08 Şubat 2019, 08:03 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

MUHTAR DEYİP GEÇMEYİN…

MUHTAR DEYİP GEÇMEYİN…

HÜSEYİN ALPAY

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Türkiye 31 Mart 2019 tarihinde Mahalli İdareler Yerel Seçimlerini yapacak. 2024 yılına kadar görev yapacak olan belediye başkanları, il genel meclisi ve belediye meclis üyeleri ile muhtarlar, halkın oyu ile seçilecek ve önümüzdeki 5 yıl görev yapacaklar.

 

Sistematik bir şekilde seçimler için çalışan adaylar, yapıcı ve bütünleştirici söylemlerle seçime kalan 51 gün boyunca kendilerini anlatmaya devam edecekler. Muhtar adaylarının sayıca çok olmaları bu seçimin dikkat çeken olgularından biri. Adayların çok olması renkli görüntülerin de ortaya çıkmasına neden oluyor.

 

Farkındalık yaratmak peşinde olan adaylarımızdan biri eğitim öğretim döneminin ikinci yarısının başladığı gün mahallesinde okul zili çalarak dikkatleri üzerinde topladı. Esentepe Mahallesi Muhtar Adaylarından Celal Yarılan, mahallesinin tüm sokaklarını gezerek el zilini çaldı ve çocukları okula davet etti. Tokat’ın en büyük mahallelerinden biri olan Esentepe Mahallesinin tüm sokaklarını saat 07.00 – 08.00 arasında dolaşarak “Esentepe Uyansın, Çocuklar Okula” sloganı ve elindeki zil ile dolaşan Yarılan, okula giden öğrencilere başarılar diledi.

 

Bir diğer muhtar adayı Turan Türk ise aday olduğu Karşıyaka Mahallesi’nde deyim yerindeyse adeta arı gibi çalışıyor. Sahada birebir markaj yapan muhtar adayı Türk, mahalle gençleriyle halı saha etkinliğinden tutun da hasta ziyaretleri ve diğer sosyal aktiviteleri ile adından söz ettiriyor. Birçok projesi diğer muhtar adaylarına da örnek olan Turan Türk, “Alo Muhtarlık Hattı” projesi ile de çok konuşulan muhtar adayları arasında ilk sırada yerini aldı.

 

Muhtarlık müessesi esasında içerdiği kavramın içi boşalmış gibi görünse de oldukça önem arz eden bir idarecilik olarak varlığını sürdürüyor. Muhtarlık, her ne kadar sembolik bir yapı olarak kalsa da bugün mahallesindeki sorunları devletin ilgili kurumlarına ulaştırma misyonları ile önemli bir görevi ifa etmekte. Dolayısıyla Vali ve Belediye Başkanının işlerini kolaylaştırmakla kalmıyor, aynı zamanda garip-gurebanın da ihtiyacı olan ne varsa ilk ağızdan aracısız olarak devletin karşılamasına vesile oluyorlar.

 

Muhtarların böylesine önemli bir görevi yerine getirmelerinden dolayı seçmenlerin de nesnel davranarak “yapıcı, üslubu ve vizyonu düzgün, çalışkan” özelliklere sahip isimleri seçmeleri önem arz ediyor. Bugün elbette, Tokat’taki yüzlerce muhtar adayının hepsinin ayrı ayrı yetenekleri vardır ve seçmenler de bu adayları çok iyi değerlendirip tercihlerini yapacaklardır. İlimizdeki işleyişin düzgün olması adına muhtarların işinin ehli isimlerden olması bu seçimin tek kriteri olacak.

 

Umarım, Tokat için her şey hem muhtar adaylarımız hem de mahallelerimiz için hayırlı olur. Kazanan mahallelerimiz, kazanan Tokat olur inşallah.


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.063 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]