18 Aralık 2018, 07:51 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

15 ARALIK'TA 4 SEÇİM...

15 ARALIK'TA 4 SEÇİM...

Cemal İNCESOYLUER

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Türkiye Gazeteciler Federasyonu’na bağlı 4 cemiyetin kongresi, 15 Aralık’ta gerçekleşti. Bunlar Kocaeli, Osmaniye, Antakya ve Alanya Gazeteciler Cemiyetleri.

 

Kocaeli Gazeteciler Cemiyetinde iki liste yarıştı. 374 üyenin oy kullandığı kongrede, 189 Mesut Çatak oy alırken, mevcut başkan Çetin Gürol 185 oy aldı. Yani, 4 oy farkla Mesut Çatak listesi Kocaeli Gazeteciler Cemiyeti yönetimine seçildi. Farkın 4 oy olması nedeniyle, bu seçimin kazananını kimse küçümseyemez. Demokrasilerde esas olan 1 oyda olsa farka bakar.

 

Kadim dostum Çetin Gürol, başarılı bir başkandı. Daha yakın zamanda üyelerini konut sahibi yapmıştı. Kocaeli’nde düzenlediği toplantılar, her zaman için muhteşem ve mükemmel kavramlarıyla örtüşürdü. TGF Yönetim Kurulu Üyemiz Levent Altun ile birlikte hareket ediyordu. Her iki isminde 14 Ekim’de yapılan TGF kongresinde emekleri büyüktü. Az bir farkla da olsa, seçimi alan gazeteci arkadaşımız Mesut Çatak ve yönetimini tebrik ediyor, Çetin Gürol’dan aldıkları bu bayrağı daha ileriye taşıyacaklarına inanıyorum. Çünkü bu, bir hizmet nöbetidir.

 

Antakya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Murat Berber’in aday olmadığı kongrede ise, duayen bir gazeteci olan ağabeyimiz Ahmet Abdullahoğlu ve yönetimi seçilerek işbaşı yaptı. TGF Onur Kurulu Başkanımız Ahmet Abdullahoğlu’nun gerek federasyona, gerekse  mesleğimize büyük katkıları olmuştur. Ahmet Abdullahoğlu başkan ve yönetimini tebrik ediyor, başarılar diliyorum.

 

Yine 15 Aralık’ta Osmaniye Gazeteciler Cemiyeti de kongreye giderek, adeta güven tazeledi. Basın Vakfının Genel Sekreteri İsrafil Avcı, kongrede güven tazeleyerek, yeniden Cemiyet Başkanlığına seçildi. TGF Kongresinde Mehmet Ali Dim listesinde olan İsrafil Avcı, şimdilik aramızda mesafe olsa da, dostluğumuz devam ediyor. En azından, benden yana durum böyledir. TGF Kongresinde inandığım ve güvendiğim genel başkan Yılmaz Karaca yanında yer aldım. İsrafil Avcı’da, sayın Mehmet Ali Dim’in yanında durdu. Durmakla kalmadı, özellikle Adıyaman Cemiyet Başkanı İbrahim Aslan ile birlikte çok önemli katkı ve destekte bulundu.

 

Yine bu tarihte kongresini yapan Alanca Gazeteciler Cemiyetiydi. TGF Kongresinde genel başkanlığa ve yönetime aday olan Mehmet Ali Dim, Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığına aday olmadı. Onun yerine, uzun yıllar Dim’in başkan yardımcılığını yapan Gaye Çoşkun aday olarak, tek liste halinde yeni cemiyet başkanı seçildi. Gaye Çoşkun kardeşimizi de tebrik ediyor başarılar diliyorum.

 

Aslında TGF kongresi sürecinde, Tokat’a ziyarete gelen Mehmet Ali Dim, İsrafil Avcı, İbrahim Aslan ve Hacı Odabaş ile yaptığımız sohbette; sanki dostlukların süreceğine ilişkin bir izlenim edinmiştim. Nitekim, sayın Mehmet Ali Dim ile baş başa yaptığımız görüşmede, kendileri “Eğer, TGF’de genel başkan seçilmezsem, Aralık ayında yapılacak Alanya Gazeteciler Cemiyetinin kongresinde aday olmayacağım” demişti. Yayınladığı veda mektubunu okuyunca, Dim’in söylediği bu sözler aklıma geldi.  Mehmet Ali Dim, Tokat’ta bana söylediği o sözün arkasında durmuştur.

 

14 Ekim’de TGF kongresi bitmiş, Yılmaz Karaca ve listesi 103 delegenin oyunu alırken, Mehmet Ali Dim ve listesi 93 oyda kalmıştı. Evet, aradaki fark 10’dur. Kocaeli’nde ki farkta 4’tür. Bundan ne çıkar? Her kongre ve seçimin bir kazananı ve birde kaybedeni vardır. Gönül isterdi ki, kongreden bir süre sonra kırgınlıklar bitsin, yaralar sarılsın, yeniden kucaklaşmalar başlasın… Bu olmadı. Yayınlanan iki deklarasyonda yer alan ifadeler hem çok incitici, hem de çok düşmancaydı.

 

Kongrede kaybeden ekip; ne kongreyi, nede yönetime yeni seçilen arkadaşları kabul etmedi. Hatta, yönetime seçilenleri meşru saymadı. Bu halet-i ruhiye, halen mevcut kimi siyasetçilerimizi hatırlatıyor. Oysa, bu kongreyi hiçbir zaman kazanan-kaybeden şeklinde değerlendirmedik. TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca, kırgınlıkları bitirmek için bir dizi ziyaret planlamıştı. Deklarasyonlara rağmen, TGF’nin birlik ve beraberliğini muhafaza etmek için “kucaklayıcı bir anlayış” ile hareket etti.

 

Mehmet Ali Dim’in 16 yıllık Alanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı ve TGF’de 3 yıllık Genel Başkanvekilliği var. Ve ilçe olmasına rağmen, metropol bir kent Alanya’da çok önemli bir medya grubunun yöneticisi ve sahibidir. Bunlar kolay işler değil. Üstelik, şehrinde başarılı bir gazeteci profili çizmiştir. Tanıdığım kadarıyla, demokrat ve kabulleri olan bir kişidir. Ne yazık ki, 14 Ekim’den sonra kendisini tanıyamaz oldum. Kongrede yaptığı konuşmanın tam tersi tavır ve tutumunu hala anlamakta güçlük çekiyorum.

 

TGF bünyesindeki kendisini destekleyen 17-18 cemiyet dışında, herkese adeta savaş açtı. Kazanmak yerine, seçilen yönetim ve Yılmaz Karaca’nın yanındaki 40’a yakın cemiyeti tamamen  kaybedip üstünü betonla örtmeye çalıştı. Mehmet Ali Dim gibi, bunca mesleki tecrübesi, hayata müspet bakışı ve demokratik bir anlayışı olan bir kişinin bu duruma düşmesini asla istemezdim. Seçimden sonra verdiği fotoğrafın hiçbirisini kendisine yakıştıramadım.

 

Yine de, TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca ve yönetimi, federasyonun birlik ve beraberliği yönünde duruşu ve tavrı değişmemiştir, değişmeyecektir. En son Kocaeli kongresinde genel başkan Karaca’ya yapılan saygısızlığa rağmen, Yılmaz Karaca’nın o engin sabrı ve hoşgörüsüyle bunu kendisine yapanları yine bağrına basacaktır.

 

Kocaeli kongresinde, TGF Genel Başkanı Yılmaz Karaca, Genel Başkanvekili İbrahim Erdoğan, Genel Sekreter Bayram Ekici ve Genel Sayman Derya Akbıyık’a yapılan sözlü hakaret ve saldırıyı bir kez daha esefle karşılıyor, şiddetle kınıyorum.
 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.077 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]