03 Nisan 2019, 08:38 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

31 MART 2019’U DOĞRU OKUMAK

31 MART 2019’U DOĞRU OKUMAK

Hüseyin ALPAY

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

“Seçimdir, gelir ve geçer” demiştik. (7 Ocak 2019, Tokat Haber Gazetesi) Dediğimiz gibi geldi ve geçti. Düş kırıklıkları, sevinçler ve kurulan hayaller sarmalında yeni bir döneme merhaba dedi Türkiye.

 

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin Cumhur İttifakı’ndaki ortağı Milliyetçi Hareket Partisi ile birlikte 24 Haziran 2018 Genel Seçimlerindeki oyunu koruması, 17 yıllık iktidarının yeni bir zaferi. 24 Haziran’daki yüzde 52’lik oyunu koruyan Cumhur İttifakı, 2023’e kadar olan siyasi yolculuğunun onayını da 31 Mart 2019 yerel seçimleriyle halktan almış oldu.

 

17 yıl iktidarda kalıp da hâlâ oyu yüzde 45’lerde olan bir parti yeryüzünde belki de yoktur. Demokratik parlamenter sistemlerde eşine az rastlanır bir durumdur bu. Dolayısıyla iktidar yorgunluğu ya da yıpranmışlık olarak adlandırılan olumsuzlukları az hasarla atlattı AK Parti. Kitleler üzerindeki etkisini her koşulda sürdüren ve Erdoğan gibi karizmatik bir liderlik örneğiyle girdiği her seçimde başarıyla çıkan iktidar partisi, bu seçimi de yüzde 45’lik oy oranıyla kapattı.

 

Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlıklarını kıl payı kaybeden AK Parti, yine en fazla belediye başkanlığını kazanan parti olarak adını yazdırdı. AK Parti 39 ilde belediye başkanlığını kazanırken, MHP 11, CHP 21, HDP 8, TKP 1 ve Bağımsız aday da 1 belediye başkanlığı elde etti. Hiçbir ilde belediye başkanı kazanamayan Akşener’in partisi ise bu seçimin en büyük kaybedeni olarak tarihe geçti.

 

Tokat'ta ise 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde 8 ilçeyi AK Parti, 3 ilçeyi MHP, 1 ilçeyi de CHP kazandı. Beldelerde ise 12 Beldeyi AK Parti, 8 Beldeyi MHP, 5 Beldeyi de CHP kazandı. Seçimin Tokat’taki en başarılı partisi AK Parti’den sonra MHP oldu. MHP, Almus, Erbaa ve Yeşilyurt ilçeleri ile Bereketli, Çat, Çevreli, Gökal, Güryıldız, Hatipli, Serenli ve Tanoba beldelerini alarak zafer mutluluğunu doyasıya yaşadı.

 

MHP’nin bu başarısını Tokat Milletvekili Yücel Bulut, “Tokat İli ve İlçelerinde seçimin en başarılı partisi kuşkusuz ki MHP olmuştur. Şöyle ki, 24 Haziran 2018 tarihinde gerçekleşen seçimlerde il genelinde almış olduğumuz oy 63.386 iken oylarımız ikiye katlanmış olup 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçimlerinde İl Genel Meclisi bazında oylarımız 102.764 olmuştur. İl Genelinde ‘0’ olan İlçe Belediye sayımız 3’e yükselmiştir, Erbaa – Almus ve Yeşilyurt Belediyeleri MHP’ye geçmiştir. Beldelerimizden Hatipli, Çevreli, Bereketli, Gökal, Güryıldız, Çat, Tanoba ve Serenli MHP demiştir. Tokat Genelinde 6 olan İl Genel Meclis Üyesi sayımız 2 kat artış göstermiş ve 13’e yükselmiştir. Tokat Merkez’de 20.620 olan oyumuz 31.038’e yükselmiştir” sözleriyle açıkladı.

 

Seçim öncesindeki bir değerlendirme yazımda, Milliyetçi Hareket Partisi’nin Tokat’ta milletvekili Yücel Bulut önderliğinde müthiş bir çalışma azmiyle davrandığına dikkat çekerek, “MHP’nin Tokat’taki bu enerjisi belki kazanmaya yetmeyecek, ama gelecek için büyük avantajları da beraberinde getirecek. Öyle ki MHP, Yücel Bulut’un bu enerjisi ve çalışma azmiyle Tokat’ta oy oranını hatırı sayılır şekilde artırabilir” tespitine yer vermiştim. Seçim sonuçları bu konuda yanılmadığımı ispat ederken, Milletvekili Bulut da bunu yukarıdaki ifadeleriyle teyit etti.

 

Tokat merkezde ise malumun ilamı dediğimiz olgu gerçekleşti. Eyüp Eroğlu beklendiği gibi yüzde 50’ye yakın bir halk desteğiyle ikinci dönemine başladı. Eroğlu’nun seçim gecesi yaptığı zafer konuşmasındaki, “Birçok şey söylendi, birçok şey ifade edildi. Ama son sözü siz söylediniz. Son sözü sandık söyledi. Size teşekkür ediyorum. Bu nedenle bizim için asıl gurur kaynağı sizlersiniz. Bugün Tokat’ta her iki kişiden biri AK Parti dedi. İki kişiden biri 'Ben Recep Tayyip Erdoğan ile yol yürüyeceğim' dedi” sözleri, belleklere kazındı. Reis beyin seçim zaferi, üretilen senaryoların ve algı oyunlarının boşa çıkmasının da net ifadesiydi.

 

Özetle 31 Mart 2019 yerel seçim sonuçları, AK Parti ve MHP açısından Tokat’ta başarıyı ifade eden oy oranlarıyla her iki parti tabanını memnun etti. Her ne kadar AK Parti 4 ilçeyi kaybetmiş olsa da 17 yılın metal yorgunluğunun bedelini bu şekilde atlatmasını, kendileri açısından ehveni şer olarak değerlendiriyorum.

 

Öte yandan AK Parti’nin büyükşehirleri kaybetmesi, belki kendi açısından hayırlı olacak gelişmeleri de beraberinde getirebilir. Halkın özelikle ekonomik kriz sarmalından bunalarak oy tercihini değiştirmesi bu seçimin temel kriteri oldu. Yurttaşların refahı için rasyonel politikalar üretilerek, yaşam koşullarının düzeltilmesi için gerekli tedbirlerin alınacağı yeni bir dönem başlayabilir. AK Parti bence seçim sonuçlarının mesajını aldı ve bu mesaj doğrultusunda yeni dönemde reformlar yapacak. CHP ise kazandığı metropollerde başarılı hizmetlere imza atabilirse yerelde kazandığı başarıyı genele taşıyabilir. Aksi halde ise çöküş yaşaması kaçınılmaz bir gerçeklik olarak karşısında duruyor.

 

Yani anlayacağınız, başta AK Parti ve MHP olmak üzere CHP ve diğer partilerin 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçim Sonuçlarını doğru okumaları, hepsinin hayrına olacak.


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]