03 Nisan 2019, 09:26 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

SEÇİMLER BİTTİ, KAZANAN/KAYBEDEN DEĞERLENDİRMESİ...

SEÇİMLER BİTTİ, KAZANAN/KAYBEDEN DEĞERLENDİRMESİ...

Cemal İNCESOYLUER

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Zorlu ve yoğun bir seçim süreci yaşadık. Bu seçimde her türlü araçlar kullanıldı. Nihayetinde, ülke genelinde ilginç bir tablo ortaya çıktı.


Üç büyükşehir (İstanbul, Ankara ve İzmir) muhalif ittifakının CHP’li adayı kazandı. Bir başarı var mı? Evet var. Özellikle “Cumhur İttifakının” AK Parti kanadı bu konuyu iyi değerlendirmeli, sağlıklı ve objektif bir analizden sonra yol haritasını belirlemelidir.


31 Mart 2019 yerel yönetimler seçimi, hiçbir parti için ne zafer, nede hezimettir. Belki, Türkiye genelinde hiçbir il belediye başkanlığını alamayan İYİ Parti’nin bir başarısızlık durumu vardır ama, aldığı oylar itibarıyla, küçümsenecek bir sonuç elde etmemiştir. Üç büyükşehirler de kazanan CHP olmasına rağmen, bu seçimde de AK Parti birinci parti olarak tarihe kayıt düşmüştür. Bu 15’inci seçimi ve 17 yıldır iktidarda olan bir partinin yan etkenleri düşünüldüğünde, aslında sosyolojik bir vakadır ve dünya başka bir örneği de yoktur.


Son 6 aydır ülkede yaşanan ekonomik kaos, mutfaklara giren yangın, Türkiye’nin dünya siyasetinde oynadığı rol ve bölgemizdeki oyun kuruculuğu nedenleriyle emperyal güçlerin farklı yöntemler deneyerek Türkiye’deki iktidara yönelik defansları, doğal olarak yerel seçime de doğrudan etki etmiş, müdahaleye açık ortam ve zemini bulmuştur.


Bütün bunların getirdiği sonuçlar, yerel seçimlerde açıkça kendini göstermiştir. Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgemizde ki “Kayyum Başkanlar”, hizmetler ve gönüllere girmesiyle, bölge halkının teveccühünü kazanmıştır. Nitekim, PKK’nin siyasal uzantısı HDP’nin oy deposu olarak bilinen Şırnak, Ağrı, Muş, Bitlis, Adıyaman gibi illerde AK Partili Belediye Başkanlarına destek ve onay verilmiştir.


Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu seçimin kaybedeni yok, halk kazanmıştır” diyor. Olaya, mikro ölçekten baktığımızda, bu tespitin doğru olduğunu görüyoruz. Ancak, yine Reis’in kurduğu cümlelere bakınca, ilk özeleştiri olarak, “Demek ki,. yeterince milletimizin gönüllerine girememiş ve kendimizi anlatamamışız” diyerek, başka bir tespiti de hemen ekliyor.


Ülke genelinde durum böyleyken, Tokat, ilçe ve beldelerinde bu seçimi nasıl okumalıyız? 2014’te 12’de 12’lik bir skorla 31 Mart 2019 seçimlerine girildi. Erbaa, Almus ve Yeşilyurt ilçelerini MHP alırken, Zile’yi de CHP kendi hanesine yazdı. Tokat merkezde ise, değişen bir şey olmadı. Daha doğrusu, onca algı operasyonlarına rağmen Tokatlılar hizmet, gönül ve vefayı tercih etti. AK Parti Adayı Av. Eyüp Eroğlu, ikinci dönemi için seçildi. Oransal olarak, MHP ve Millet İttifakı Adayı İYİ Partinin ikisinin toplamından bir fazla oy alarak, başarıyı taçlandırdı. Belediye Meclis Üyesi dağılımı da AK Parti 18, MHP 8 ve İYİ Parti 5 şeklinde gerçekleşti. Bir önceki döneme göre, AK Parti’nin 3,MHP’nin de 2 meclis üyesi kaybı var. Bu 5 meclis üyesi İYİ Parti’nin oldu.


Pazar’da güzel hizmetler yapan Şerafettin Pervanlar, AK Parti’den tekrar aday gösterilmedi. Pervanlar’ın BBP’den aday olarak seçime girip kaybetmesini ise, hiçte makul ve adil bulmuyorum. Niksar’da yeniden Özdilek Özcan’ın seçilmesi, tam anlamıyla bir hakkı teslimin tezahürüdür. Özdilek Başkan, Niksar’a çok güzel hizmetler yaptı. Bundan daha önemlisi ise, Ayvaz Su gibi bölgemizin bir markasını yeniden ayağa kaldırdı. İkinci döneminde, Niksar’a çok daha güzel hizmetler yapacağına inanıyorum.


Zile’de durum biraz karışık. Aslında, AK Parti bile bile lades dedi. AK Parti Zile İlçe Başkanı Yusuf Güzel ile ilgili iddialar varken, bu isimle seçime girmek açık bir riskti. Zile ile ilgili diğer bir konusu ise. İstanbul’da yaşayan birisini Zile’den aday yaptılar. Oysa, Reis seçim sürecinin arifesinde ve henüz aday belirleme sırasında bir kriter açıklamıştı. Demişti ki, sadece partinin ve liderin özgül ağırlığı yetmez, aday yapacağımız insanlar bulunduğu şehirlerde de bir karşılığı olmalıdır. Zile’de bu konuda ciddi sorunların olduğu biliniyordu.


Öte yandan, bu seçim sürecinde 6 basın meslek kuruluşu başkanları olarak bir deklarasyon yayınladık. Bu bildiride, Tokat’ın geldiği durum, yapılması gereken ve kanaatimizi açıkladık. Bu açıklamanın sonunda da, ortaya koyduğumuz gerekçeler ışığında, Başkan Eyüp Eroğlu’nun ikinci dönem belediye başkanlığının Tokat için gerekli olduğunu söyledik. Bu açıklamamız üzerine, elbette meslek kuruluşları hesabını da, izahını da kendi kurullarına verdi/verecektir. CHP, MHP ve İYİ Parti, kurumsal yapılarının altında bu açıklamamıza cevap verdiler.


Bu cevaplardan yüksünmüyorum. Bana ilginç gelen, bizim açıklamamızdan sonra 58 STK’da yerel gazetelerde tam sayfa destek ilanı verdiler. Bu konuda söz konusu bu üç partimiz ve bir bardak suda fırtına koparanlardan tek ses çıkmadı. AK Parti dışında yerel medyayı yok sayan partiler, hangi salikle böyle bir açıklamada bulundu, hala anlamış değilim.


Özetle, özellikle Tokat’ta yaşadığımız bu seçimlerde bir çok ilk yaşandı. AK Parti’nin dört ilçeyi kaybetmesini, halkın uyarısı olarak kabul ediyorum. Tokat merkezdeki sonucun ise, tek kelimeyle gönüllere giren, Tokat diye bir derdi olan Başkan Eyüp Eroğlu ve ekibinin başarısı olarak görüyorum.


Ve artık seçim bitmiştir. Halk, son sözünü söylemiştir. Şimdi, çalışmak ve barışmak zamanıdır…


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.093 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]