şubat 2016 tarihindeki o yazıda Halis Sağlam’ın anlattığı gibi, Tokatspor'un bütün sorunlarının temelinde, “kurumsallaşmayı başaramamış olması” yatıyor. Tokatspor’un dışardan gelen bir takım kişilere satılarak onların kurduğu “Anonim Şirket” ile yoluna devam etmesi de “kurumsallaşmayı” sağlayamadı. Kulübün A.Ş. olarak yoluna devam ederken küme düşmesi, bu iddiamızın ıspatıdır.

 

Öylesine ironik bir durumla karşı karşıyayız ki, 24 Haziran 2018’deki Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği seçimi öncesinde miting için Tokat’a gelen Başkan Recep Tayyip Erdoğan’dan “yeni satadyum” istemişti Tokatlılar. Şimdi, küme düşen bir takımın şehrine yeni stadyum yapılmasının bir anlamı olabilir mi? Böylesine bir çelişkiyi yaşamak da maalesef bize düştü.

 

Tokatspor’un küme düştüğü günün akşamında Tokatspor A.Ş. Başkanı Ufuk Akçekaya’nın yaptığı açıklamaları ise nereye koyacağımızı bilemedik. Akçekaya gazeteci arkadaşımız Fatih Kılıç’a gönderdiği ve “Gerçekler bilinsin, yeterli” diye not düştüğü açıklamasında, Vali’den tutun da, eski yöneticileri ve başkanları, protokolü, teknik adamları kısaca, hemen herkesi suçluyor. Bu açıklamayı okuyunca insanın aklına hemen Nasrettin Hoca fıkrasındaki “Hırsızın hiç mi suçu yok” sözü geliyor!

 

Yarım asırdır bu şehrin bir marka değeri olan Tokatspor’un küme düşmesi bir devrin sonu, yeni bir devrin de başlangıcıdır. Bütün borçlarına, imkansızlıklarına ve çaresizliğine rağmen, ayağa kalkabilecek bir kulüptür Tokatspor. 50 yılın muhasebesini yaparak başaracağız bunu. Ehil, sorumluluk alabilecek ve güvenilir isimlerle, bir Anka Kuşu gibi küllerinden dirilmek zorundadır bu kulüp.

 

Mustafa Kemal Paşa’nın 26 Haziran 1919’daki Tokat ziyaretini kendisine referans alarak, 26 Haziran 1969 tarihinde kurulan ve ilk başkanı dönemin Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Zeki Akengin yönetimiyle sahalarda varlığını ıspat etmeye başlayan Tokatspor, tarihi sorumluluk ve ortak akılla kurtarılmalıdır.

 

Kurumsallaşmayı başarmamış, tescil ve kuruluş tarihi dahi unutulmuş, kaderi şehrinin kaderi gibi şanssız olmuş, şimdi de küme düşmüş Tokatspor için ateşten gömleği giymeye ve elimizi taşın altına koymaya hazırız.

 

Yazımı Halis Sağlam’ın 3 yıl önce söylediği şu ifadelerle bitiriyorum:

 

“Kalpleri ve gönülleri spor aşkı ile dolu olup, bizim çocuklarımızın ‘zeki, çevik ve ahlaklı’ yetişmeleri uğrunda ‘Tokatspor’ armadası altında yaptıkları çalışmaları, her türlü takdirin üstünde olan ve ‘Tokatspor Kulübü efsane başkanlar düsturunun’ en baş sahifelerine altın harflerle adları yazılan, birçoğu hakkın rahmetine kavuşan (…) Tokatspor Kulübü Başkanlığı yapan, Tokat ve Tokatspor sevdalısı değerli başkanlarımızı saygıyla anıyor, yad ediyoruz. Unutulmayacaklardır…”


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]