09 Nisan 2019, 15:45 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

DÖKME SUYLA DEĞİRMEN DÖNDÜRMEK...

DÖKME SUYLA DEĞİRMEN DÖNDÜRMEK...

Cemal İNCESOYLUER

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Hiç kimse dizlerini döğmesin. Gerçek şu ki, azdan az çoktan çok gitti. İstanbul’da iptal oylar sayıldı, olmadı. Kimi ilçelerinde sil baştan sayıldı, olmadı.


Daha önceki bir yazımda, 1950 yılından bu yana katılım oranı bakımından Türkiye’nin ABD ve AB Ülkelerindeki seçim katılımları bakımından temiz seçimler yaptığını ifade etmiştim. Fakat, bu coğrafyanın bir alışkanlığını söylemeyi unutmuştum. O da, “Taşıma suyla değirmen döndürmek” darbı meselenin de olduğu gibi, “Taşıma seçmen ve oy” alışkanlığı vardır.


Özellikle Anadolu’nun belde belediye başkanlarıklarında gayri ahlaki bir sistem olarak işletilen nüfus taşıma, aynı zamanda seçmen taşıma anlamına geliyor. Türkiye’nin her tarafında yapılan bu şark kurnazlığı, en başta İstanbul olmak üzere birde Ankara’yı da vuruyor. Bu seçime yönelik; Tokat, Çorum, Ordu, Amasya, Yozgat, Sivas, Erzincan, Erzurum, Niğde ve Nevşehir gibi illerde ki seçim ve seçmen rakamlarına bir göz atın.


Sadece Ordu’ya bu seçimde İstanbul’dan taşınan seçmen sayısı 60 bin dolayında. Başka bir mikro misal daha verecek olursam, sadece Almus’un 2-3 beldesine İstanbul’dan taşınan seçmen sayısı 4 bin dolayındadır. Belde isimleri de vereyim isterseniz: Gölgeli, Görümlü ve Kınık… İstanbul ve Ankara’dan seçmen taşıma tezgahı, salt bu seçime özgüde değil. Hemen her seçimde bu teatral sahtekarlık sahneye konulur.


Hemşericilik adına yapılan bu oyun, yaşadığı ve hizmet aldığı şehirde oy kullanmak yerine, beldesine, ilçesine ve il’ine gelerek, sözüm ona lojistik destek vermiş olur.


AK Parti, bunlara göz yumarak, en başta kendi ayağına sıkmıştır. Çünkü, burada taşınan seçmenlerin ekseriyeti AK Partilidir. Nitekim, aynı mevzu Tokat’ta yaşanmadı mı? Bırakın beldeyi/kasabayı, köy muhtarlığı seçimi için; Tokat’ta yaşadığı ve bütün belediye hizmetlerini bu şehirde eksiksiz olarak aldığı halde, ne yazık ki bu seçimde de bölük bölük köy ve kasabalarına gidip oy kullandılar. Nüfus taşıma işi, o kadar ahlaksız bir noktaya geldi ki, ortaya adam başı tabiriyle 50 lira gibi bir rakamla rayiç belirlendi ve bunun da simsarları ortaya çıktı.


İstanbul’da Ekrem İmamoğlu’nun Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmesine hiçbir itirazım yok. Hatta, joker gibi bir başarılı siyasetçi olan Binali Yıldırım’ın AK Parti tarafından her yere aday gösterilmesinden dolayı da ciddi olarak rahatsız olmuştum. Lakin, mesele bu değil. Mesele şu ki, insanlar yaşadığı şehirlerde ve belediye hizmeti aldığı yerlerden her seçim kendi köylerine gelip oy kullanmasını da ahlaki bulmuyorum. Bu bir Milli İrade’nin tecellisi de olamaz.


Cumhurbaşkanı Erdoğan ve bütün partilerin yönetim kademesi, şapkalarını çıkarıp önlerine koymalıdır. Bu devran böyle gitmez. Seçimde hile ve şaibe aranıyorsa, en başta nüfus taşıma ve seçimlerde seçmenlerin yaşadığı şehirleri bırakıp, kendi topraklarında köy ve şehirlerde oy kullanmasına mani olmalıdır.


Aksi takdirde, seçimlerin en temel niteliği olan demokratik tercihler, sandıkta tam olarak yansımış olmayacaktır.


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]