27 Ocak 2019, 15:17 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

I. ZİLE KÜLTÜR VE TURİZM ÇALIŞTAYI… (2)

I. ZİLE KÜLTÜR VE TURİZM ÇALIŞTAYI… (2)

CEMAL KUTLU

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

* Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi ile de işbirliği yapılarak Zile’de bulunan Yüksek Öğretim Kurumlarının durumu ve sorunları yakından takip edilebilir. Kurul aracılığıyla özellikle yüksekokullardaki öğrenci kaybı ve kapanma aşamasına gelen bölümlerle ilgili acil eylem planları geliştirilebilir.

 

* Ankara, İstanbul ve İzmir başta olmak üzere yurdun farklı şehirlerine yükseköğrenim almak için dağılmış bulunan Tokatlı üniversite öğrencilerine yönelik “SEMİNER”,“KONFERANS” gibi organizasyonlar düzenlenebilir. Yapılacak projelerle genç hemşerilerimizin “Memleket Bilinci”, “Milli Birlik ve Beraberlik”, “Kimlik Kazanımı”, “Yurt Sevgisi”, “Değerler Eğitimi” gibi kuşatıcı konulardan üniversite hayatlarını kolaylaştıracak kimi hususlarda bilgilenmeleri sağlanabilir.

 

* Zile’den başlayan Tokat Kültür Turlarının hayata geçirilmesi ve devamının sağlanması için “Zileliyim” diyen herkes kendi çevresinden guruplar oluşturup bu paketleri alarak Turizme ve Zile’nin tanıtımına katkı sağlayabilir.

 

* Zile ve Tokat için çekilecek “Veni – Vidi - Vici” filmine ve “Kınalı Ali’den Hey On Beşliye” isimli dizi film veya belgesele destek verilebilir. Zile’nin ve çevresindeki doğal kaynakların jeolojik ve jeomorfolojik oluşumlar turizm yönünden incelenerek bu alanlara entegre turlar düzenlenebilir. Deveci Dağları, Çekerek Vadisi, Kazankaya Kanyonu, Karayün Beleni ve buradan Zile Ovasına bakış,

 

* Hüseyin Gazi Tepesi, Dere Boğazı, Kervansaray Platosu, Amasya Aksalur köyü yakınındaki Yeşilırmak Kanyonu ve Şahinkaya Tepesi, Pazar Ballıca Mağaraları, Niksar Dönekse mevkiindeki volkan konileri, Kelkit Vadisinde Reşadiye travertenleri vb. mekânlar, bu turlara dahil edilebilir.

 

* Zile çevresindeki tarihi değere sahip Hitit, Roma ve Bizans dönemi yerleşim alanlarına (Maşathüyük -Tapigga, Turhal-Gaziura, Kazova, Tokat, Artova, Sulusaray, Alacahöyük Boğazkale-Hattuşa vb. yerlere turlar düzenlenerek bu yerleşim alanları Zile odaklı tanıtılabilir.

 

* Zile için en önemli turizm çeşidi kültür turizmidir. Başta Zile Kalesi (Anziliya, Zela) tarihsel yönden bir kültür mirasıdır. Zile Kalesi’nin “UNESCO Dünya Mirası” listesine alınması için girişimlerde bulunulabilir.

 

* Zile halkının “Kiraz Seyri” olarak adlandırdığı “Zile Kiraz Festivali” ile “Asırlık Zile Panayırı”, “Zile’de Bağ Bozumu”, “Pekmez”, “Köme”, “Tarhana Şenlikleri” adı altında yıllarca süregelen mevsimsel aktivitelere dikkat çekilerek kültür turizmine kazandırılabilir.

 

* Tüm bunların hayata geçirilebilmesi için 30 yıldır tamamlanamayan Zile – Alaca / Zile Amasya yolunun biran evvel bitirilerek faaliyete geçirilmesi için çalışmalar yapılmalıdır.

 

* ZİLE DİVE DOKUMA ATÖLYESİ kurularak kadın istihdamının desteklenmesi sağlanabilir. Coğrafi işaret marka patentlerinin çalışmaları hayata geçirilebilir. Atölyede üretilen ürünlerin teşhiri ve pazarlaması, satış noktaları oluşturularak yapılabilir.

 

* FOLKLORİK BEBEK yapımı, planlı bir biçimde hızlandırılabilir. Zile temalı bebeklerin üretimi yapılarak ulusal ve uluslararası fuarlarda tanıtımına yönelik çalışmalar ortaya konabilir.

 

* ZİLE KÜLTÜR HARİTALARI çıkarılabilir. Turizm rehberlerinde de kullanılabilecek olan bu haritalara, ilçe giriş ve çıkışlarında, merkez noktalarında, büyük afiş ve totem şeklinde dikkat çekilebilir. Aşağıdaki görselde bunun Tokat il geneli için hazırlanmış olanı görülmektedir.

 

* Tarihi bir Zile Konağı, Zile kültür yaşam alanlarını da içine alacak bir biçimde tasarlanarak turizme açılabilir. Mutfak, sofalar, odalar eski tarzda döşenebilir ve bu konağın temsili aile üyeleri yöresel kıyafetleriyle bal mumu heykellerle sergilenebilir. Yine bu tür mekânlarda Zile Lezzetleri adıyla yöresel yemekler sunularak Zile’ye ait ürünlerin satışı yapılabilir.

 

* LAVANTA KÖY PROJESİ hayata geçirilebilir. Fransa ve İtalya’da olduğu gibi ticari değerinin yanı sıra buralara turlar düzenlenerek kültür turizmi canlandırılabilir.

 

* Dört Mevsim Zile Fotoğraf Yarışması ve Sergisi düzenlenebilir. Yine bu fotoğraflar büyük havalimanlarında, tren garlarında sergilenebilir. Burada yer alan fotoğraflar bir katalogda toplanarak eser olarak yayımlanabilir.

 

* USTA ELLER adı verilecek bir projeyle “Tahta Oymacılık”, “Semercilik”, “Mazmanlık”, “Yemenicilik” gibi geleneksel el sanatlarının canlandırılması ve tanıtımı yapılabilir.

 

* Kurullar vasıtasıyla acil eylem planları hazırlanarak uygulanabilirliği tartışılıp proje kurullarında projeler hazırlanabilir. Tek başına değil Tokat ve ilçeleri ile birlikte Tokat’ın önderliğinde eylem planları geliştirilebilir.

 

* Tüm ilçeler ile Birlikte Tokat Merkezli bir STK kurulup güç birliği oluşturulabilir. Bunun yapılanmasında Tokat’a 3 üyelik verilebilir. Bu STK’da Valilikten, Üniversiteden birer temsilci yer alabilir. Her ilçeye bir temsilcilik verilebilir. Yine bu STK’lar Turhal’dan başlayarak tüm ilçelerde aynı formatta kurulabilir.

 

* Bu çalışmayı başlatan ve “I. Zile Kültür ve Turizm Çalıştayı”nın başarıyla gerçekleşmesinde büyük emeği olan Başkent Tokatlılar Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği (BAŞTEK) bu konuda önderlik edeceğini ispatlamıştır. Bu nedenle STK çalışmalarının BAŞTEK önderliğinde diğer ilçelerle birlikte Tokat merkeze kadar yapılması uygun görülmektedir. Bu konuda ortak çalışma anlayışıyla hareket edecek tüm DERNEK, VAKIF, FEDERASYON ve PLATFORM ’ların BAŞTEK ile iş birliği halinde olmaları yapılması teklif edilen projeler açısından hayati önem taşımaktadır.” Denilmektedir.

 

Samimi dileğim o dur ki; yeni doğacak bu çocuğa hiç kimse don biçmesin ve “Dil Birliği, El Birliği Ve Tokat Dirliği İçin Varız” diyelim, gelecek nesillerimize de, geçmişini iyi bilen, benliğini bencilleştirmeyen, kendisine, ailesine, ülkesine ve insanlığa faydalı insan olacakları iyi örnek nesiller bırakalım.

 

Bu güzel çalışmayı planlayan, uygulayan, her kademesinde emek verenlerle birlikte, bizleri konuk etmekle kalmayıp, beynimizi ve midemizi doyuran, başta Çalış tay Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yaşar ÖZGÖK ile ev sahibi sayın başkan İbrahim OCAK(BAŞTEK) ve çalışma arkadaşlarına, konuşmacı ve katılımcılara çok teşekkür ediyorum.

 

Bence ilimiz Tokat için çıkan sonuç ise; “Taban uyanıyor taban, hele bir ayağa kalksın, durduramaz onu baban” Âşık İhsani.

 

Hani! "Her Tokatlının Mutlaka Söyleyecek SÖZÜ İle Yanlışa karşı, Doğrunun, Kötüye Karşı, İyinin Ve Güzelin Yanında Olacak ÖZÜ Vardır." YA... Haydi, Sizi de BEKLERİZ…

 

7 bölge 4 mevsim cennet ülkemizde ve dünyada; bir tek insanın bile açlıktan ölmediği, hiçbir rengin eksik olmadığı güzel günlere…


(27.01.2019-Ankara, www.ckgrup.biz )


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]