29 Nisan 2019, 09:38 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

SEÇİMLER BİTTİ, ŞİMDİ NE YAPIYORUZ?..

SEÇİMLER BİTTİ, ŞİMDİ NE YAPIYORUZ?..

Cemal İNCESOYLUER

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Partiler peş peşe “durum değerlendirmesi” yapmak üzere orada-burada toplanıyor. Kızılcahamam, Afyonkarahisar muteber yerler.

 

İYİ Parti durum değerlendirmesi ya yaptı da haberimiz yok, ya da önümüzdeki yıllar içerisinde yapacak. MHP Kızılcahamam da, AK Parti Afyonkarahisar’da seçim değerlendirme toplantılarını tamamladı. CHP’de Parti Meclisini genel merkezde toplayarak, durumunu görüştü.

 

Seçimin genel anlamdaki muzafferi CHP, bunu daha öncede yazdım. Her ne kadar AK Parti ortaya koyduğu matematiksel orana göre yine birinci partiyim diyorsa da, her ne kadar MHP bu seçimi 1881 rakamına bağladıysa da; İstanbul, Ankara ve İzmir CHP’ye geçti. Başkan Erdoğan zaman zaman yaptığı açıklamada, “İstanbul'u kazanan Türkiye’yi kazanır” diyordu. İstanbul CHP’de….

 

Cumhur İttifakında kazançlı çıkan parti MHP, Millet İttifakında başarı CHP’ye yazıldı. Mesela, İYİ Parti’nin nazarlık olacak kazandığı tek bir il dahi yok. Yani bütün skorlar CHP hanesine yazıldı. İYİ Parti, köy, kasaba ve ilçelerde de yok. Bu bir sorun, aslında. Halk, İYİ Parti’nin nerede olduğunu, hangi siyasal çizgi içerisinde durduğunu bilmiyor. Merkez sağ mı, merkez mi, merkez sol mu, liberal mi?

 

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na şehit cenaze evinde yapılan saldırı, bu saldırı konusunda özellikle AK Parti cenahında ikircilikli ifadeler, siyasal faydayı getirdi. Artık, isteseler de istemeseler de Kılıçdaroğlu “mağdur” pozisyonundadır. İstanbul ve Ankara belediye başkan adaylarındaki tercihleri de, ortada ki bu sonuca göre doğrudur, Kılıçdaroğlu iyi bir siyasal öngörüde bulunmuştur.

 

Kılıçdaroğlu’na parti içi muhalefette yenik düşmüştür. Seçimleri skorsuz bitiren İYİ Parti ise, bir dönemecin ucundadır. Karar vermesi gereken bir dolu siyasal karar vardır. Eğer bu seçimleri iyi okuyup, kendisine yeterli dersler çıkarırsa, varlığını sürdürecek, aksi takdirde parti çöplüğüne atılmış partilerden bir parti olacak. Yani, katırın kuyruğu gibi ne uzayacak nede kısalacak.

 

Tokat ölçeğinde bu seçimlerle ilgili henüz ciddi bir analiz yapılmadı. Yerel siyasetçiler, ne yazık ki merkezlerinden gelen retorik ve tamimlere hareket ediyor. Kendilerinin yerelde bir siyaset ürettikleri, manifesto belirledikleri yok. Tokat milletvekilleri, partilerine ilişkin ileriye dönük ve “bir daha” seçilmenin hesapları dışında bir hesapları da yok. Bu uğurda, ne yol arkadaşlığı, ne dostluk, ne de ahlaka uygun bir siyasi duruşu öncelemiyorlar.

 

Partinin il başkanından habersiz ve il başkanı adına basın açıklaması yapan bir milletvekili, kendi ikbal ve istikbali uğruna her şeyi tarumar edecek kadar gözünü karartabiliyor.

 

Tokat siyasetinde herkes sütre gerisine çekilmiş ama, önce ateş edip sonra nişan alarak kimi kasaba politikacılarının düştüğü yanlışa düşebiliyor. Siyasal gücü “intikam alma makamı” olarak görenler, gün geliyor aynı muamele ile karşılaşınca şaşırıyor. Oysa, en geçerli tecrübe şudur ki: Rüzgar eken, fırtına biçer… Bunun tersi hiçbir zaman olmamıştır.

 

Genelde de, yerelde de partiler bir iç hesaplaşma içerisine girmiştir. 31 Mart yerel seçimlerindeki sonuçlar, kiminin umudunu depreştirdi, kiminin çıkış yolunu kolaylaştırdı. “Trenden inenler, trene binmek istemiyor” gerçeğiyle bugün AK Parti karşı karşıyadır. Ahmet Davutoğlu’nun 15 sayfalık açıklaması, yeni lokomotif ve katarlarında habercisidir…

 

Yerelde bütün partiler bir rasyonel analiz yapmak yerine, bir hesaplaşmanın kapısını aralıyor. O gitsin ben geleyim mücadelesi, şimdilik merdiven altı dedikodu sistemiyle yürütülüyor.


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]