04 Nisan 2019, 09:09 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

ENGELLERİ AŞ DA GEL

ENGELLERİ AŞ DA GEL

Cemal İNCESOYLUER

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Toplumsal duyarlılık ve farkındalık programlarına rağmen, “Engelliler” ne yazık ki hayata başladıkları eksi noktasında yenilgiye uğratılıyor.


Kurumlarda ve toplumun bütün katmanlarında “pozitif ayrımcılık” ile bir devlet politikası getirilirken, bir yandan da engellilerimiz için hayatı zorlaştırıcı uygulamalara şahit olmamız içimizi acıtıyor. Özellikle hastane kapılarında uğradıkları haksızlıklar, bu tür uygulama ve projelerin askıda kalmasını sağlıyor.


Tokat’ta 20 Şubat 2019 tarihinden itibaren 18 yaş altı engelliler için uygulanan sağlık kurullarındaki rapor çilesi, otizm ve dow sendromu gibi zihinsel engelli çocuklarımız ve aileleri için tam anlamıyla bir zulme dönüştü. Sağlık Bakanlığı “Çözger” adıyla bir sisteme geçti, sonra sistemi hayata geçiremeyince tekrar mevcut sisteme geri dönüş yaptı. Engellilerin çeşitli özel ve resmi kurumlarındaki eğitim alması için devletin bir çabası, diğer bir engelleme çabasıyla dumura uğradı.


Rehabilitasyon eğitimin önemi ortadayken, bunun için gerekli olan sağlık kurulu raporu alınması, haftada 1 güne (sadece Çarşamba günü) indirildi. Buda yetmiyormuş gibi, birde 25 engelli çocuğun poliklinik ve sağlık kurulu raporu için kontrolü için, il, ilçe, belde ve köylerimizden gelen çocuklara tek bir merkezden rapor verilmesi uygulamasına geçildi. Her hafta Çarşamba günü yüzlerce engelli çocuklarımız ve aileleri Tokat’ta ki devlet hastanesine gelerek, ilk 25 kişi arasında olma yarışı içerisine giriyor.


0-10 yaş arası engelli çocuklarımız ve kendilerine refakat eden aileleri, çaresizlik içerisinde her hafta kuyruk sırasında bekleyerek, sağlık raporlarını alıp tedavi ve eğitimine hak kazanmaya uğraşıyor.


Tokat İl Sağlık Müdürlüğünün pratikte rahatça çözebileceği bu sorun, katı bürokratik engeller çıkarılarak, engelli çocuklarımıza ikinci bir çile çektiriliyor.


Meseleye kim sahip çıkacak? Siyasiler mi, bürokratlar mı, STK’lar mı, sayın Valimiz mi? Ortadaki bu sorunun ivedilikle çözülmesi, engellilerimiz için pozitif ayrımcılık, farkındalık programları ve engelliler için üretilen o güzel projelerinde sürdürülebilirliğini gösterir.


Hayata eksilerde başlayan engelli kardeşlerimiz, engelleri aşıp gelmek ve hayata tutunmak için sadece kolaylaştırıcı ve çözüm odaklı kısa adımlar bekliyor. Hepsi bu…


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]