15 Nisan 2019, 08:25 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

O FOTOĞRAFIN HİKÂYESİ…

O FOTOĞRAFIN HİKÂYESİ…

Hüseyin ALPAY

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Ankara merkezli 7 ilde yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında Bursa Kestel'de Organize Sanayi Bölgesi'ndeki bir tekstil firmasında yakalanan, eski ÖSYM Başkanı Ali Demir’in Ankara'ya getirilme görüntüleri çok konuşuldu.

 

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan, “Kul hakkı yiyenler için ibretlik bir fotoğraf” başlıklı yazısının adı altında, geçtiğimiz günlerde FETÖ operasyonunda gözaltına alınan eski ÖSYM başkanı Ali Demir'i köşesine taşıdı. Ahmet Hakan şunları yazdı:

 

“Ey kul hakkı yiyenler! Bu fotoğrafa iyi bakın! Bir zamanlar üniversite sınav sorularının kendisine emanet edilen kişiyi görüyorsunuz bu fotoğrafta... Gözaltına alınmış, polislerin arasında polis merkezine götürülüyor. Kudretli günlerinden epey uzakta, bitap ve perişan! Bu fotoğraf, kul hakkı yemenin sadece öteki dünyada değil, bu dünyada da önünde sonunda bir karşılığı olacağının çarpıcı fotoğrafıdır. Ey kul hakkı yiyenler! Benim davam nasıl olsa öteki dünyaya kalır falan demeyin. Öteki dünyada sizi yargılayacak olan yüce iradenin, aynı iradeyi bu dünyaya da yansıtmayı tercih edebileceğinin farkına varın. Ve kul hakkı yemekten vazgeçin.”

 

2016 yılında “KPSS'de usulsüzlük” davasında şüpheli olarak sorgulanan eski ÖSYM Başkanı Ali Demir “Cemaat'ten şikâyetçiyim” demişti. Demir hakkında FETÖ/PDY suçlamasıyla dava açıldı. Eski ÖSYM Başkanı Ali Demir ilk olarak Kayseri'de, Cumhuriyet Başsavcılığı'nın hazırladığı FETÖ/PDY iddianamesinde “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini düşürmeye teşebbüs, silahlı terör örgütüne üye olmak, yardım, yataklık, resmi belgede sahtecilik, güveni kötüye kullanmak, ÖSYM Kanunu'na muhalefet, terörizmin finansını sağlamakla” suçlandı.

 

2010 yılındaki KPSS sınavı, 10-11 Temmuz 2010 tarihlerinde gerçekleşmişti. Yaklaşık bir ay sonra açıklanan sonuçlar, büyük şüphe doğurmuş, KPSS'nin eğitim bilimleri bölümündeki tüm soruları 350 aday doğru yanıtlamıştı. ÖSYM ilk anda kopya savlarını yalanladı. Ancak, sınava birlikte giren bazı evli çiftlerin de tam puan aldığının ortaya çıkması kuşkuları artırmıştı. Bunun üzerine Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmıştı.

 

23 Ağustos 2016 tarihinde Sabah Gazetesi’nde yayımlanan haberde, “Isparta'nın Yalvaç ilçesinde çobanlık yapan öğretmen Baki Saçı sınav öncesinde arkadaşı Berat Koşucu tarafından kendisine ‘Sana bir hediyem var’ diye mail atıldığını söyleyerek, soruların çalınması ile cemaatin ilişkisi olabileceğini açıkladı. ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan istifa etmek zorunda kaldı. Yerine ise Ali Demir getirildi. Yeniden yapılan sınavda ise 350 tam puancıdan 80'i sınava girmedi. Sınava giren diğer birinciler ise yeni sınavda adeta döküldü.” bilgisi yer aldı.

 

2010 yılındaki KPSS'deki usulsüzlük iddialarına ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturmanın şüphelilerinden biri de eski ÖSYM Başkanı Ali Demir'di. Gözaltına alınan Demir'in yurtdışına çıkışı yasaklandı, haftada 2 gün karakola imza vermesi kararlaştırıldı. Demir, 2010 KPSS soru kitapçıkları dahil, diğer sınavlarla ilgili evrakları imha etmekle suçlanıyordu. Ali Demir “Soruşturmayı sürdüren savcının bu kitapçıları adli emanete alması gerekirdi” savunmasını yaparak, ifadesinde “Bu soruları sınavdan önce çalıp haksız menfaat elde eden, örgütüyle paylaşan kim ise onlardan bende şikâyetçiyim. Eğer bunu yapan Cemaat ise yine şikâyetçiyim.” demişti.

 

Ali Demir döneminde yaşanan diğer skandallar ise şöyleydi:

 

“Şifre skandalı”: Ali Demir göreve geldikten birkaç ay sonra, 27 Mart 2011'de 1 milyon 700 bin adayın girdiği 2011-YGS'de şifre skandalı patlak verdi. Demir önce reddetti sonra "Şifre var, kopya yok" dedi. Savcılık takipsizlik kararı verdi.

“Hatalı test”: Yine 27 Mart 2011'de YGS'ye katılan 150 mahkûm adayın kitapçığında test hatalı basıldı.

 

Cevap anahtarı kayboldu: Diyarbakır'da YGS'ye giren 4 öğrencinin cevap anahtarı kayboldu. Bu 4 öğrenci için 7 Haziran 2011'de 'özel YGS' yapıldı.

 

Eksik kitapçık: 24 Nisan 2011'de ALES'e giren 500 adaya eksik kitapçık verildi.

 

Aynı sorular soruldu: 29 Mayıs 2011'de yurtdışı yükseköğretim diplomaları denkliği için seviye tespit sınavında tıp doktorluğu ikinci aşama kitapçığındaki 100 sorudan 75'i önceki yılın sorularıyla aynı çıktı. Sınav iptal oldu.

 

Dönemin kudretli ÖSYM Başkanı Ali Demir, şimdi bağımsız Türk yargısına hesap veriyor. Ahmet Hakan’ın yazdığı gibi, “Bu fotoğraf, kul hakkı yemenin sadece öteki dünyada değil, bu dünyada da önünde sonunda bir karşılığı olacağının çarpıcı fotoğrafıdır.”

 

Dilerim herkese, hepimize ibret olur…Kul hakkı yiyenler için ibretlik bir fotoğraf


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]