12 Kasım 2018, 07:22 - Anasayfa | Yazarlar Haberi yazdır

TOKAT’A DAİR YEREL SEÇİM NOTLARI (1)

TOKAT’A DAİR YEREL SEÇİM NOTLARI (1)

HÜSEYİN ALPAY

  • Facebook Paylaş
  • Twitter Paylaş

Bu yazıda 4 ay sonra gerçekleşecek olan yerel seçimlerle ilgili bazı gözlemlerimizi ilkini, kısaca sizlerle paylaşmak istiyorum.

 

CHP’YE “MUSTAFA ABİ” FORMÜLÜ

 

İlk olarak CHP’yi gözlemlersek, partinin uzun zamandır Tokat’ta yaşadığı sıkıntıları bertaraf edecek bir gelişmenin yaşandığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bana göre adı “Mustafa abi formülü” olan bu gelişme ile Cumhuriyet Halk Partisi, Tokat’ta yeniden örgütlenerek 31 Mart 2019 Mahalli İdareler Yerel seçimlerine iddialı bir şekilde hazırlanmak istediğini kamuoyuna ilan etti. Örgütsel anlamda yılların birikimini, kurumsal bakış açısıyla partisinin Tokat’taki başarısı için değerlendirecek olan Mustafa Duran’ın il başkanı olarak atanması ile CHP, Tokat’taki sıkıntılarını kısa sürede bertaraf ederek yoluna devam edecek. Değerli dostum ve arkadaşım Mustafa Duran’a bir kez daha başarı ve esenlikler diliyorum.

 

ZİLE’DE KULİSLER HAREKETLİ

 

Öte yandan Zile’de Belediye Başkanı Lütfi Vidinel’in belediye başkanlığına yeniden “aday olmayacağını” açıklamasıyla Zile’de kulisler hareketlendi. AK Parti kimi aday gösterecek bilmiyoruz ama aday adaylarının hızlı bir şekilde Ankara’yı mekik dokuduklarını biliyoruz. Zile’de toplumun bütün kesimlerince kabul gören bir ismi bulduğu takdirde CHP’nin de şansı olduğunu önceki yazılarımda belirtmiştim. Şimdi de aynı görüşteyim; eğer CHP toplumsal hassasiyetlere dikkat eden, bilgi, birikim ve edep ölçülerinde insan ilişkilerinde başarılı bir ismi bulduğu takdirde, Zile’de umulmadık başarılar kazanabilir.

 

TURHAL’DA ÖNEMLİ BİR İSİM ADAY ADAYI: SERHAT SÜZER

 

Turhal’da ise değerli dostum ve arkadaşım işadamı Serhat Süzer’in AK Parti’den Belediye Başkan Aday Adaylığı için başvurmuş olduğunu öğrendim. Kendisini kutluyorum. Serhat Süzer Turhal’da sevilip-sayılan ve ilçenin köklü ailelerinden bir isim olarak başarılı işadamıdır. Süzer’in tertemiz mazisi AK Parti ve Turhal için bir kazanım olacaktır. Kaldı ki eğer Turhal’da Serhat Süzer’in AK Parti’den Belediye Başkan adaylığı söz konusu olursa, ilçedeki Alevi-Bektaşi oylarında da hatırı sayılır bir şekilde kendisine akış olabilir. Çünkü Serhat Süzer ilçede bir denge adamıdır ve herkesin gönlünde taht kurmuştur. AK Parti’nin Turhal’daki aday belirleme sürecinde bu gerçeği göz önünde bulunduracağını tahmin ediyorum.

 

BİR GÖNÜL ADAMI: RECEP DEMİR…

 

AK Parti’nin İl Genel Meclisi’nde Almus’u temsil eden başarılı ismi Recep Demir’in de yeniden adaylık başvurusu yapması isabetli olmuştur. Recep Demir, Almus’un demografik yapısını çok iyi tahlil ederek hizmetlerin halka ulaşmasındaki objektif ve tarafsız hizmetleriyle tam bir gönül adamıdır. Kendisini esnaflık yaptığı dönemden bu yana tanırım ve derviş misali gönül enginliğiyle Almus’un her bir santimetrekaresine olan sevdasını çok iyi bilirim. Umuyor ve diliyorum ki, değerli ağabeyime yeni dönemde de Almus bölgesi başta olmak üzere Tokat’ımız için hayırlı hizmetlere imza atmak nasip olur.

 

ERCAN GÜRER İSMİ ÖN PLANA ÇIKMAYA DEVAM EDİYOR

 

Almus demişken yine Ercan Başkan’dan bahsetmek gerekiyor. Almus ilçesi belediye başkan aday adayları arasında yer alan Çevreli Belediye Başkanı Ercan Gürer’in adaylık şansının arttığı duyumları kulağımıza geliyor. Böyle olması da tabidir; çünkü Ercan Başkanın oy potansiyeli yalnız AK Parti tabanından değil, bölgede etkili olan CHP tabanından da kaynaklanmaktadır. AK Parti’nin tıpkı Turhal’da olduğu gibi Almus’ta da aynı hassasiyeti göstererek “toplumun bütün kesimlerinden oy alabilecek bir adayı” halkın karşısına çıkarması gerekiyor. İşte Almus’ta da bu özelliklere sahip olarak Ercan Gürer ismi ön plana çıkıyor.

 

Notlarımıza aralıklarla devam edeceğiz. Şimdilik bu kadar diyelim…


 Demokrat Arayış Gazetesi internet sitelerinde yayınlanan haberler ve köşe yazılarının tüm hakları Demokrat Arayış Gazetesi Yayın Grubuna aittir. Kaynak gösterilerek dahi haberin veya köşe yazısının tamamı yazılı izin alınmaksızın kullanılamaz. Sadece alıntı yapılan haberin veya köşe yazısının bir bölümü, alıntı yapılan habere/yazıya aktif link verilerek kullanılabilir.

Yazara ait diğer köşe yazıları

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


E-BÜLTEN ABONELİK

01 Mayıs 2008-2017 © Demokrat Arayış Gazetesi -Tüm Hakları Saklıdır. Gazetemiz Basın Ahlak Yasası'na uymayı kabul eder.

Adres : Semerkand Mahallesi Bağ-Kur Sokak Saray İş Merkezi No: 23 Merkez - TOKAT __Haber, İlan Ve Reklam için mail adresimiz__ arayisgazetesi2008@hotmail.com
Tel: 0532 494 68 74
Faks: 0 356 201 00 20 (SADECE FAX İÇİN ARAYINIZ)
Bu site 0.078 saniyede yüklenmiştir. [Hata Bildir]