21 Mart 2019, 07:48 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

KENDİNE ÖZGÜ REJİM

KENDİNE ÖZGÜ REJİM

Cemal KUTLU

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Minareler süngü, kubbeler miğfer,

 

Camiler kışlamız, müminler asker,

 

Bu ilahi ordu dinimi bekler,

 

Dillerde tevhit Allahuekber.

 

Müminler ordusu Hakk'ın kolunda,

 

Batılla savaşır dini uğrunda,

 

Ezelden ebede Kur'an yolunda,

 

Allahuekber, Allahuekber.

 

Hak dinin rehberi Resul-i Ekrem

 

İman telkin eder hadisi her dem

 

Dinimizde yoktur gizli ve mahrem

 

Doğrudan doğruya Allahuekber.

 

Cevat Örnek

 

Yerel seçim çalışmalarını basından izlediğinizde; artık “Camiler kışlamız, müminler asker,”…

 

“Camiler irticâa alet edilmesin yani belli bir partinin daha fazla oy alabilmesi için propaganda merkezleri haline getirilmesin ve kontrol dışı dinî faaliyetler yapılmasın diye Diyanet İşleri Başkanlığı'nın kontrolüne verildi; Başkanlığa bağlı bulunmayan camiler ve mescitlerin ya buraya bağlanması veya kapatılması öngörüldü. Diyanet, hafta sonları camilerde Kur’an kursu açmaya hazırlanıyor.(Basından)

 

Server Gençlik ve Spor Kulübü Derneğinden yapılan açıklamaya göre, Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içerisinde yürütülen proje kapsamında, 6-13 yaş arası çocuklara beş vakit namazı cami cemaatiyle kılmanın önemi anlatılacak, çocukları camiye çekebilmek için çeşitli ödüller konulacak. (Basından)

 

Dün Yalova'nın yerel haber sitesi Revizyon gazetesinde yer alan habere göre, cami de yemek yerken fotoğraflar paylaşan Şahin, paylaşımına "Özden mahallesi Yeşil Camii cemaati ile kahvaltı programımızı gerçekleştirerek, değerli büyüklerimiz ve kardeşlerimiz ile bir araya geldik. Beldemiz hakkında istişarelerde bulunarak vatandaşlarımızın takip ve isteklerini dinledik" notunu düştü. İhsan Yılmaz adlı bir vatandaş, "Cami ibadet, ahlak ve eğitim yeridir. Cami siyaset yeri ve parti binası değildir. Bir cami, bir partinin propaganda mekanına ve öbür cami bir başka partinin reklam aracına dönüşürse o camilerden birlik yerine ayrışma çıkar" dedi. Ali Sönmez adlı vatandaş ise, mahallenin bir ferdi olarak bu olayı kınadığını belirtti.(Basından)

 

Adalet ve Kalkınma Partisi'nin (AKP) dini siyasete alet etmesinin son örneği Aydın'da yaşandı. İmamların kürsüden iktidar partisine destek istemesinin, cami minaresinden ezan yerine AKP seçim müziği çalmasının ardından şimdi de cami minaresine AKP bayrağı asıldı.(Basından)

 

Öte yandan AKP’den Şanlıurfa’nın Eyyübiye ilçesine belediye başkan aday adayı olan Mustafa Göktaş’ın, o dönemde “AKP’ye, Erdoğan’a oy verin, cennetin anahtarı cebinize girsin” sözleri sosyal medyada ortaya çıktı. Sosyal meydada yayımlanan görüntüler tepki çekti. Cami minaresinden AKP propagandası yapmak, aslında AKP'nin camileri propaganda merkezleri olarak görmesinden kaynaklanıyor. Bir çok AKP'li siyasetçi bunu yaptı.. Yani AKP, bir yandan, kendi dışındaki muhalifleri ezan, cami, kuran gibi dini değerleri, ortak değerler varsayımıyla eleştirirken, öte yandan kendi pratiğinde, bunları ortak değerler olarak değil, sadece kendine ait ideolojik değerler olarak sahipleniyor. (Basından)”

 

"Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hazırlanan hutbe, cuma günü yaklaşık 100 bin camide okunuyor. Atatürk'ün ölüm yıldönümü olan 10 Kasım, cuma gününe rastladığı için Atatürk'ün adının hutbede geçeceğini beklersiniz. Ama, Diyanet yine yanılttı. Her ne kadar “Atatürk rüzgarı” estirilmeye çalışılsa da, Atatürk'ün anılmadığı bir hutbe okunması, samimiyetsizliğin de bir göstergesidir. Mehmet Görmez'in Diyanet İşleri Başkanlığı döneminde, hutbelerde Atatürk yer almamaya başladı. Yalnız hutbede değil, namaz duasından da Atatürk ve onun aziz silah arkadaşları da çıkarıldı. Başkan yardımcılığı yaptığı dönemde, hemen her konuşmasında Atatürk'ü anan Görmez'in, en sorumlu makama geldiğinde makas değiştirmesini en çok Diyanet İşleri Başkanlığı görevlileri yadırgamıştı.”

 

Kaynak Yeniçağ: Hutbelerde Atatürk'ten neden bahsedilmediğine Diyanet cevap verdi!

 

18 Mart Çanakkale Zaferinin 10. Yıl dönümünde de 57. Alay komutanı yine anılmadıysa, kurduğu diyanet başkalığının bünyesindeki “dualarda” bile yer verilmiyor, Atatürk adı geçen kurumların adları değiştiriliyor ve şu veya bu şekilde içi boşaltılıyorsa…

 

Ulusumuzun ortak değerleri, her geçen gün değersizleştiriliyorsa ve tüm bunlar sadece bir “koltuk” için yapılıyorsa… Eyvah ki eyvah…

 

Kurucusunun ilkelerinden ve isminden rahatsız olan yöneticilerin yönettiği “kendine özgü” rejimlerin uzun ömürlü olduğu görülmemiştir…

 

7 bölge 4 mevsim cennet ülkemizde ve dünyada; bir tek insanın bile açlıktan ölmediği, hiçbir rengin eksik olmadığı güzel günlere… (20.03.2019-Ankara, www.ckgrup.biz )


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.094 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]